Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Jednocześnie często jednak nie wiemy zbyt wiele o tym, jak funkcjonuje nasz organizm. Jedną z kwestii, w której często nie posiadamy odpowiedniej wiedzy jest z pewnością rola enzymów. Przyjrzyjmy się więc jednemu z nich a konkretniej lipazie trzustkowej.

Czym jest lipaza trzustkowa i za co odpowiada

Lipaza trzustkowa, jak sama nazwa wskazuje jest enzymem produkowanym przez trzustkę. Bierze udział w procesie trawienia tłuszczów. To jednak nie wszystko – w układzie pokarmowym odpowiada również za utrzymywanie odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych co ułatwia wchłanianie cennych substancji odżywczych oraz usuwanie toksyn.

Kiedy warto udać się na badanie poziomu lipazy i na czym ono polega

Nie należy obawiać się badania poziomu lipazy trzustkowej, ponieważ polega ono na analizie próbki krwi. Kiedy warto je wykonać? Jeśli odczuwamy niepokojące dolegliwości takie jak ból brzucha, mdłości, brak apetytu czy gorączka.

Diagnostyka chorób trzustki – amylaza we krwi

Badania w kierunku chorób trzustki

Co może oznaczać podwyższony poziom lipazy trzustkowej?

Podwyższony poziom lipazy trzustkowej powinien niepokoić, może bowiem oznaczać, że w twoim organizmie rozwija się choroba. Wynik taki pojawia się w przypadku zapalenia trzustki, niedrożności przewodu pokarmowego, jelit lub dwunastnicy. Może być nawet zwiastunem rozwijającej się choroby nowotworowej, a także perforacji wrzodów dwunastnicy. Nie należy więc lekceważyć wyniku badania.

Za niski poziom lipazy – co może zwiastować?

Zbyt niski poziom lipazy również powinien skłonić nas do dalszej diagnostyki oraz dbania o zdrowie. Może bowiem oznaczać, że cierpisz na cukrzycę, masz wysoki poziom cholesterolu lub nadciśnienie tętnicze. Poza tym niski poziom lipazy często łączy się z powstawaniem żylaków oraz problemami ze skuteczną utratą wagi.

Mamy nadzieję, że nasz krótki artykuł pomógł ci zrozumieć jak ważny jest odpowiedni poziom produkcji tego enzymu. Wierzymy, że chętnie zgłębisz nawet więcej informacji o lipazie oraz innych ważnych dla prawidłowego działania naszego organizmu enzymów.

Dbaj o trzustkę – 3 porady

Ucisk w gardle

Ból podbrzusza