Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, to całkowicie zrozumiałe. Gdy nic nam nie dolega, możemy realizować swoje plany, marzenia i cele. Niestety, często zdarza się tak, że nie kontrolujemy stanu naszego organizmu, a do lekarza trafiamy, dopiero gdy choroba daje nam się we znaki. Wszystko to wynika z faktu, że Polacy wciąż nieufnie podchodzą do wykonywania profilaktycznych badań. Tymczasem wystarczy kilka prostych badań laboratoryjnych, by całościowo sprawdzić stan naszego organizmu oraz jego funkcjonowanie. Warto więc wiedzieć więcej o badaniach laboratoryjnych i przekonać się do ich wykonywania.

Czym są badania laboratoryjne?

Badania laboratoryjne to nazwa badań, których wyniki otrzymujemy w wyniku analizy próbki krwi, moczu lub kału. W warunkach laboratoryjnych próbki są obserwowane a poczynione podczas badania spostrzeżenia dotyczące np. ilości krwinek czy obecnych w naszym organizmie bakterii pozwalają wysnuć wiele wniosków o naszym stanie zdrowia. Tu przeczytasz więcej o badaniach laboratoryjnych.

Co zalicza się do badań profilaktycznych i jak często je wykonywać?

Co mogą powiedzieć o moim stanie zdrowia?

Badania laboratoryjne mogą powiedzieć o naszym zdrowiu naprawdę wiele. To wnikliwa analiza krwi, która może powiedzieć nam o występowaniu stanów zapalnych, problemach z poziomem cukru czy produkcją krwinek. Badania te mogą również podpowiedzieć nam, które z organów naszego organizmu nie działa prawidłowo, a także czy mamy problemy np. z infekcją bakteryjną. Często są one wskazówką, że dzieje się coś niepokojącego i warto poddać się dokładniejszej diagnostyce.

Dlaczego warto często robić badania laboratoryjne – 3 powody

Gdzie wykonuje się badania laboratoryjne?

Badania laboratoryjne, jak sama nazwa wskazuje, wykonywane są w laboratoriach. Nie oznacza to jednak, że w celu oddania krwi musimy udawać się bezpośrednio do jednego z nich. Większość laboratoriów prowadzi bowiem swoje punkty pobrań, które przyjmują pacjentów.

Czy muszę się do nich przygotować?

Aby wyniki badań laboratoryjnych były miarodajne i niezakłócone przez czynniki zewnętrzne powinniśmy odpowiednio się do nich przygotować. W przypadku badań krwi najczęściej wykonuje się je na czczo, ponieważ zjedzony przez nas posiłek może wpływać na ich wynik. Przygotowując się do badania nie powinniśmy również pić alkoholu oraz mocnej kawy, a także zrezygnować z leków lub poinformować osobę wykonującą badania, jakie preparaty musimy przyjmować na co dzień.
W przypadku badań wykonywanych z próbki moczu musimy pamiętać, że powinna być ona pobrana podczas pierwszej porannej mikcji.

Dlaczego badania należy wykonywać na czczo

Czy badania laboratoryjne są drogie?

To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Choć doskonale wiemy, że nie warto oszczędzać na zdrowiu obawiamy się, że wykonanie badań będzie wydatkiem ponad miarę. To błąd. Większość badań laboratoryjnych nie kosztuje więcej niż kilkanaście/kilkadziesiąt złotych. Co więcej, jeśli otrzymamy skierowanie od lekarza możemy wykonać je całkowicie za darmo. Badania laboratoryjne są z całą pewnością znacznie tańsze niż zaawansowana diagnostyka, którą trzeba przeprowadzić, gdy już zachorujemy.

Podsumowując, regularne wykonywanie badań laboratoryjnych pozwala na wczesne wykrycie chorób i nieprawidłowości, które mogą mieć miejsce w naszym organizmie. Dzięki temu możemy o wiele szybciej rozpocząć leczenie co zwiększa jego skuteczność. Dlatego też nie warto obawiać się ich wykonywania. Tym bardziej że nie są drogie, nie szkodzą naszemu organizmowi a większość z nich jest całkowicie bezbolesna.

Jak kupować badania laboratoryjne przez internet – krótki poradnik