Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy regularnie kontrolować stan naszego organizmu. Tylko wtedy uda się nam wychwycić pojawiające się niepokojące objawy i szybko podjąć odpowiednie kroki. Dlatego też wykonywanie badań profilaktycznych jest niezwykle ważne.
Wszyscy o tym wiemy. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, jakie badania warto wykonywać, oraz jak często należy to robić. Przyjrzyjmy się więc tej kwestii i odpowiedzmy na podstawowe pytania.

Zacznijmy od tego, jakie badania warto wykonywać. Podstawowe badania profilaktyczne to przede wszystkim badania krwi – morfologia i OB, badanie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Warto również wykonywać podstawowe badanie moczu, które także wiele może powiedzieć o stanie naszego organizmu.

Morfologia to jedno z podstawowych badań krwi, które może nam powiedzieć naprawdę wiele o tym, co dzieje się w naszym organizmie. Na czym polega? Mówiąc najprościej jest to sprawdzenie ilości poszczególnych elementów krwi, a więc krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Odbiegające od normy wyniki mogą świadczyć między innymi o stanie zapalnym, chorobie nowotworowej oraz niedokrwistości.

Kolejnym niezwykle ważnym badaniem profilaktycznym, które powinniśmy regularnie wykonywać jest badanie OB, czyli Odczynu Biernackiego, czyli tempo opadania krwinek czerwonych w czasie. Nieprawidłowe wyniki tego badania mogą świadczyć o wielu poważnych schorzeniach takich jak nowotwory, niedokrwistość, problemach z tarczycą, a nawet zawale serca. Pozwala również wykryć stany zapalne oraz wewnętrzne urazy.

Badanie poziomu cholesterolu, a właściwie badanie profilu lipidowego pozwala nam określić, czy mamy problem z miażdżycą oraz chorobami, które mogą jej towarzyszyć. Zwiększony poziom złego cholesterolu LDL może bowiem być wyraźnym sygnałem do podjęcia leczenia, nawet wtedy, gdy pozostałe wskaźniki, a więc cholesterol całkowity, trójglicerydy i cholesterol HDL są na prawidłowym poziomie.

Badanie moczu pozwala ocenić kondycję nerek i układu moczowego, a także dać nam ogólny obraz tego, co dzieje się w naszym organizmie. Przykładowo, możemy dowiedzieć się, że mamy problem z cukrzycą, niewydolnością krążenia, a nawet marskością wątroby. Podczas badania określa się bowiem kolor moczu, a także bada jego skład, również pod kątem obecności bakterii, białek, krwinek i cukru.

Jak często należy sobie robić okresowe badania?

Róbmy badania – o tym, dlaczego profilaktyka jest najlepszą formą leczenia

Badania profilaktyczne kobiet po 40 roku życia

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach laboratoryjnych

Lipidogram – wskazania, normy