Świąd skóry to jedna z tych dolegliwości, które mocno dają się nam we znaki. Nic więc dziwnego, że osoby, które zmagają się z tym problemem, chcą jak najszybciej poznać przyczynę występowania nieprzyjemnych objawów oraz znaleźć skuteczny sposób na ich złagodzenie. Warto mieć jednak świadomość, że świąd skóry może mieć wiele różnych przyczyn – dlatego też postawienie prawidłowej diagnozy ma ogromne znaczenie w procesie leczenia. Poznajmy więc najczęstsze przyczyny świądu skóry.

Alergie i uczulenia

Częstą przyczyną świądu skóry jest reakcja alergiczna na to, co spożyliśmy lub substancje, które mają kontakt z naszą skórą. W przypadku uczuleń świądowi skóry towarzyszą najczęściej grudki i zaczerwienienie pojawiające się na skórze. Często do objawów, które wskazują na reakcję alergiczną, dołącza osłabienie oraz nadmierna potliwość. Takie objawy to sygnał, że czas wykonać testy alergiczne.

Alergia w ciąży – czym się objawia i jak ją leczyć?

Co może sprzyjać powstawaniu odparzeń skóry? Jak w odpowiedni sposób dbać o taką skórę?

Grzybica

To kolejna choroba, która może powodować świąd skóry. W tym przypadku świąd także jest jednym z objawów. Poza tym możemy zauważyć również zmiany skórne takie jak zaczerwienienie czy łuszczenie się skóry. Świąd skóry odczuwalny jest najczęściej w rejonach takich jak stopy, zgięcia skóry oraz okolice intymne.

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba, która nie jest zazwyczaj kojarzona z objawami takimi jak świąd skóry. Tymczasem świąd może o niej świadczyć. Zazwyczaj towarzyszy mu suchość skóry, podatność na zranienia oraz łuszczenie się skóry, oraz infekcje grzybicze. W takim wypadku zbadanie poziomu cukru to najlepszy pomysł.

Problemy z wątrobą

Swędzenie skóry, zwłaszcza na łydkach i przedramionach towarzyszyć może problemom związanym z zaburzeniami funkcjonowania wątroby. Zazwyczaj obejmuje ono łydki oraz przedramiona. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pojawienie się tego objawu świadczy o naprawdę zaawansowanej chorobie wątroby i powinno być dla nas sygnałem, że najwyższy czas poszukać pomocy lekarza.

Niedoczynność tarczycy

Również niedoczynność tarczycy może wiązać się ze świądem skóry. W przypadku problemów z funkcjonowaniem tego organu mamy do czynienia nie tylko ze swędzeniem skóry, ale również nadmiernym jej łuszczeniem. Jeśli więc zauważysz u siebie takie objawy – koniecznie zdecyduj się na zbadanie poziomu hormonów.

Świerzb

Czyli zarażenie pasożytem znanym jako świerzbowiec. W przypadku tego typu problemu mamy do czynienia z bardzo mocnym uczuciem swędzenia, które wzmaga się zwłaszcza w nocy. Swędzeniu towarzyszy zaczerwienienie skóry oraz chropowata wysypka. Spowodowane jest to drążenie przez pasożyta korytarzy w skórze.

Jak widać, świąd skóry to objaw, który towarzyszyć może wielu poważnym problemom zdrowotnym. Ustalenie, jaka jest jego przyczyna może być trudne. Dlatego też warto odwiedzić lekarza (ogólnego, od którego otrzymamy skierowanie do specjalisty). W postawieniu prawidłowej diagnozy niezwykle ważne będą badania. Wśród tych, które z całą pewnością warto będzie wykonać, wymienić należy przede wszystkim badania krwi i moczu. To właśnie one są bowiem w stanie powiedzieć najwięcej o naszym stanie zdrowi

Świąd łydek

Przyczyny i skuteczne sposoby radzenia sobie ze świądem pochwy

Świąd skóry – wątroba