Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. O ile dolegliwości są typowe i dają się łatwo zdiagnozować, problemy ze zdrowiem w większości przypadków udaje się szybko pokonać, o tyle nietypowe, nie do końca zidentyfikowane objawy stają się przyczyną obaw i trudności w ustaleniu prawidłowego leczenia. Jednym z objawów, które mogą powodować nasz niepokój jest nietypowy ból głowy czasem określany przez pacjentów również jako dziwne uczucie w głowie. Co jest jego przyczyną? Jak sobie z nim radzić? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Dziwne uczucie w głowie czyli?

Zanim przejdziemy do możliwych przyczyn dziwnego uczucia w głowie warto zdefiniować czym tak naprawdę jest. Niestety, jest to trudne wyzwanie. Może to być zarówno nietypowy ból głowy rozlewający się po różnych miejscach, uczucie obrzęku, mrowienie, a nawet drętwienie różnych miejsc głowy. Ilu ludzi, tyle objawów i sposobów na opisanie dziwnego uczucia w głowie. Niemniej jednak każdy nietypowy objaw powinien nas skłonić do poszukiwania pomocy.

Bol w górnej części głowy

Czujesz tzw. „odlot” lub dziwne uczucie w głowie – co to oznacza?

Depresja lub problemy na tle psychiki

Dziwne uczucie w głowie charakteryzowane przez chorych również jako nietypowy ból głowy może być sygnałem świadczącym o depresji. Często towarzyszy również nerwicy oraz innym schorzeniom dotykającym ludzkiej psychiki. Dlatego też, jeśli poza tymi objawami zauważasz u siebie spadek nastroju, brak energii, napady złości lub inne, niecodzienne zachowania poszukaj pomocy psychologicznej.

Ból głowy z jednej strony

Choroby somatyczne

Nietypowy ból głowy może być objawem jak najbardziej typowych, somatycznych chorób i schorzeń. Często jest on związany z chorobami neurologicznymi, może być także objawem towarzyszącym udarowi. Czasem dziwne uczucie w głowie to znak rozwoju guza mózgu. Przyczyną może być również nadmiar stresu oraz przemęczenie organizmu. Czasem zdarza się również tak, że dziwne uczucie w głowie jest sygnałem zbliżającego się ataku epilepsji. To najlepszy dowód, że objawów takich nie powinniśmy bagatelizować.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli zmagasz się z dziwnym uczuciem w głowie i nie wiesz gdzie szukać pomocy – zacznij od odwiedzin u internisty. Skieruje cię on na szereg badań, które pozwolą dokładnie przyjrzeć się stanowi zdrowia twojego organizmu. Badania powinny być kompleksowe, a więc obejmować zarówno badania krwi, moczu, jak i diagnostykę obrazową okolic głowy. Jeśli wyniki badań okażą się w pełni prawidłowe a nietypowy ból głowy nadal będzie występował to znak, że czas poszukać pomocy psychologa lub lekarza psychiatry. Pomoc taka pomoże znaleźć istotę problemów. Co więcej, psychiatra dobierze leki, które spowodują ustąpienie dolegliwości.

Jak więc widać, nietypowy ból głowy może mieć różne podłoże i wymagać dostosowanego do problemu leczenia. Dlatego też nie warto zwlekać z udaniem się po poradę lekarską. Na szczęście, w dzisiejszych czasach medycyna robi ogromne postępy, dzięki którym może pomóc w większości przypadków. Nie warto więc bać się nowoczesnych form diagnostyki – bardzo często przynoszą one bowiem odpowiedź i przyczyniają się do wdrożenia skutecznego leczenia.

Częste bóle głowy – jakie mogą być jego przyczyny?

Ucisk w gardle