Grzybica paznokci jest jedną z najczęściej występujących chorób paznokci. Bardzo łatwo się jej nabawić, o wiele trudniej pozbyć. Jak leczyć grzybicę paznokci i co zrobić, by uniknąć tego problemu?
Grzybica paznokci to zmiana chorobowa płytki paznokcia, którą wywołują grzyby. Rozprzestrzenia się bardzo łatwo. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze skórą zakażonej osoby albo na skutek styczności z przedmiotami zakażonymi przez osobę cierpiącą na grzybicę. W zależności od rodzaju grzyba, wyróżnia się kilka odmian tej choroby.
Przyczyny grzybicy paznokci
Grzybicą paznokci można się zarazić, chodząc boso po podłożu, po którym wcześniej chodziła chora osoba, stąd łatwo zarazić się nią na basenie, siłowni czy saunie. Dolegliwości można się także nabawić, korzystając z wypożyczonego obuwia, które nie zostało dokładnie zdezynfekowane, np. na kręgielni, lodowisku, w wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Narażone na nią są osoby przymierzające obuwie w sklepie „na gołą stopę” czy poddające się zabiegom stóp w salonach kosmetycznych.
Grzybica paznokci – objawy
Grzybica paznokci długo się rozwija, zanim da konkretne objawy. Występuje zwykle na jednym paznokciu. Można zaobserwować przebarwienie paznokcia na żółty, brązowy, biały lub czarny kolor, pogrubienie paznokcia lub jego łamliwość i kruchość, pofałdowanie paznokcia, odkształcanie się, oddzielanie się lub całkowite odklejenie paznokcia od łożyska. Do tego dochodzi często nieprzyjemny zapach pochodzący z zakażonego miejsca.
Grzybica paznokci diagnostyka
Aby zdiagnozować grzybicę paznokci zaleca się wykonanie wymazu mykologicznego. Mykologiczne badanie polega na hodowli fragmentu paznokcia i obserwacji grzybów. Grzyby rosną wolno, dlatego wynik może być znany dopiero po 2-3 tygodniach. Ustalenie patogenu, pozwala wdrożyć odpowiednią terapię. Leczenie grzybicy paznokci wymaga dużej dyscypliny i systematyczności. Kuracja jest długotrwała. W przypadku gdy leczenie odbywa się na własną rękę, w postaci stosowania maści lub preparatów miejscowych i nie przynosi skutku albo grzybica jest rozległa i zajmuje kilka paznokci, należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.
Grzybica paznokci profilaktyka
Aby ustrzec się przed grzybicą paznokci, bardzo ważna jest profilaktyka. Należy pamiętać o noszeniu obuwia na basenie, w saunie, w obszarze wspólnych szatni i pod wspólnymi prysznicami. Istotna jest również higiena: częste mycie rąk mydłem, dokładne osuszanie dłoni i stóp po kąpieli, zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych. Trzeba pamiętać, by w przypadku wystąpienia grzybicy paznokci u członka rodziny nie używać tych samych ręczników i przedmiotów przeznaczonych do pielęgnacji.
Czy białe plamki na paznokciach można zignorować?