Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem do późnej starości. To całkowicie zrozumiałe. Często jednak mimo to lekceważymy swoje organizmy i nie dbamy o nie z należytą troską. Przejawia się to chociażby w unikaniu badań profilaktycznych. To poważny błąd, który warto naprawić.

Dlaczego badania są takie ważne?

To zatrważające, że wiele osób w naszym kraju wciąż nie wie dlaczego warto regularnie się badać. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta. Tylko regularne badania pozwalają na szybkie wykrycie wszystkich niepokojących zmian w naszym organizmie. Są one więc niezwykle ważne dla skuteczności leczenia. Szybko wykryta choroba (często taka, która nie daje jeszcze żadnych objawów) to gwarancja skutecznego leczenia oraz znacznie krótszego czasu dochodzenia do zdrowia.

Jak często należy sobie robić okresowe badania?

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach laboratoryjnych

Dlaczego się nie badamy?

Wciąż jednak wiele osób nie dba o to, by regularnie wykonywać wszystkie niezbędne badania. Dlaczego? Przyczyny tego stanu są dwie. Pierwsza to brak świadomości roli, jaką mają regularne badania. Często nie wiemy, że dzięki wcześniejszemu wykryciu np. choroby nowotworowej mamy 100% szans na wyleczenie. Uznajemy, że skoro nie odczuwamy żadnych dolegliwości oraz nie mamy niepokojących objawów nie trzeba się badać. Tymczasem to mit.
Kolejnym, nieco trudniejszym do zwalczenia, powodem jest strach. Wiele osób doskonale wie, że powinny regularnie się badać a mimo to nie robi tego obawiając się, że lekarze „coś znajdą”. Musimy jednak pamiętać, że nie wykryta choroba nie przestanie istnieć sama z siebie a im wcześniejsze podjęcie leczenia tym będzie ono skuteczniejsze.

Jak często zalicza się badań profilaktycznych – jak często je wykonywać?

Jakie badania warto regularnie wykonywać?

Badań, które powinniśmy wykonywać regularnie jest naprawdę sporo. Większość z nich jednak wykonamy bez problemu w swojej przychodni. Nie są ani kosztowne, ani bolesne, ani też drogie. Wymieńmy więc najważniejsze z nich.
Zarówno panie, jak i panowie powinni regularnie badać swoją krew – to właśnie w niej zapisane są wszystkie informacje o naszym stanie zdrowia. Poza tym, raz na trzy lata warto poddać się kolonoskopii, która pozwala sprawdzić stan naszych jelit. Badaniu powinien być poddawany także nasz mocz.
Panie nie mogą zaś zapominać o cytologii, która jest najprostszą metodą nie tylko na wykrycie zmian nowotworowych, ale również infekcji i stanów zapalnych. Niezwykle ważne jest też badanie piersi – u młodszych pań poprzez USG, u nieco starszych – mammografia.

Chyba nikt nie ma już wątpliwości jak niezwykle ważne jest dbanie o odpowiednią profilaktykę chorób i regularne wykonywanie badań. Dzięki nim możemy szybko wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu co znacznie ułatwia leczenie i przyspiesza powrót do zdrowia.

Dlaczego warto często robić badania laboratoryjne – 3 powody

Dlaczego warto kupować pakiety badań w internecie?