Śledząc doniesienia ze świata medycyny coraz częściej możemy znaleźć informacje na temat komórek macierzystych. Wśród doniesień zdarzają się informacje o innowacyjnych sposobach leczenia, które uratowały życie osobom naprawdę ciężko chorym. Często jednak nie wiemy tak naprawdę co kryje się pod pojęciem “komórki macierzyste”. Spróbujmy więc rozwiać wątpliwości na ich temat i dowiedzmy się czym są te niezwykłe komórki.

Czym są komórki macierzyste

Zacznijmy od tego, czym są komórki macierzyste. Mówiąc najprościej są to niewyspecjalizowane komórki organizmu ludzkiego. Są niedojrzałe i pierwotne, dzięki czemu mogą nie tylko odnawiać się i dzielić, ale również różnicować. Z komórek tych powstać mogą zarówno krwinki, komórki nerwowe, jak i układu kostnego. Tę właściwość coraz częściej wykorzystują lekarze w leczeniu ciężkich schorzeń, w których leczenie farmakologiczne nie przynosi satysfakcjonujących efektów.

Badania genetyczne coraz popularniejsze

Co potrafią?

Jak już wspominaliśmy komórki macierzyste mają zdolność różnicowania się na różnego rodzaju komórki naszego organizmu. Podczas kolejnych podziałów mogą więc przemienić się w krwinki, w komórki układu nerwowego czy kości. Dzięki temu są sposobem na leczenie chorób wynikających z nieprawidłowego działania procesów komórkowych w naszym organizmie. Przykładowo, są bardzo pomocne w leczeniu białaczki, zaburzeniach odporności, schorzeniach neurologicznych czy wrodzonych anomalii krwinek czerwonych. Obecnie lekarze wykorzystują je w leczeniu ponad 70 schorzeń a badania nad nimi wciąż trwają. Komórki dostarcza się do organizmu chorego za pomocą przeszczepu, w znaczącej większości przypadków są to przeszczepy autologiczne, czyli komórki pacjenta. Zmniejsza to bowiem ryzyko odrzucenia przeszczepu a tym samym zwiększa nadzieję na pozytywne efekty leczenia.

Z czego można je pozyskać?

Skąd pochodzą komórki macierzyste? Pozyskuje się je na trzy sposoby. Pierwszy z nich to krew pępowinowa, w której jest ich najwięcej. Co więcej, komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej charakteryzują się nawet dziesięciokrotnie lepszymi właściwościami regeneracyjnymi niż komórki pozyskane ze szpiku kostnego. Ponieważ to właśnie szpik kostny jest drugim sposobem pozyskiwania komórek tego typu. Istnieje również możliwość uzyskania ich z krwi obwodowej

Jak więc widać, możliwości komórek macierzystych są naprawdę imponujące. Pomagają w wielu schorzeniach, które trudno leczyć w jakikolwiek inny sposób. Nic więc dziwnego, że ich popularność rośnie, podobnie jak zainteresowanie przechowywaniem krwi pępowinowej. Wielu rodziców decyduje się na ten krok by zadbać o bezpieczną przyszłość swojego dziecka.

Adipocyty – czym są, działanie i wpływ na zdrowie

Cytologia – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Badania profilaktyczne kobiet po 40 roku życia

Choroby genetyczne – które są najczęstsze i najbardziej niebezpieczne? Rodzaje chorób genetycznych