Swędzenie skóry to nieprzyjemny objaw, który może wywoływać nie tylko uczucie dyskomfortu, ale również, w skrajnych przypadkach prowadzić do podrażnień i uszkodzeń skóry. Nic więc dziwnego, że osoby, które się z nim zmagają, chcą poznać przyczynę tego stanu rzeczy. Często nie mając pojęcia, że za swędzeniem skóry mogą stać problemy z wątrobą. Przekonajmy się, dlaczego tak się dzieje i o co warto zadbać.

Swędzenie skóry a wątroba

Większość z nas swędzenie skóry uznaje za objaw alergii, podrażnień, chorób skóry lub pasożytów. Tymczasem przyczyna tej nieprzyjemnej dolegliwości może być zupełnie inna. Za swędzenie skóry może odpowiadać wątroba a konkretniej schorzenia, z jakimi się zmaga. Swędzenie skóry może oznaczać, że chorujemy na zapalenie wątroby typu C. Szczególnie w przypadkach, w których swędzenie skóry obejmuje okolice przedramion i łydek oraz nie towarzyszy mu żadna zmiana wyglądu skóry (zaczerwienienie lub wysypka). Swędzenie skóry może również świadczyć o marskości wątroby lub być sygnałem jej niewydolności. Warto więc wykonać komplet badań, które sprawdzą kondycję naszej wątroby.

Świąd skóry

Jakie badania warto wykonać?

Jeśli odczuwasz swędzenie skóry i podejrzewasz, że przyczyną może być choroba wątroby, musisz poddać się szczegółowym badaniom diagnostycznym, które potwierdzą lub wykluczą tę przyczynę świądu. Podstawą powinny być badania krwi, zwłaszcza tak zwane próby wątrobowe, które pozwalają skontrolować pracę wątroby. Kolejnymi badaniami krwi powinny być GGTP, czyli badanie, które rozpoznaje poziom uszkodzenia miąższu wątroby oraz fosfotaza zasadowa, która pozwala zdiagnozować problemy z wydzielaniem żółci. Warto również skontrolować wątrobę pod kątem WZW B i C. W tym przypadku konieczne będzie wykonanie badań na obecność antygenu HBs oraz przeciwciał HCV. Pomocne może okazać się także badanie moczu oraz diagnostyka obrazowa – USG lub tomografia komputerowa.

Jak zdiagnozować chorą wątrobę?

Co zrobić, jeśli wątroba odpowiada za swędzenie skóry?

Jeśli wyniki badań wskazują na problem z wątrobą, należy wprowadzić leczenie oraz zająć się codziennymi nawykami. Zmiana diety oraz rezygnacja z rzeczy, które obciążają wątrobę. Aby uniknąć swędzenia skóry oraz innych negatywnych konsekwencji problemów z wątrobą warto przejść na lekkostrawną dietę, w której nie zabraknie warzyw, błonnika oraz owoców. Warto zrezygnować z tłustego mięsa, które działa obciążająco na wątrobę. Ponadto koniecznie należy zrezygnować z używek a szczególnie alkoholu, który ma katastrofalny wpływ na wątrobę.

Podsumowując, chora wątroba może powodować swędzenie skóry. Jeśli więc odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości związane ze swędzeniem skóry całego ciała, warto skontrolować swój stan zdrowia również pod kątem kondycji wątroby. Może bowiem okazać się, że to właśnie ona wpływa na występowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli jednak lekarz wykluczy, że wątroba wpływa na swędzenie skóry może oznaczać to, że zmagasz się z alergią lub innymi problemami zdrowotnymi. W takim przypadku warto udać się do dermatologa, który określi ich podłoże.

Rak jajnika – objawy, diagnostyka

Co oznacza zmiana koloru oczu na żółty i kiedy szukać pomocy medycznej?

Próby wątrobowe – na czym polega to badanie?