Każdy z nas od czasu do czasu zmaga się ze wzdęciami brzucha. To całkowicie normalne i może wynikać z błędów w diecie lub pofolgowaniu swoim zachciankom. Czasem jednak wzdęcia towarzyszą nam praktycznie nieustannie co powoduje nie tylko dyskomfort, ale również staje się przyczyną kompleksów. W takiej sytuacji warto szukać pomocy lekarskiej. Nie powinna ograniczać się ona do pytania “Co brać na wzdęcia?”, ale również zdiagnozowaniu przyczyn problemu. Tylko wtedy masz szansę w pełni wyleczyć się z nieprzyjemnych dolegliwości i zacząć cieszyć się jedzeniem.

Przyczyny wzdęcia brzucha

Przyczyny wzdęcia brzucha to nie zawsze błędy w diecie czy nieopanowanie. Czasem wzdęcia mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach, które wymagają leczenia lub specjalnej diety. Wśród przyczyn wzdęć brzucha wymienić możemy między innymi upośledzenie procesów trawiennych, niedrożność jelit, a nawet celiakię, czyli genetyczna choroba powodująca nietolerancję glutenu. Bez wykonania szczegółowych badań diagnostycznych oraz szczegółowego wywiadu lekarskiego prawidłowe rozpoznanie przyczyn wzdętego brzucha może być trudne. Dlatego też, jeśli zmagasz się z tego typu problemem, koniecznie wykonaj badania.

Niestrawność – jakie są jej przyczyny, objawy i skutki?

Jakie badania warto wykonać?

Jeśli zmagasz się ze wzdęciami brzucha możesz, a nawet powinieneś wykonać szereg badań, które pomogą zdiagnozować przyczynę problemu. Wśród nich powinny znaleźć się zarówno badania diagnostyki obrazowej takie jak USG jamy brzusznej, podstawowe badania krwi, jak i nieco bardziej zaawansowane badania genetyczne na obecność HLA DQ2 lub DQ8. Badanie to pozwala na: określenie predyspozycji do rozwoju celiakii wykluczenie celiakii.

Co na wzdęcia brzucha?

Jeśli znasz przyczyny wzdęcia brzucha możesz zacząć leczyć się skuteczniej. Dobre leczenie powinno być nie tylko leczeniem objawów, ale również przyczyn. Co na wzdęcia brzucha warto stosować? Przede wszystkim preparaty łagodzące dolegliwości oraz rozkurczowe. Pomocne może być również stosowanie ziołowych herbatek. Przede wszystkim jednak pamiętajmy o tym, że podstawą powinna być eliminacja czynników, które nam szkodzą – jak gluten w przypadku celiakii. Jeśli nie wiesz jak powinna wyglądać twoja dieta skonsultuj się z lekarzem. Jego rady z pewnością ułatwią ci walkę z dolegliwościami.

Ból podbrzusza

O czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, czy przyczyną wzdęcia brzucha jest celiakia, inne stany chorobowe czy po prostu złe nawyki warto pamiętać o tym, że leki nie dają tak dobrego efektu, jak dbałość o to, co jemy. Dlatego też po poznaniu przyczyn problemu warto wyeliminować z diety produkty, które nam szkodzą oraz zadbać o to, by jeść kilka małych porcji dziennie zamiast obfitych posiłków raz-dwa razy na dobę.
Ponadto warto również zadbać o to, jak jemy – posiłki warto spożywać powoli, uważnie przeżuwając każdy kęs. Dzięki temu unikniemy połykania powietrza, które również może przyczynić się do powstawania wzdęć brzucha.

Podsumowując, przyczyny wzdęcia brzucha mogą być różnorodne – od spożycia zbyt dużej ilości jedzenia, poprzez nadużywanie produktów działających wzdymająco aż po poważne problemy zdrowotne takie jak celiakia. Dlatego też, jeśli wzdęcia to dolegliwość, która często ci towarzyszy nie bój się skorzystać z pomocy lekarskiej oraz wykonać szereg badań diagnostycznych, które podpowiedzą odpowiednie postępowanie i sposoby leczenia.

Badania genetyczne coraz popularniejsze

Ucisk w gardle

Jak wykryć chorobę pasożytniczą?