Ból kręgosłupa? Uskarża się na niego wiele osób. O jakich chorobach może świadczyć ból pleców? Czy trzeba udać się do lekarza? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Na ból szczególnie górnego odcinka kręgosłupa, narzeka znaczna część społeczeństwa. Może mieć on wiele przyczyn tych bardziej i mniej poważnych. Istotne jest, aby odpowiednio zdiagnozować umiejscowienie bólu i określić jego przyczynę. Taką czynność najlepiej wykona lekarz, zatem zawsze warto się do niego udać i zasięgnąć porady.

Przyczyny bólu górnej części kręgosłupa

Jak wspomniano wcześniej, może być wiele powodów bólu w górnej części kręgosłupa. Do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy:

  • długotrwałe przebywanie w jednej pozycji z przechyloną głową. Ból taki zazwyczaj jest niegroźny i często dotyka osoby siedzące przed komputerem, przy biurku lub nawet czytające przez dłuższy czas książkę (siedzenie z pochyloną głową). Ulgę przynosi zmiana pozycji siedzenia. Należy tu również zauważyć, iż według zaleceń lekarzy, powinniśmy unikać pozycji siedzących lub leżących, które są mało komfortowe dla naszego kręgosłupa. Dotyczy to głównie pozycji z pochyloną lub odwróconą na bok głową. Jeśli jednak zmiana pozycji siedzenia/leżenia, nie przyniosła ulgi i dolegliwości bólowe nadal trwają lub nasilają się, niezbędna jest konsultacja lekarska w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia.
  • zwyrodnienia odcinka szyjnego. Tej dolegliwości towarzyszą także inne objawy oprócz bólu w okolicach szyi i barku. Zaliczyć do nich możemy drętwienie rąk, problemy z poruszaniem szyją, czy bóle głowy. W celu odpowiedniej diagnostyki, należy udać się do lekarza internisty a następnie do neurologa. Zleci on badanie RTG lub/i tomografię komputerową. Na podstawie wyniku przeprowadzonych badań, lekarz będzie mógł ocenić jak mocno zaawansowana jest choroba zwyrodnienia. W przypadku utracenia stabilności kręgosłupa, możemy mówić o spondylozie. Spondyloza jest niestety nieodwracalna a dolegliwości jakie występują na jej skutek, mogą uśmierzyć tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • rwa ramienna– objawia się mocnym, uciskowym bólem mięśni (staw barkowy) pojawiającym się zwykle rano. Ból ten może promieniować do szyi i może obejmować całą górną część pleców. Objawiać się może także wrażeniem słabych rąk, pieczeniem lub drętwieniem rąk i ograniczeniem ruchliwości palców. Aby ustalić przyczynę rwy ramiennej, konieczna jest diagnostyka lekarska i badania np. rezonans magnetyczny.
  • ból barku– ból ten, często kojarzony jest z bólem górnego odcinka kręgosłupa. Przyczyn bólu barku, może być naprawdę wiele i mogą one świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach np. zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, artretyzm, nowotwór płuc, cukrzyca. Ból barku może też mieć błahą przyczynę, np. nadwyrężenie podczas uprawiania sportu czy prac w ogrodzie. Jeśli jednak ból jest długotrwały, przewlekły lub często powraca- warto odwiedzić lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn bólu. Leczenie tejże dolegliwości, zależne jest od wyników badań. Warto zauważyć, iż w przypadku tego rodzaju bólu, badania mogą mieć różnoraki charakter, czyli od badania moczu po EMG czy rezonans magnetyczny.

Ból w górnym odcinku kręgosłupa może mieć wiele przyczyn i nie należy go lekceważyć. Pamiętajmy, iż może być sygnałem poważnej choroby ale niekoniecznie. Warto jednak mieć zawsze na uwadze dbałość o nasz „ stelaż” ciała i prowadzić zdrowy tryb życia, nie przeciążając go. Pamiętajmy również o dobroczynnym wpływie sportu np. pływanie na kręgosłup i unikaniu wielogodzinnego przebywania w jednej, mało wygodnej pozycji.

Ból w górnej części pleców

Ból w górnej części głowy

Ból pod łopatką

Ból podbrzusza

Ból głowy z jednej strony