Ból głowy to najczęściej spotykana dolegliwość i może go powodować bardzo wiele czynników. Dotyczy to również bólu w górnej części głowy. Uskarżać się na niego mogą osoby w różnym wieku i o różnej płci. Ból głowy „dopaść” może każdego. Co może być jego przyczyną i jak jej zaradzić? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

 

Zdarza się, iż ból głowy jest chorobą i nie towarzyszą mu inne dolegliwości. Jest przypadłością samą w sobie i nie jest efektem innych chorób. Warto tu wspomnieć jednak, iż ból w górnej części głowy, jest zawsze związany z układem odpowiedzialnym za krążenie. Pamiętajmy bowiem, iż mózg nie boli! Nie posiada on zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Takie zakończenia znajdują się w oponach które otaczają mózg i dzielimy je na oponę twardą, miękką oraz pajęczą. Opony mózgowe posiadają bardzo dużą liczbę naczyń krwionośnych które rozszerzając się na skutek nieprawidłowości w organizmie, powodują ból.

Co oznacza ból głowy?

Ból taki może być przyczyną wielu rodzajów chorób, jednak jak mówią medyczne statystyki, najczęściej spotykaną przyczyną jest napięciowy ból głowy. Wywołuje go przede wszystkim stres, ale może to być także brak snu, głód, niekomfortowa pozycja siedzenia, leżenia oraz zmęczenie. Stany napięcia nerwowego, powodują produkcję kortyzolu i katecholamin, czyli hormonów mających wpływ na szybszy rytm serca, napięcie mięśniowe a co za tym idzie, na wysokie ciśnienie krwi w organizmie. Wówczas następuje reakcja zachowawcza organizmu w obronie przed skutkami wysokiego ciśnienia np. wylewu i ciśnienie zaczyna maleć oraz naczynia krwionośne rozszerzają się. To właśnie, powoduje powszechnie znany napięciowy ból głowy.

Ból głowy z jednej strony

Częste bóle głowy – jakie mogą być jego przyczyny?

Ból głowy a choroby

Ból w górnej części głowy może oznaczać także poważne schorzenia. Może to być na przykład:

– olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic- objawem są; ból podczas czesania włosów, wrażliwość tętnicy skroniowej, spadek wagi ciała, zaburzenia widzenia, jednostronny ból głowy i gorączka.

– nadciśnienie- choroba ta objawia się bólem głowy w okolicach potylicy.

– zatrucie substancją toksyczną- ból głowy może wywołać wdychanie toksycznych oparów np. tlenku węgla, alkoholu metylowego czy ołowiu.

– neuralgia nerwu na twarzy- zwykle objawia się napadowym bólem jednej połowy głowy, trwającym około dwie trzy minuty, jednak często powtarzającym się w ciągu dnia.

– zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa- zwykle ból promieniuje od odcinka szyjnego do tylnej części głowy (potylicy)

– zapalenie zatok- ból głowy w okolicach nosa, który nasila się podczas pochylania się. Często towarzyszy mu katar lub wrażenie zapchanego nosa.

– chore zęby- ból szczególnie od zębów trzonowych, może promieniować na całą głowę.

– jaskra- ból głowy jest jednostronny, występ i trwa  uje zmniejszona ostrość widzenia.

– wada wzroku/ okulary- podczas leczenia wady wzroku, szczególnie na początku noszenia okularów, może występować ból głowy w okolicach czoła.

– zapalenie mózgu- występuje gorączka, napady padaczkowe oraz częste zmiany nastroju psychicznego.

– wstrząs mózgu- ból pojawia się zwykle po uderzeniu głową i trwa od kilkunastu minut do godziny.

Wszystkie opisane wyżej przyczyny bólu głowy wymagają konsultacji lekarskiej lub niezwłocznej wizyty w szpitalu. Warto o tym pamiętać i nie bagatelizować bólu głowy, szczególnie jeśli zdarza się on często lub towarzyszą mu dodatkowe objawy.

Nietypowy ból głowy

Ból w górnej części pleców

Co może oznaczać ból w górnej części kręgosłupa?