Od zmian hormonalnych, przez zmiany ciśnienia atmosferycznego, po poważne problemy neurologiczne. Ból głowy może mieć wiele przyczyn. Jeśli jest przedłużający się i intensywny, nie powinien być bagatelizowany.

Ból głowy to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości. Może przybierać różne stopnie nasilenia i dotykać niezależnie od wieku czy płci. Bywa bardzo uciążliwy, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny bólu głowy

Przyczyn bólu głowy może być bardzo wiele. Zbyt intensywny tryb życia, zmęczenie, stres, zmiana ciśnienia atmosferycznego. Ból głowy może się pojawić, gdy zaburzona zostaje gospodarka hormonami, stąd często skarżą się na niego kobiety w ciąży czy podczas menopauzy. Towarzyszy też chorobom: zapaleniu zatok, grypie, nadciśnieniu tętniczemu. Ale może być też objawem bardzo poważnych schorzeń: guza mózgu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Nietypowy ból głowy

Rodzaje bólu głowy

Rozróżnia się wiele rodzajów bólu głowy: klastrowe (silny ból w okolicy skroni, oczodołów i czoła, najczęściej pojawiający się w nocy), migrenowe (napadowe bóle głowy, którym często towarzyszą mdłości i nadwrażliwość na światło, a nawet problemy ze wzrokiem), napięciowe (porównuje się go zwykle do ciasnej opaski lub uczucia „ciągnięcia” wokół głowy, nie pulsuje). Bóle głowy mogą być także wtórne. To takie, które występują w przebiegu innych chorób. Bóle głowy można też podzielić ze względu na ich lokalizację: z tyłu, z przodu, z lewej lub prawej strony.

Ból w górnej części głowy

Ból głowy z jednej strony

Diagnostyka bólu głowy

Diagnostyka bólu głowy nie jest wcale łatwa. Lekarz podejmuje decyzje zawsze w oparciu o wywiad i podstawowe badania. Ważne jest wykonanie morfologii, która jest podstawowym przesiewowym badaniem o zastosowaniu profilaktycznym i diagnostycznym. Istotne jest również wykonanie CRP. Białko C-reaktywne jest czułym wskaźnikiem ostrych stanów zapalnych o różnym pochodzeniu. Dobrze wykonać także badania hormonalne. Tu pomocne mogą być pakiety hormonalne, które pomogą kompleksowo zbadać poziom najważniejszych hormonów. Istotne jest również sprawdzenie poziomu elektrolitów. Oprócz badań z krwi konieczne może okazać się wykonanie EEG, tomografii lub rezonansu głowy.

Leczenie bólu głowy

Leczenie bólu głowy zależy od jego przyczyny. Zaleca się odpoczynek, unikanie stresu, ograniczenie lub całkowite odstawienie nałogów. Jeśli ból ma charakter sporadyczny, łagodzić można go stosując niesterydowe leki przeciwzapalne w postaci np.: ketoprofenu, ibuprofenu, naproksenu. W przypadku, kiedy jest objawem konkretnych chorób, należy leczyć jednostki chorobowe, które go wywołują.

Migrena w ciąży – jakie są jej przyczyny, czy migrena w ciąży jest niebezpieczna?

Co może oznaczać ból w górnej części kręgosłupa?