Włosy na brodzie to naturalny element męskiego wyglądu. Gdy jednak pojawiają się u kobiet, mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Obserwujesz pojedyncze grube włoski na swojej brodzie i musisz używać maszynki do golenia twarzy, mimo że nie jesteś mężczyzną? Pamiętaj, że nie jesteś sama – z tym problemem boryka się wiele kobiet, a jego główną przyczyną są problemy hormonalne. Sprawdź, jak poradzić sobie z estetycznym defektem i odzyskać równowagę hormonalną!

Włoski na brodzie u kobiet – jak wyglądają?

Podczas codziennej pielęgnacji z pewnością uważnie przyglądasz się swojej twarzy i występujących na niej zmianom. Jeśli pojawiają się na niej zmarszczki, czyli naturalne oznaki starzenia się skóry, sięgasz po krem nawilżający, a w ciągu dnia dbasz o dostarczanie organizmowi niezbędnej dawki witamin i minerałów i o odpowiednie nawodnienie.

Co jednak zrobić, gdy na swojej brodzie zauważysz włosy? Jeśli występują one pojedynczo, są cienkie i bardzo jasne, nie zostaną nawet zauważone przez otoczenie i najprawdopodobniej nie świadczą też o żadnych problemach natury zdrowotnej. Jednak na brodzie zdrowej kobiety nie powinien pojawiać się zarost typowy dla mężczyzny – czyli grube, gęsto rosnące, ciemne włoski. Wraz z nimi może pojawić się także „kobiecy wąsik”. 

Sięgnięcie po maszynkę to w takiej sytuacji całkowicie naturalny odruch, ponieważ nikt nie chce być wytykany na ulicy z powodu nietypowego wyglądu. Zanim zaczniesz szukać sposobu na skuteczne pozbycie się problemu, poszukaj jego przyczyny. Pierwszym krokiem powinny być badania hormonalne, ponieważ typowo męskie owłosienie u kobiet świadczy najczęściej o zaburzeniach hormonalnych, które wymagają przede wszystkim odpowiedniego leczenia. Sprawdź, o jakich schorzeniach mogą świadczyć włoski na kobiecej brodzie.

Co oznaczają włoski na brodzie?

Drobne, nierzucające się w oczy owłosienie prawdopodobnie nie świadczy o problemach zdrowotnych. Pamiętaj, że „zarost” u kobiety może być oznaką poważnych chorób o podłożu hormonalnym.

Hirsutyzm

Hirsutyzm to choroba, która objawia się powstawaniem typowo męskiego owłosienia u kobiet. Pojawia się ono nie tylko na brodzie czy nad górną wargą, lecz także na klatce piersiowej, plecach czy udach. Problem wynika z nadmiernej produkcji męskich hormonów, czyli androgenów. Może mieć ono miejsce, gdy kobieta cierpi na zespół policystycznych jajników lub zostanie u niej zdiagnozowany wirylizujący guz jajnika. Gdy jajniki zaczynają produkować nadmierną ilość androgenów, kobiety zazwyczaj obserwują u siebie zaburzenia miesiączkowania (np. w postaci skąpych miesiączek) lub problemy z zajściem w ciążę. 

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie

Akromegalia

Owłosienie na twarzy pojawia się w przebiegu akromegalii, czyli poważnego dziedzicznego schorzenia, które jest związane ze zbyt wysokim wydzielaniem się hormonu wzrostu. Defekty estetyczne mają tu jednak niewielkie znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę poważne powikłania w postaci problemów sercowo-naczyniowych, trudności w poruszaniu się i różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego czy nerwowego.

Przerost nadnerczy

Przerost nadnerczy objawia się nie tylko męskim owłosieniem na twarzy, lecz także grubszym głosem oraz zwiększeniem się masy ciała. Jeśli zachodzi podejrzenie tego problemu, konieczna jest poszerzona diagnostyka, ponieważ często świadczy on o torbielach i guzach o różnym stopniu złośliwości, które zazwyczaj kwalifikują się do usunięcia.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników (PCOS, ang. polycystic ovary syndrome) to częste zaburzenie hormonalne występujące u kobiet. Schorzenie to polega na tym, że pęcherzyki jajnikowe, które otaczają komórki jajowe, obumierają i przekształcają się w niewielkie torbiele. W efekcie małe guzki są widoczne na całej powierzchni jajnika. To schorzenie może sprzyjać powstawaniu typowo męskiego owłosienia, a oprócz tego prowadzić do bezpłodności, szybszego rozwoju cukrzycy typu 2 i wielu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zespół Cushinga

W przebiegu tego schorzenia dochodzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, popularnie zwanego hormonem stresu. Kobiety dotknięte tą przypadłością nie tylko mają ciemne włoski na brodzie, lecz także cierpią na bóle głowy i mają trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi. 

Owłosienie typu męskiego u kobiet może być też skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych preparatów medycznych, np. niedozwolonych w sporcie sterydów anabolicznych czy środków immunosupresyjnych, które wdraża się w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Włoski na brodzie – jakie hormony warto zbadać?

Zanim sięgniesz po maszynkę do golenia lub udasz się do salonu depilacji laserowej, wykonaj odpowiednie badania hormonalne, które pomogą poznać przyczynę problemu. Aby dowiedzieć się, skąd bierze się na twojej twarzy typowo męskie owłosienie, sprawdź stężenie:

  • testosteronu,
  • androstendionu,
  • siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-S),
  • LH (lutropiny), 
  • FSH (hormonu folikulotropowego),
  • prolaktyny.

Przeczytaj także: czym jest nadczynność tarczycy. Jak się objawia i jakie badania należy zrobić, aby ją zdiagnozować.

Wysoka prolaktyna a tycie – czy wysoki poziom prolaktyny może wpłynąć na wzrost masy ciała?

Ceramidy – co to takiego i dlaczego warto szukać ich w kosmetykach?

Rak jajnika – objawy, diagnostyka

Bibliografia

  1. R. Sonnenschmidt (tłum. P. Lewiński), Układ hormonalny. Równowaga hormonalna i emocjonalna. Medycyna holistyczna, tom 7, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.
  2. K. Pasternak, Biochemia, Podręcznik dla studentów studiów licencjackich, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  3. S. Gottfried (tłum. J. Dziubińska), Sposób na hormony, Jak naturalnie pozbyć się zaburzeń hormonalnych i odzyskać równowagę, Znak Literanova, Kraków 2022.