Szybkie męczenie się podczas wysiłku bywa najczęściej objawem wielu chorób przewlekłych. I choć możesz tego doświadczyć także z powodu słabej kondycji fizycznej, to zwykle jest wynikiem problemów sercowo–naczyniowych. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny szybkiego męczenia się i co można z tym zrobić!

Dlaczego szybko się męczę?

Szybkie męczenie się przy małym wysiłku zdarza się, jeśli twoja kondycja jest osłabiona. To, że nie ćwiczysz regularnie i nie pracujesz nad wzmocnieniem układu ruchu, serca i oddechu, może objawiać się w ten sposób, ponieważ biegnąc na autobus czy sprzątając w domu, twój organizm podejmuje aktywność, która go przerasta. Nie musi to stanowić powodu do niepokoju pod warunkiem, że cieszysz się przy tym ogólnym zdrowiem. Co ciekawe, nawet osoby uprawiające regularnie sport mogą odczuwać tego typu dolegliwość. Aby sprawdzić, co jest jej przyczyną, wykonują badania dla sportowców. Może to być np. pakiet pozwalający ocenić ogólną kondycję organizmu czy pakiet wspomagający rozpoznanie przyczyn braku energii.

Niehigieniczny styl życia wpływa na szybkie męczenie się przy wysiłku. Przez to, że nadużywasz alkoholu, zarywasz noce, pracując nad projektem, zażywasz niektóre leki lub masz złe nawyki żywieniowe czy stresujący okres w życiu, możesz czuć senność, zmęczenie i brak motywacji. Nawet proste czynności mogą stanowić wówczas wyzwanie.

Zadyszka przy bieganiu, podczas sprzątania czy prac w ogrodzie to normalna sprawa, ale jeśli problemy z oddychaniem pojawiają się również podczas chodzenia po płaskim terenie, to może być niepokojącym sygnałem. Szybkie męczenie się przy małym wysiłku oznacza, że tolerancja na wysiłek Twojego organizmu znacznie się zmniejszyła, a to nierzadko jest objawem wielu chorób, najczęściej tych na tle sercowo–naczyniowym.Czego objawem jest szybkie męczenie się?

Problem szybkiego męczenia się możesz odczuć w wyniku chorób serca. Do najczęstszych należą choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu pracy serca, niewydolność serca czy nadciśnienie tętnicze.

Co więcej, przyczyną szybkiego męczenia się bywają również leki stosowane w leczeniu chorób sercowych, ponieważ wpływają one na regulację ciśnienia, tempo pracy serca czy elastyczność naczyń krwionośnych.

Aby ustalić dokładne źródło, najlepiej zdecydować się na wizytę u lekarza, który przeprowadzi diagnostykę, zalecając wykonanie odpowiednich badań. Oprócz wywiadu, EKG czy pomiaru ciśnienia tętniczego i sprawdzenia tzw. echa serca, może zostać wskazane również przeprowadzenie próby wysiłkowej. To nieinwazyjne badanie elektrokardiograficzne pozwalające ocenić wydolność fizyczną organizmu, w tym układu krążenia i ciśnienia krwi, których nie można zobaczyć podczas zwykłego EKG.

Czy ciągłe zmęczenie i brak energii świadczą o chorobie?

Jakie są inne przyczyny tego, że organizm szybko się męczy?

Nierzadko szybkie męczenie się przy wysiłku jest związane z zaburzeniami poziomu najważniejszych składników odżywczych, w tym pierwiastków wpływających na poziom i jakość krwi, np. żelaza. Ze względu na to, że odpowiada ono za produkcję erytrocytów (czerwonych krwinek) oraz transport tlenu, niedobory żelaza w organizmie przyczyniają się do powstania przykrych dolegliwości.

Oprócz tego, że możesz odczuwać szybkie męczenie się podczas wysiłku, powszechne bywa ogólne osłabienie organizmu, uczucie apatii i ciągłego zmęczenia, silne pragnienie. Niedobory żelaza, które utrzymują się długo i są nieleczone, mogą powodować niedokrwistość.

Szybkie męczenie się przy małym wysiłku może być konsekwencją jeszcze wielu innych chorób, w tym również takich niezwiązanych bezpośrednio z układem sercowo–naczyniowym. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • cukrzycę, niewydolność wątroby, choroby nerek i tarczycy;
  • nowotwory, zaburzenia autoimmunologiczne, schorzenia układu oddechowego;
  • depresje, zaburzenia lękowe, bezdech senny, zespół chronicznego zmęczenia.

Po czym poznać słabe serce?

Szybkie męczenie się przy małym wysiłku zwykle występuje w towarzystwie dodatkowych dolegliwości. Ich charakter jest najczęściej uwarunkowany tym, z jakiego powodu pojawił się problem z męczeniem. Jeśli np. odczuwasz szybkie męczenie przy wysiłku spowodowane niewydolnością serca, możesz zaobserwować również:

  • duszności;
  • obrzęki kończyn czy okolicy brzucha;
  • utratę masy ciała;
  • bóle głowy, uczucie kołatania serca, dyskomfort zamostkowy w klatce.

Szybkie męczenie się przy małym wysiłku wynikające z niedoboru żelaza sprzyja dodatkowo pogorszeniu wyglądu skóry. Bywa ona blada i sucha, a w wyniku tego widoczność zmarszczek staje się większa. Co więcej, skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, a jej przydatki (włosy i paznokcie) mają skłonności do łamania i rozdwajania.

Dziwne bicie serca

Ból i kłucie w sercu

Jak leczyć szybkie męczenie się?

Szybkie męczenie się przy małym wysiłku nie jest chorobą, a jedynie objawem choroby czy zaburzenia pracy organizmu, dlatego chcąc usunąć problem, należy zacząć od odpowiedniej diagnostyki. 

Retikulocyty – czym są i jak zbadać ich poziom?

Ból pod łopatką

Bibliografia

  1. E. Karakulska-Prystupiuk, Niedokrwistość z niedoboru żelaza, „Lekarz” 2019, nr 1.
  2. A. Krupienicz, Kardiologia – podręcznik dla pacjentów, Poligraf, Wrocław 2014.
  3. A. Timmis, Niewydolność serca, Urban & Partner, Wrocław 2005.