Skurcz mięśni pojawia się nagle i jest bardzo bolesny. Trwa kilkadziesiąt sekund. Zwykle kojarzony jest z niedoborem magnezu. Ale to tylko jedna z możliwych przyczyn. Jak znaleźć źródło skurczy i pozbyć się bolesnego problemu?


Skurcze mięśni często nazywane są także kurczami. To przejściowe, bolesne uczucie dotyczące pojedynczego mięśnia lub grupy mięśni. Skurcz najczęściej występuje w okolicach łydki czy palców na stopie. Najczęściej ustępuje sam po kilkunastu sekundach, maksymalnie kilku minutach.

Przyczyny skurczy mięśni

Na skurcze często skarżą się sportowcy. Pojawiają się po dużym wysiłku. Ich przyczyną może być także odwodnienie czy spadek elektrolitów. Uważa się, że mogą też występować u osób, które przed rozpoczęciem ćwiczeń nie wykonały rozgrzewki. Skurcze nóg zdarzają się także podczas snu. Przyczyna nocnych skurczów nie jest do końca znana. Przyjmuje się, że może mieć związek z ograniczeniem aktywności fizycznej, niedokrwieniem. Skurcze mięśni to też objaw niedoboru magnezu. Zwykle towarzyszą mu też inne objawy nerwowo-mięśniowe, jak drżenie rąk, nóg, języka, warg czy powiek. Pojawiające się skurcze mięśni mogą sygnalizować także niedobór wapnia, niski poziom elektrolitów, potasu i cynku. Skurczami mięśni mogą objawiać się niektóre choroby, jak niedoczynność tarczycy, ale również niewydolność nerek, cukrzyca, stwardnienie rozsiane oraz tężec. Częstych skurczy doświadczają również kobiety w ciąży, szczególnie w zaawansowanej. Skurcze mięśni nóg związane są z dużym obciążeniem.

Co może powodować skurcze łydek w ciąży i jak sobie poradzić z tą dolegliwością?

Diagnoza skurczy mięśni

Aby zdiagnozować przyczynę skurczy mięśni, zaleca się wykonanie badań z krwi. Konieczne może okazać się zbadanie poziomu magnezu, wapnia, elektrolitów, potasu i cynku. Skurcze mięśni zawsze należy skonsultować z lekarzem. Często są one pierwszą manifestacją poważnych chorób. Jeśli towarzyszy im sztywność mięśni, objawy takie jak niedowład, osłabienie – wówczas należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub na pogotowie.

Badanie elektrolitów (jonogram) – co trzeba o nim wiedzieć?

Potas – właściwości, badanie i rola w organizmie

Leczenie skurczy mięśni

W przypadku pojawienia się skurczu mięśni, najlepiej rozmasować bolące miejsce. W profilaktyce ważne jest dbanie o odpowiednie rozciąganie się przed ćwiczeniami oraz nawadnianie organizmu. Jeśli chodzi o leczenie, istotne jest zdiagnozowanie źródła problemu. W zależności od diagnozy, lekarz może zalecić suplementację magnezem, wapniem, zmianę diety lub w przypadku cukrzycy czy chorób neurologicznych, leczenie tych chorób.

Rollowanie mięśni – jakie korzyści, kiedy się zdecydować

Od czego zacząć powrót do formy po ciąży? Jak ćwiczyć po porodzie?