Borykanie się z pęcherzykami, krostkami i innymi niepokojącymi zmianami na skórze pleców to przykre doświadczenie. Te uciążliwe problemy dermatologiczne nie tylko powodują dyskomfort fizyczny, ale również mogą wpływać na samopoczucie psychiczne i pewność siebie (bo co inni pomyślą, gdy zaczniesz się co chwilę nerwowo drapać po plecach?). Jednak nie musisz czuć osamotnienia w tej walce – istnieje wiele skutecznych sposobów, aby poradzić sobie ze swędzącymi krostami na plecach. Podstawą jest diagnostyka, wykrywająca podłoże zmian. Bez tego elementu leczenie odbywa się metodą prób i błędów.

Z czym mogą mieć związek swędzące krosty na plecach?

Swędzące krosty na plecach rodzą naturalne skojarzenie z trądzikiem. W istocie ten rodzaj zmian często towarzyszy osobom borykającym się z trądzikiem na twarzy, ponieważ ma podobne podłoże. Charakterystyczne są tu bolesne krostki oraz grudki, które skupiają się głównie na górnej części pleców i karku.

Powstają one na skutek nadmiernego wydzielania sebum (łoju) pod wpływem podwyższonego stężenia androgenów lub zwiększonej wrażliwości gruczołów na działanie tej grupy hormonów. Ponadto do trądziku na plecach przyczyniają się nieodpowiednie produkty do pielęgnacji skóry, ciasne, nieprzepuszczające powietrza ubrania, zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne, stres, dieta obfitująca w tłuszcze i produkty przetworzone.

Choć trądzik jest pierwszym skojarzeniem, gdy na plecach pojawią się krosty, to nie jest to jedyna przyczyna powstawania dermatozy! Mogą one stanowić objaw takich chorób, jak:

 • Atopowe zapalenie skóry (AZS) – to przewlekła choroba skóry, która sprawia, że staje się ona sucha, łuszcząca, szorstka i pokryta zmianami zapalnymi. Charakteryzuje się swędzeniem, zaczerwienieniem, suchością i tworzeniem się pęcherzyków. W przypadku nadkażenia bakteryjnego zmian mogą pojawić się krostki wymagające leczenia antybiotykami.
 • Łuszczyca krostkowa – ta choroba autoimmunologiczna powoduje, że skóra staje się czerwona, podrażniona i łuszcząca się, a w jej obrębie powstają krostki z treścią ropną. Niekiedy towarzyszy jej świąd.
 • Kontaktowe zapalenie skóry (KZS) – jest wywoływane przez bezpośredni kontakt z alergenem, np. niklem. Objawia się swędzącą, czerwoną skórą z powstawaniem pęcherzy i grudek. Nadkażenie bakteryjne zmian prowadzi do powstania krostek.

Jak radzić sobie z krostkami na plecach?

Aby zapobiegać powstawaniu swędzących krost na plecach, warto zadbać o optymalną pielęgnację (dopasowaną do potrzeb skóry). Przede wszystkim unikaj drapania i wyciskania zmian, ponieważ może do doprowadzić do powstania bolesnych wtórnych nadkażeń.

Unikaj kosmetyków, które mogą zapychać pory i nasilać problem. Postaw natomiast na łagodną pielęgnację, opartą na naturalnych kosmetykach. Szukaj produktów zawierających składniki, takie jak:

 • kwas salicylowy, który skutecznie oczyszcza skórę, rozpuszcza nadmiar sebum i usuwa martwe komórki naskórka,
 • olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu pomaga w walce ze zmianami skórnymi.

Zadbaj też o regularne złuszczanie naskórka, przy zastosowaniu nie peelingów mechanicznych, ale enzymatycznych. Usuwają one martwy naskórek, zapobiegając zatykaniu porów. Pobudzają procesy regeneracji skóry, przyspieszając gojenie się istniejących zmian.

Warto wdrożyć metody profilaktyczne, które zapobiegają powstawaniu swędzących krost na plecach i zaostrzaniu już istniejących zmian:

 • noszenie naturalnych i przepuszczających powietrze tkanin (zwłaszcza podczas aktywności fizycznej i wysiłku wzmagającego pocenie się),
 • unikanie ciasno przylegających tkanin, które mogą podrażniać skórę,
 • stosowanie zbilansowanej diety – wprowadź do swojej diety produkty bogate w antyoksydanty, witaminy i minerały, które wspierają zdrowie skóry (witaminy C, E i z grupy B, kwasy omega-3, cynk),
 • kontrolowanie stresu, np. poprzez praktykowanie relaksujących technik, takich jak medytacja czy joga.

Pamiętaj, że walka z krostkami na plecach to proces wymagający czasu, cierpliwości i systematyczności. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji i prostym nawykom możesz nie tylko pozbyć się tego uciążliwego problemu, ale również poprawić ogólny stan zdrowia i wygląd swojej skóry. Jeśli jednak problem nawraca lub utrzymuje się przez dłuższy czas, zgłoś się do dermatologa.

Badania, które warto wykonać:

 • e-Pakiet alergiczny – pakiet obejmuje badania wykonywane w celu potwierdzenia bądź wykluczenia z dużym prawdopodobieństwem alergicznego podłoża objawów chorobowych i rozpoznania ich przyczyny.
 • e-Pakiet badanie niedoboru witamin i minerałów – pakiet zawiera badania wskazane do wykonania w przypadku podejrzenia niedoborów witamin lub składników mineralnych, objawiających się np. pogorszeniem kondycji skóry.
 • e-Pakiet tarczycowy rozszerzony – pakiet obejmuje badania zalecane przy podejrzeniu zaburzeń pracy tarczycy, co może się objawiać zmianami skórnymi.

Bibliografia

 1. R.J. Nowicki, M. Trzeciak i in., Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia, „Lekarz POZ” 2019, nr 5, s. 335–345.
 2. N. Bień, M. Rajczak i in., Diagnostyka różnicowa łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt – opis przypadku, „Dermatologia w Praktyce Klinicznej” 2023, nr 1(3), s. 112–115.
 3. J. Dawicka, Uczulenie na składniki kosmetyków u pacjentów z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry, rozprawa doktorska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2020.