Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa ból głowy. O ile jest to sporadyczne a dolegliwości nie są nasilone – nie musimy się martwić. Czasem jednak zdarza się tak, że ból pojawia się często, co więcej, jest to ból głowy z jednej strony co sprawia, że czujemy się zaniepokojeni. Zastanawiamy się wówczas jakie są jego przyczyny. Postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że ból głowy po jednej stronie może mieć najróżniejsze przyczyny i podłoże. Wiele zależy zarówno od miejsca, w którym występuje, a także od tego, jak bardzo jest nasilony i jaki jest jego rodzaj. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym miejscom występowania bólu.

Ból po prawej lub lewej stronie

Jeśli odczuwasz ból głowy z jednej strony i najczęściej jest to prawa lub lewa strona Twojej głowy może oznaczać to, że zmagasz się z migreną. W takiej sytuacji bólowi głowy z jednej strony towarzyszy zazwyczaj również szereg innych objawów takich jak światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki. Ból po prawej stronie głowy może również oznaczać chorobę zatok, a nawet problemy z chorobą zębów. Warto nie lekceważyć pojawiającego się po jednej stroni bólu głowy, może on bowiem być także sygnałem pojawienia się znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych takich jak tętniaki czy guzy mózgu.

Ból w górnej części głowy

Ból z tyłu głowy

Jeśli skarżysz się na ból występujący z tyłu głowy prawdopodobnie powinieneś odpocząć i zadbać o siebie. Przyczyną tego typu bólu głowy są bowiem najczęściej stres, przemęczenie, pomijanie posiłków i zbyt mała ilość snu. Czasem jednak ból z tyłu głowy jest sygnałem, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze lub zmagamy się ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa.

Ból w górnej części pleców

Ból z przodu głowy

Jeśli narzekasz na ból pojawiający się z przodu głowy może to oznaczać, że cierpisz z powodu zapalenia zatok. Ból w tym miejscu pojawia się również w przypadku schorzeń okulistycznych oraz źle dobranej metody korekcji wzroku. Może być również to ból o charakterze napięciowym wynikający z nadmiaru stresu i przepracowania.

Jakie badania warto wykonać?

Jeśli odczuwasz ból głowy po jednej stronie, który pojawia się dość często warto podjąć kroki w kierunku zdiagnozowania przyczyny jego powstawania. Tylko wtedy masz szansę wyleczyć dolegliwości. Podstawowym sposobem na poznanie przyczyn bólu głowy z jednej strony jest oczywiście wywiad lekarski. Czasem jednak okazuje się on niewystarczający – w takim przypadku warto wykonać badania takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub badanie EEG. To nowoczesne badania z zakresu diagnostyki obrazowej, które powinny przynieść odpowiedź na to, czym spowodowany jest ból głowy po jednej stronie.

Podsumowując, ból zawsze jest sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Dlatego też, jeśli dolegliwości pojawiają się często lub są nasilone nie czekajmy na dalszy rozwój wydarzeń. Warto udać się do lekarza, który skieruje nas na badania pozwalające poznać przyczyny bólu głowy z jednej strony i wdroży odpowiednie leczenie.

Częste bóle głowy – jakie mogą być jego przyczyny?

Nietypowy ból głowy

Ból podbrzusza