Dbasz o swoje zdrowie, a mimo to zmagasz się z uciskiem w klatce piersiowej? Objawy te niepokoją cię i sprawiają, że coraz częściej zastanawiasz się czy dzieje się coś niepokojącego? Słusznie. Każda reakcja naszego organizmu warta jest bowiem naszej uwagi. Sprawdź więc, co może oznaczać ucisk w klatce piersiowej oraz jakie kroki warto podjąć, by na powrót poczuć się lepiej.

To tylko przeziębienie

Bardzo często, w chwili, w której czujemy nieprzyjemny i bolesny ucisk w klatce piersiowej, zaczynamy wyobrażać sobie najgorsze. Tymczasem, za nasze złe samopoczucie może odpowiadać zwykłe, często całkowicie niegroźne przeziębienie. Wystarczy, że infekcji towarzyszy suchy, drażniący kaszel, by szybko poczuć nieprzyjemny ucisk, który może niepokoić. Nie ma jednak powodów do obaw. Jeśli nie wierzysz, sprawdź tutaj.

Nadmierny wysiłek fizyczny

Wszyscy doskonale wiemy, że uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Czasami jednak, jeśli podejdziemy do zadania zbyt ambitnie, możemy narazić się na nieprzyjemny ucisk w klatce piersiowej, nierzadko połączony z trudnościami w złapaniu oddechu oraz uczuciem kołatania serca. Zmuszone do zbyt wytężonej pracy serce daje nam po prostu znać, że warto nieco odpuścić. Zazwyczaj już kilkuminutowy odpoczynek przynosi w takim przypadku ulgę.

Problemy z kręgosłupem

Jeśli nieprzyjemne uczucie ucisku w klatce piersiowej towarzyszy ci często, zwłaszcza kiedy przez długi czas zajmujesz jedną pozycję, może oznaczać to, że masz problemy z kręgosłupem. W jego obrębie znajduje się bowiem wiele nerwów, które mogą promieniować, dając wrażenie bólu serca. Niemniej jednak w tym przypadku nie zaobserwujesz u siebie typowego dla bólu serca kołatania czy duszności. Jeśli podejrzewasz, że ucisk ma związek z kręgosłupem, warto udać się więc do lekarza, który zaproponuje ci odpowiednie leczenie oraz rehabilitację.

Stres, nerwobóle

To kolejne przyczyny ucisku w klatce piersiowej, które warto skontrolować u lekarza, ale nie należy wpadać w panikę. Często bowiem przemęczenie oraz mnóstwo stresujących sytuacji sprawia, że nasze serce daje o sobie znać. Jeśli jednak dolegliwości takie pojawiają się sporadycznie i nie mają dużego nasilenia, wystarczy zdecydować się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który podpowie nam skuteczne metody walki ze stresem.

Tych objawów nie lekceważ

Jak widzisz, ucisk w klatce piersiowej nie zawsze musi oznaczać poważne problemy ze zdrowiem. Niemniej jednak może być to oznaka, że twoje życie i zdrowie zagrożone jest przez takie choroby jak niedokrwienie serca, zawał czy zapalenie worka osierdziowego. Jeśli uciskowi w klatce piersiowej towarzyszą objawy takie jak duszność, lęk, gorączka, dreszcze lub dolegliwości pojawiają się regularnie, lub nie mijają po chwilach odpoczynku – konieczne będzie jak najszybsze zasięgnięcie porady lekarza.

Podsumowując, ucisk w klatce piersiowej może mieć wiele różnych przyczyn, które trudno będzie nam samodzielnie zweryfikować. Dlatego też wizyta u lekarza pierwszego kontaktu oraz wykonanie zleconych przez niego badań to najlepszy pomysł. Pamiętaj, że żadnej z dolegliwości bólowych nie należy lekceważyć – zwłaszcza jeśli dotyczy ona tak newralgicznego punktu na mapie ludzkiego ciała, jakim jest klatka piersiowa.

Dziwne uczucie w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej

Ból i kłucie w sercu

Pieczenie w klatce piersiowej

Dziwne bicie serca