Hirsutyzm to problem, który może pojawiać się u kobiet. Jego objawem jest nadmierne owłosienie. Pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, choć nie można wykluczyć go także na innych etapach życia.

Uważa się, że hirsutyzm dotyczy 5-10 proc. kobiet. To problem natury estetycznej, który może jednak być objawem poważnych chorób czy schorzeń. Główną przyczyną hirsutyzmu jest wysoki poziom męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Androgeny to hormony płciowe, które są odpowiedzialne za rozwój męskich narządów płciowych i wykształcenie wtórnych cech płciowych takich jak sylwetka, głos czy owłosienie. W niewielkich ilościach występują one także u kobiet i mają wpływ na procesy metaboliczne, funkcje seksualne i nastrój. Nadmierna ilość męskich hormonów może jednak prowadzić do hirsutyzmu.

Hormony – czym są i jak działają, jakie mają znaczenie dla organizmu?

Hirsutyzm objawy

Hirsutyzm najczęściej rozwija się powoli i stopniowo. Nadmierne owłosienie pojawia się nad górną wargą, na brodzie, na klatce piersiowej i wokół brodawek sutkowych, na brzuchu, na plecach i na wewnętrznej powierzchni ud. Hirsutyzm pojawia się najczęściej u kobiet w wieku dojrzewania. Ale nie tylko. Może być objawem wielu poważnych chorób, przez co borykać się z nim można w każdym wieku. Jeśli owłosienie pojawia się nagle, a problem bardzo szybko narasta oraz do tego pojawiają się inne objawy, jak obniżenie głosu, łysienie, przyrost masy ciała, nieregularne miesiączki, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Przyczyną hirsutyzmu może być wówczas guz jajnika lub nadnerczy. Do innych przyczyn nadmiernego hirsutyzmu można zaliczyć PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, choroby nadnerczy (guzy produkujące androgeny, zespół Cushinga, wrodzony przerost nadnerczy), przyjmowanie niektórych leków (np. steroidów anabolicznych, androgenów, danazolu), zespół oporności na insulinę, otyłość. Problemów z nadmiernym owłosieniem nie należy więc bagatelizować.

Włosy na brodzie – więcej niż estetyczny problem

Skąpa miesiączka – przyczyny i potencjalne powiązania z zaburzeniami hormonalnymi

Diagnostyka hirsutyzmu

Do podstawowych badań laboratoryjnych w diagnostyce hirsutyzmu należy pomiar we krwi stężenia: testosteronu całkowitego i wolnego testosteronu. Przydatne mogą być również badania: DHEA-S, prolaktyny i 17- OHP. Warto wykonać również badanie dihydrotestosteron (DHT). Pomiar stężenia DHT wykonywany jest w celu określenia nadmiaru lub deficytów androgenów u osób obu płci. Warto przy tej okazji sprawdzić poziom innych hormonów. Najlepiej korzystać przy tym z dostępnych pakietów hormonalnych dla kobiet.

Leczenie hirsutyzmu

Leczenie hirsutyzmu zależy od jego przyczyny. Stosuje się odpowiednie leki hormonalne (np. doustne środki antykoncepcyjne, antyandrogeny), leczy się choroby wyjściowe i ich powikłania, a w przypadku guzów jajnika lub nadnerczy – zaleca się leczenie operacyjne. Dla wielu kobiet nadmierne owłosienie stanowi istotny problem estetyczny. Wówczas mogą zwrócić się po pomoc do gabinetów medycyny estetycznej i skorzystać z metod usuwania niepożądanego owłosienia.

Męskie piersi – hormonalne podłoże ginekomastii i główne przyczyny tego zjawiska

Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać, jak przebiega jej leczenie?