Siedząca praca, dieta obfitująca w produkty wysokoprzetworzone i znikoma aktywność fizyczna sprzyjają powstawaniu cellulitu na udach. Znajomość odmian tego defektu, czynników przyczyniających się do jego rozwoju oraz skutecznych sposobów radzenia sobie z nim może pomóc w poprawie wyglądu skóry i w redukcji tzw. skórki pomarańczowej. Choć walka z tym schorzeniem wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji, to wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, regularnej aktywności fizycznej i odpowiednich zabiegów kosmetycznych może przynieść widoczne efekty. 

Rodzaje cellulitu

Cellulit można podzielić na dwa główne rodzaje: cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Każdy z nich powstaje w inny sposób, a przez to wymaga odmiennego postępowania terapeutycznego. 

Cellulit wodny

Cellulit wodny, znany również jako cellulit limfatyczny, jest spowodowany zatrzymaniem wody w tkankach. Wynika zwykle z nadmiaru wody w organizmie i problemów krążenia chłonki. Ten rodzaj cellulitu często powoduje obrzęk i uczucie ciężkości w nogach. Charakteryzuje się miękkimi i nierównymi zmianami na skórze, które widoczne są po uciśnięciu skóry. Występuje często u osób z nadmiarem wody w tkankach organizmu (np. na skutek schorzeń nerek czy nadmiernego spożycia sodu).

Cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy jest spowodowany nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej pod skórą. Jest on bardziej widoczny u osób z nadwagą lub otyłością. Ten typ schorzenia charakteryzuje się występowaniem grudek lub guzków, bardziej zauważalnych podczas ucisku lub napięcia skóry.

Przyczyny powstawania cellulitu na udach

Cellulit na udach jest wywoływany przez wiele czynników. Nie na wszystkie masz wpływ i nie wszystkie możesz wyeliminować, aby pozbyć się przypadłości:

  • Przyczyny genetyczne – większe prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu występuje u kobiet, których matki lub siostry również się z nim zmagają. Dziedziczenie predyspozycji do cellulitu może wynikać m.in. ze struktury skóry, zdolności organizmu do usuwania toksyn czy skłonności do gromadzenia tkanki tłuszczowej.
  • Zmiany hormonalne – ciąża, menopauza czy dojrzewanie, kiedy dochodzi do zmian hormonalnych, mogą one przyczyniać się do powstawania cellulitu. Szczególnie istotny jest wzrost poziomu estrogenów – sprzyja bowiem zwiększonemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej i zatrzymywaniu wody w organizmie. Ponadto wahania hormonalne mogą wpływać na jakość i elastyczność skóry.
  • Dieta – niewłaściwa dieta może przyczyniać się do powstawania cellulitu na udach. Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, tłuszczów nasyconych, cukru oraz alkoholu może prowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. 
  • Styl życia – niezdrowy styl życia może być powodem rozwoju cellulitu na udach. Niekorzystne są zwłaszcza: brak regularnej aktywności fizycznej, długotrwałe siedzenie lub stanie w jednym miejscu oraz palenie papierosów.
  • Stres i niedostatki snu – mogą wpływać na równowagę hormonalną i zdolność organizmu do usuwania nadmiaru wody, co z kolei sprzyja powstawaniu cellulitu.

Sposoby radzenia sobie z cellulitem na udach

Chociaż całkowite wyeliminowanie cellulitu na udach nie jest łatwe, to istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tym problemem. 

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w walce z cellulitem na udach. Staraj się spożywać dużo warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych i chudego białka. Unikaj przetworzonej żywności, tłuszczów nasyconych oraz nadmiernej ilości soli i cukru. Pij również dużo wody, aby wspomagać detoksykację organizmu. Zrezygnuj natomiast z nadmiaru kofeiny i alkoholu.

Regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu cellulitu na udach poprzez spalanie tkanki tłuszczowej i poprawę krążenia. Skup się na ćwiczeniach kardio, takich jak jogging, pływanie, jazda na rowerze czy aerobik. Dodatkowo trening siłowy może pomóc we wzmocnieniu mięśni nóg i poprawie wyglądu skóry.

Zabiegi kosmetyczne

Zabiegi kosmetyczne mogą być skutecznym sposobem na redukcję cellulitu na udach. Masaże limfatyczne, terapia próżniowa, elektrostymulacja mięśni czy laserowe leczenie to tylko niektóre z dostępnych metod. Wizyty w salonach kosmetycznych lub gabinetach medycyny estetycznej mogą pomóc w poprawie wyglądu skóry i redukcji cellulitu.

Zmiana stylu życia

Staraj się unikać długiego siedzenia lub stania w jednym miejscu. Regularnie rozciągaj i masuj nogi, aby poprawić krążenie krwi. Unikaj palenia papierosów i ogranicz spożycie alkoholu oraz kawy. Staraj się również utrzymywać zdrową wagę poprzez stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety i regularną aktywność fizyczną.

Badania, które warto wykonać:

Bibliografia

  1. J. Marwicka, K. Niemyska, O. Cieślicka, Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, vol. 4, nr 3, s. 301–308.
  2. K. Janda, A. Tomikowska, Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej W Szczecinie” 2014, t. 60, nr 1, s. 29–38.
  3. S. Bojarska-Hurnik, Lipodystrofia – przyczyny i możliwości terapeutyczne, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, vol. 8, nr 5, s. 623–630.