Wzwód jest ważny dla odczuwania satysfakcji w życiu intymnym. Jednak z wielu przyczyn panowie mogą mieć problemy z utrzymaniem erekcji. Sprawdź, co je może powodować. Dowiedz się też, co jest pomocne na problemy z erekcją.

Z czego mogą wynikać problemy z utrzymaniem erekcji?

Zaburzenia erekcji są poważnym problemem wielu mężczyzn. Mogą one przybrać różny charakter, a do częstszych należą trudności z utrzymaniem erekcji. W dużej mierze mają one podłoże psychogenne. Wśród możliwych przyczyn ich powstania wymienia się:

 • narażenie na silny stres,
 • zmęczenie i przepracowanie,
 • brak prywatności i intymnych warunków,
 • niepowodzenia w życiu prywatnym lub zawodowym,
 • konflikty z partnerką lub brak zaufania,
 • kompleksy i niskie poczucie własnej wartości,
 • niezaspokojone preferencje seksualne,
 • wcześniejsze niepowodzenia w zbliżeniach seksualnych,
 • lęk przed zapłodnieniem partnerki,
 • traumatyczne doświadczenia związane z seksem, 
 • nieodpowiednie przekonania na temat seksu,
 • utratę pociągu fizycznego do partnerki.

Dowiedz się, co wpływa na libido u kobiet.

Przyczyną problemów z utrzymaniem erekcji może być prowadzony styl życia, a zwłaszcza nadużywanie alkoholu czy stosowanie innych używek. Za problemy z erekcją odpowiadać może też szereg chorób, w tym m.in.: 

 • schorzenia neurologiczne (np. uszkodzenia rdzenia kręgowego lub nerwów odpowiadających za erekcję, stwardnienie rozsiane),
 • cukrzyca i jej powikłania,
 • zaburzenia hormonalne (np. niedobór testosteronu),
 • choroby układu krążenia (np. zbyt wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca),
 • wady anatomiczne (np. brak jąder),
 • zaburzenia ze strony prostaty.

Problemy z utrzymaniem erekcji mogą być konsekwencją prowadzonego leczenia. Wymieniane są wśród możliwych skutków ubocznych farmakoterapii lekami przeciwdepresyjnymi, uspokajającymi, przeciwnadciśnieniowymi czy stosowania steroidowych środków dopingujących. Mogą rozwinąć się również na skutek radioterapii miednicy.

Problemy z utrzymaniem erekcji – jaki lekarz?

Mężczyzna z omawianym problemem powinien zgłosić się do lekarza, jeśli zaburzenie utrzymuje się przez dłuższy czas, powtarza się i stanowi dla niego źródło dyskomfortu. Najlepszym wyborem będzie wizyta u urologa. W przypadku psychogennego podłoża problemu wskazana jest konsultacja u seksuologa, psychologa czy psychiatry.

Jak radzić sobie z zaburzeniami utrzymania erekcji?

Sposób leczenia problemów z utrzymaniem erekcji zależy od odpowiadającej za niego przyczyny. Możliwości jest zatem kilka i są one dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Może on zaordynować farmakoterapię lekami zawierającymi testosteron czy inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Mechanizm działania PDE5 polega na blokowaniu enzymu, który rozkłada związek pobudzający rozluźnienie mięśni naczyń prącia i ciał jamistych. W przypadku braku skuteczności PDE5 czy z uwagi na preferencję pacjenta zaproponowane może zostać leczenie drugiego rzutu, które obejmuje iniekcje do ciał jamistych (podawanie leku, który na drodze hamowania receptorów adrenergicznych alfa-1 w prąciu oraz rozkurczaniu mięśniówki gładkiej ciał jamistych powoduje uzyskanie erekcji) czy preparaty docewkowe (metodę MUSE – Medical Ureteral System for Erection – polegającą na zaaplikowaniu leku do cewki moczowej, gdzie zostaje on wchłonięty przez błonę śluzową i przenika do ciał jamistych, dochodzi do erekcji na drodze zmniejszenia odpływu krwi żylnej i zwiększenia dopływu krwi tętniczej do ciał jamistych).

Niektórym mężczyznom rekomendowana jest psychoterapia, a jedną z częściej stosowanych jest terapia behawioralno-poznawcza. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz rozważa zabiegowe leczenie problemów z utrzymaniem erekcji. Dla przykładu w zaburzeniu funkcjonowania naczyń krwionośnych w obrębie członka poddaje się je działaniu fal dźwiękowych, co przywraca ich sprawność. W ostateczności rozważa się zabieg protezowania prącia. Bez względu na przyczynę problemów z utrzymaniem erekcji w zwalczaniu tego problemu ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, a zwłaszcza ograniczenie narażenia na stres, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożywania alkoholu, regeneracyjny sen, przestrzeganie zbilansowanej diety i zażywanie ruchu. 

Utrzymanie erekcji – ćwiczenia i zmiany w życiu intymnym

Korzystny wpływ na utrzymanie erekcji mają ćwiczenia mięśni Kegla, czyli dna miednicy. Jak je zlokalizować? Podczas oddawania moczu zaciśnij mięśnie tak, aby wstrzymać mikcję. Mięśnie, które się wtedy napną, to mięśnie Kegla. Nie powinno się ich jednak ćwiczyć podczas oddawania moczu, co podnosi ryzyko infekcji układu moczowego. Można to robić w każdym innym momencie. Ćwiczenia polegają na kilkukrotnym (3–4 razy) w ciągu dnia napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Napięcie mięśni powinno się utrzymać przez kilka sekund (5–8 s), a następnie rozluźnia się je i po 10 s napina ponownie. Jedna seria ćwiczeń to co najmniej 5 takich powtórzeń. Ćwiczenia sprawiają, że mięśnie Kegla stają się silniejsze, co wpływa korzystnie na erekcję – wydłuża czas jej trwania.

Kiedy pojawiają się problemy z utrzymaniem erekcji, warto rozważyć zmiany w życiu intymnym. Pomocne okazać się mogą m.in.: wydłużenie gry wstępnej, zmiana sposobu stymulacji, korzystanie z tzw. pierścienia erekcyjnego. Rozwiązaniem mogą być aparaty próżniowe, które powodują napływ krwi do ciał jamistych. Wskazane jest zasięgnięcie opinii specjalisty seksuologa, który po dokładnym zapoznaniu się z relacją między partnerami zaproponuje im rozwiązania, które będą sprawiały przyjemność obojgu. 

Zadbaj o zdrowie – poznaj ofertę e-Pakietów

Zapewnij sobie kompleksową ocenę stanu zdrowia. Skorzystaj z e-Pakietów przeznaczonych dla mężczyzn. To zestawy badań, o których powinien pamiętać każdy mężczyzna. Oto wybrane propozycje:

 

Bibliografia

 1. R. Dadej, Zaburzenia erekcji – fizjologia, epidemiologia, patofizjologia, diagnostyka i leczenie, „Przewodnik Lekarski” 2001, t. 4, nr 10, s. 106–111.
 2. S. Kratochvil, Leczenie zaburzeń seksualnych, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2002.
 3. M. Rabijewski, Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, „Przegląd Urologiczny” 2006, t. 4, nr 38, s. 46–50.
 4. T. Wiatr, Czy zaburzenia erekcji pacjenta to problem lekarza rodzinnego?, „Lekarz POZ” 2021, nr 3, s. 191–195.