Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem – to całkowicie zrozumiałe. Czasem jednak, mimo tego, że dbamy o siebie i nie dzieje się nic podejrzanego odczuwamy dolegliwości, które budzą nasz niepokój. Jedną z nich jest dziwne uczucie w gardle, które przypomina ucisk. Zazwyczaj nie wiemy jak odczytywać tego rodzaju objawy przez co… bagatelizujemy je. Nie jest to jednak dobrym pomysłem. Ucisk w gardle może być bowiem spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Dlatego też jest to objaw, który powinien nas skłonić do udania się do lekarza.

Co może oznaczać?

Dziwny ucisk w gardle może mieć wiele przyczyn. Wśród najczęstszych wymienić możemy rozwiniętą lub przewlekłą infekcję wirusową, lub bakteryjną, która powoduje obrzęk oraz powiększenie migdałków, problemy z tarczycą, a także zmiany w przełyku, które mogą powodować jego niedrożność. Nie da się ukryć, że na podstawie informacji o dziwnym uczuciu w gardle większość lekarzy nie jest w stanie postawić prawidłowej diagnozy, zwłaszcza gdy problemowi nie towarzyszą inne dolegliwości. Właśnie dlatego dokładne badania diagnostyczne powinny być podstawą w skutecznym działaniu.

Szczegółowe badania – dlaczego to konieczność?

Czasem zdarza się również, że ucisk w gardle łączy się z innymi objawami takimi jak spadek masy ciała, gorączka, niedokrwistość czy też innymi dolegliwościami. W takim przypadku lekarz ma już zazwyczaj pewne podejrzenia co do choroby, z którą się zmagamy, niemniej jednak one również mogą wymagać potwierdzenia badaniami.
Dlatego też wykonanie badań takich jak badania krwi, badania laryngologiczne czy gastrologiczne są koniecznością, która pozwala wyeliminować przyczyny złego samopoczucia pacjenta. Poza wyżej wymienionymi badaniami lekarz może zlecić również USG szyi, które jest bardzo pomocne w diagnozowaniu problemów z tarczycą. Wykonanie tych nowoczesnych badań to jeden z najprostszych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na diagnostykę.

Nie bój się diagnostyki

Wiele osób boi się badań diagnostycznych, co sprawia, że nie decydują się na ich wykonanie. W przypadku tak niejednoznacznych objawów, jak dziwne uczucie w gardle warto jednak zdecydować się na ich wykonanie. Przede wszystkim dlatego, że tylko wykonanie badań daje pewność prawidłowej diagnozy a tym samym skutecznego leczenia. Poza tym, w dzisiejszych czasach badania są całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne i nie wiążą się żadnymi przykrymi konsekwencjami. Pamiętajmy o tym oraz o ich roli w procesie leczenia. Dzięki temu o wiele szybciej pokonamy lęk przed ich wykonaniem.

Podsumowując, ucisk w gardle to objaw, który może świadczyć o występowaniu wielu różnych schorzeń. Nic więc dziwnego, że sam opis dolegliwości w większości przypadków nie pozwala lekarzowi na postawienie prawidłowej diagnozy. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do nowoczesnych badań, dzięki którym jej postawienie jest znacznie łatwiejsze. Warto o tym pamiętać i nie unikać zarówno wizyty u lekarza, jak i poddania się zaleconym badaniom diagnostycznym.

Nietypowy ból głowy

Czujesz tzw. „odlot” lub dziwne uczucie w głowie – co to oznacza?

Ból podbrzusza

Dziwne uczucie w klatce piersiowej

Dziwne bicie serca