Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, pełen radości wynikającej z oczekiwania nowego członka rodziny. Jednak niektóre dolegliwości mogą sprawić, że ten czas stanie się nieco mniej komfortowy. Jedną z nich są wzdęcia, które bywają nieprzyjemne, niekiedy nawet powodują ból. Mogą występować na każdym etapie ciąży. Warto zrozumieć, skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić.

Przyczyny wzdęć w ciąży

Wzdęcia w ciąży mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich są zmiany hormonalne, które występują w organizmie kobiety w trakcie ciąży. Zwiększona produkcja hormonów, takich jak progesteron, może wpływać na spowolnienie procesów trawiennych, co prowadzi do gromadzenia się nadmiaru gazów w jelitach. Rosnący płód i macica wywierają ponadto nacisk na narządy wewnętrzne, w tym na jelita, co może prowadzić do trudności w przepływie gazów i powodować wzdęcia.

Kolejną przyczyną wzdęć w ciąży jest dieta. Wiele kobiet w ciąży doświadcza zmiany apetytu i preferencji żywieniowych. Niektóre pokarmy mogą być trudne do strawienia i powodować gromadzenie się gazów w jelitach. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe, również przyczynia się do wzdęć.

Należy pamiętać, że wzdęcia w ciąży mogą być spowodowane połykaniem powietrza podczas jedzenia lub picia. Przyczyną są niektóre przyzwyczajenia, takie jak jedzenie w pośpiechu, żucie gumy, picie przez słomkę.

Objawy wzdęć w ciąży

Wzdęcia w ciąży objawiają się różnymi dolegliwościami. Jednym z najczęstszych symptomów jest uczucie pełności i ciężkości w jamie brzusznej. Kobieta odczuwa dyskomfort i napięcie w okolicy brzucha, które jest bardziej nasilone po spożyciu posiłku.

Innym objawem wzdęć w ciąży jest gromadzenie się gazów w jelitach. Kobieta może również doświadczać częstych wiatrów i burczenia w jelitach.

W niektórych przypadkach wzdęcia powodują ból brzucha. Jest to zwykle dolegliwość o charakterze kolki, może być przeszywająca lub łagodna. Bywa czasem mylona z bólem skurczowym, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku jej wystąpienia.

Jak sobie radzić z wzdęciami w ciąży?

Mimo że wzdęcia w ciąży bywają nieprzyjemne, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić samopoczucie. Mogą pomóc:

  • zmiana diety – unikaj pokarmów, które mogą powodować gromadzenie się gazów (napojów gazowanych, słodkich przekąsek i słodyczy, żywności tłustej i smażonej, produktów mlecznych, warzyw i owoców bogatych w błonnik, produktów zbożowych zawierających gluten). Zamiast tego sięgaj po lekkostrawne posiłki bogate w białko (chude mięso, ryby, jaja), a także produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa gotowane na parze i owoce;
  • spożywanie posiłków w spokojnej atmosferze – jedzenie w pośpiechu może prowadzić do nadmiernego połykania powietrza i gromadzenia się gazów w jelitach. Poświęć czas na dokładne żucie pokarmu i koncentruj się na jedzeniu;
  • regularna aktywność fizyczna może pomóc wzmocnić mięśnie brzucha i jelit, co sprzyja prawidłowemu trawieniu. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej w ciąży warto skonsultować się z lekarzem;
  • unikanie stresu – dbaj o odpowiednią relaksację i wypracuj techniki radzenia sobie w sytuacjach nerwowych, takie jak medytacja, joga czy relaksacyjne oddychanie;
  • picie odpowiedniej ilości płynów – unikaj napojów gazowanych i słodzonych, a sięgaj po wodę, herbatę ziołową lub rozcieńczone soki owocowe;
  • unikaj noszenia ubrań obcisłych w okolicy brzucha, które mogą uciskać narządy wewnętrzne i prowadzić do gromadzenia się gazów. Lepiej wybierać luźne, wygodne stroje.

Jeśli wzdęcia są bardzo uciążliwe dla ciężarnej i nie ustępują pomimo zastosowania powyższych metod, warto skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić odpowiednie badania diagnostyczne i zaproponować inne metody dostosowane do indywidualnej sytuacji.

Badania, które warto wykonać

Bibliografia

  1. R. Muchacka, M. Kukla, Odżywianie kobiet w ciąży, Prace Naukowe Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości z siedzibą w Wałbrzychu 2017, nr 42, s. 6172.
  2. I. Mandryk, I. Węgrzyn, Awareness of pregnant women about proper nutrition habits and rational diet, Journal of Education, Health and Sport2023, nr 16, s. 4961.