Chrapanie to dość powszechny i jednocześnie często bagatelizowany problem. Może wpływać nie tylko na jakość snu chrapiącego, ale też świadczyć o poważnych dolegliwościach. Nie mówiąc już o tym, że jest uciążliwe dla domowników.

O tym, że się chrapie, najczęściej dowiadujemy się od domowników. Chrapiący nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zakłóca sen innym. Zakłócanie nie jest słowem przesadzonym. Głośność chrapania może być niekiedy nawet porównywalna z głośnością odkurzacza.

 

Czym jest chrapanie?

Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, ale może świadczyć o tym, że coś niepokojącego dzieje się w orgazmie. To dźwięk powstający na skutek drgań rozluźnionych mięśni podniebienia miękkiego i gardła, kiedy przechodzi przez nie wdychane powietrze. Przyczyn chrapania może być wiele. Obserwuje się je u osób z nadwagą i otyłych, palących papierosy i cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Przyczyną chrapania może być też krzywa przegroda nosowa, spanie na wznak, przerost migdałków, obniżone napięcie mięśni języka i gardła. Chrapanie może pojawiać się też sporadycznie w sytuacji spożycia większej ilości alkoholu, dużego zmęczenia czy znacznego wysiłku fizycznego podjętego w ciągu dnia. Przyczyną chrapania mogą być także alergie. Co ciekawe, częściej chrapią mężczyźni niż kobiety.

Bezdech senny

Chrapanie bywa bagatelizowane, tymczasem może prowadzić do bezdechu sennego. Obturacyjny bezdech senny (OBS) charakteryzuje się epizodami bezdechów i spłycenia oddychania podczas snu. Wiele z nich prowadzi do przebudzeń, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Efektem są nadmierna senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy, zaburzenia pamięci i nastroju oraz trudności z koncentracją uwagi. Osoby cierpiące na OBS chrapią w nocy w sposób głośny i nieregularny. Nieleczona choroba zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, wypadków drogowych i zgonu.

 

 

Chrapanie – diagnoza i leczenie

Aby znaleźć przyczynę chrapania, warto wykonać podstawowe badania krwi, które pozwolą ocenić ogólny stan zdrowia: morfologię, poziom glukozy. Warto wykonać także badania w kierunku alergii. Tu pomocny może być panel alergenów oddechowych. Warto wybrać się także na wizytę do laryngologa lub otolaryngologa.

Leczenie chrapania polega na eliminowaniu przyczyny: zrzuceniu zbędnych kilogramów, zrezygnowaniu z palenia papierosów, ograniczeniu spożycia alkoholu. W przypadku problemów laryngologicznych, konieczny może być zabieg chirurgiczny. Zabieg będzie także konieczny wtedy, gdy przyczyną powodującą chrapanie okazują się polipy jamy nosowej lub przerośnięte migdałki. W przypadku leczenia bezdechu sennego stosuje się specjalne maski. Zakłada się je wieczorem przed snem i zdejmuje rano. W przypadku bezdechu zaleca się redukcję masy ciała oraz podjęcie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, przestrzeganie diety, unikanie przyjmowania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem. Ważne jest także dbanie o higienę snu. Wybranie odpowiedniego materaca i poduszki oraz częste wietrzenie pomieszczeń, w których śpimy.

 

Jakie czynniki mają wpływ na problemy ze snem?

Czynniki wpływające na bezsenność – odkryj główne przyczyny problemów ze snem i zacznij się wysypiać

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie – dlaczego ruch jest ważny?

Rozproszone myśli – główne przyczyny problemów ze skupieniem się i jak je przezwyciężyć

Nadużywanie alkoholu a zdrowie – dlaczego alkohol jest szkodliwy dla zdrowia?