Odczuwasz częste swędzenie łydek i zastanawiasz się, czym jest to spowodowane? Czy cierpisz na jakąś chorobę skórną, masz alergię lub po prostu “taka jest twoja uroda”? Nie jesteś sam. Problem swędzących łydek dotyka bowiem bardzo wiele osób. Co więcej, często nie zdają sobie one sprawy z tego, co może być przyczyną tego stanu rzeczy. Sprawdźmy więc dlaczego łydki swędzą.

Najbardziej typowe powody – czyli choroby skórne

Bardzo często swędzenie łydek spowodowane jest problemami związanymi ze skórą. Nie zawsze jest to związane z występowaniem chorób – czasem po prostu swędzi nas skóra podrażniona przez nieodpowiednie ubranie czy w wyniku golenia. Swędzenie łydek może być również spowodowane zastosowaniem nowych kosmetyków, które mogą powodować reakcję alergiczną. Przyczyną swędzenia może być także zapalenie mieszków włosowych. W takim przypadku lekarz internista powinien skierować nas do dermatologa.
Na swędzenie narzekają również osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry oraz zarażone świerzbem. Wbrew pozorom, nie jest to problem osób, które nie dbają o higienę. Czasem wystarczy bowiem chwila niefrasobliwości na basenie, saunie lub innym miejscu publicznym, by doszło do zakażenia. W jaki sposób sprawdzić, że to właśnie świerzb jest przyczyną świądu? Na skórze widoczne są tzw. “przeczosy”, czyli linijne podrażnienia naskórka.

Świąd skóry

A może to wątroba?

Problemy z wątrobą, zwłaszcza zaawansowane, kiedy mamy już do czynienia z marskością wątroby również mogą przyczyniać się do swędzenia łydek. Dzieje się tak z powodu podniesienia poziomu bilirubiny we krwi. Swędzenie łydek związane z problemami z wątrobą dotyka również osoby cierpiące na wirusowe zapalenie tegoż organu. W obydwu przypadkach konieczna jest profesjonalna pomoc lekarska.
O ile coraz więcej osób kojarzy swędzenie łydek z problemami z wątrobą, wciąż wielu z nas nie wie, że może to być spowodowane również niedoczynnością tarczycy.

Świąd skóry a wątroba

Problemy z krążeniem

Warto mieć świadomość, że swędzenie łydek może być spowodowane również problemami z krążeniem. Często jest to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli więc swędzeniu towarzyszy uczucie ciężkich nóg, opuchlizna oraz zauważasz pojawiające się na skórze widoczne naczynka krwionośne to znak, że trzeba działać. Mogą bowiem rozwinąć się żylaki, które są problemem nie tylko estetycznym.

Co może powodować skurcze łydek w ciąży i jak sobie poradzić z tą dolegliwością?

Co zrobić?

Niezależnie od tego, co jest przyczyną swędzenia łydek, najczęściej nie jesteśmy w stanie pomóc sobie sami. Dlatego też, jeśli odczuwasz nieprzyjemne objawy związane ze świądem nóg, udaj się do lekarza internisty. Sprawdzi on stan skóry na twoich nogach, oceni, czy nie masz problemu z żylakami i zakrzepicą żył oraz skieruje cię na szczegółowe badania (np. próby wątrobowe). Dzięki temu bez trudu postawi prawidłową diagnozę i ustali skuteczne sposoby leczenia.

Podsumowując, swędzące łydki mogą być sygnałem wielu chorób, problemów i dolegliwości. Dlatego też nie warto podejmować prób samodzielnego postawienia diagnozy, które przyczynią się jedynie do tego, że znacznie dłużej będziemy czuć się niekomfortowo. Wizyta u lekarza to najlepsze co możesz zrobić.

Przyczyny i skuteczne sposoby radzenia sobie ze świądem pochwy

Drętwienie nóg w nocy