Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet oraz trzecim u mężczyzn. Jakie są objawy raka jelita grubego i jak go diagnozować?

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce wynika, że w Polsce żyje ponad 115 tys. osób z nowotworem jelita grubego. Jest to drugi najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet, tuż po raku płuc, a trzeci u mężczyzn – po raku prostaty i raku płuca. Dane są zatrważające – co roku diagnozuje się 19 tys. zachorowań, a Krajowy Rejestr Nowotworów szacuje, że w 2030 roku liczba nowych przypadków tej choroby może się zwiększyć do 28 tys. rocznie.

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego rozwija się latami, nie dając wyraźnych objawów. Pierwsze objawy choroby mogą być mylone z powszechnymi dolegliwościami układu pokarmowego, a kiedy już się pojawią, może to oznaczać, że choroba jest już w zaawansowanym stadium. Najczęstsze objawy raka jelita grubego to: bóle brzucha, krwawienie utajone, krwawienie jawne, zmiana rytmu wypróżnień, chudnięcie, anemia, wyczuwalny guz, wzdęty brzuch, brak łaknienia, uczucie niepełnego wypróżnienia.

 

Polipy jelita grubego – wczesne wykrywanie, ryzyko nowotworowe i znaczenie regularnych badań

Diagnoza raka jelita grubego

Objawy mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby, a także rozmiaru i umiejscowienia guza. Już przy pierwszych niepokojących symptomach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista postawi diagnozę, wykonując szereg badań. Jednym z podstawowych badań w diagnostyce raka jelita grubego jest badanie fizykalne. W zasięgu badania palcem znajduje się 20–30% wszystkich nowotworów złośliwych jelita grubego, w tym 70% guzów odbytnicy. Prostym, a zarazem wiarygodnym sposobem wykrywania nieprawidłowości w obrębie przewodu pokarmowego jest także test na obecność krwi utajonej w kale.

Rak prostaty – objawy i profilaktyka

Septyna 9 zamiast kolonoskopii

W celu zdiagnozowania raka jelita grubego wykonuje się również kolonoskopię. Pacjenci, którzy nie chcą lub nie mogą poddać się kolonoskopii (np. ze względu na towarzyszące badaniu obawy i strach), powinni wykonać test o nazwie Septyna 9. Jest on genetycznym, nieinwazyjnym badaniem przesiewowym krwi w kierunku raka jelita grubego i odbytnicy.

Profilaktyka raka jelita grubego

Test Septyna 9 jest też najlepszą metodą profilaktyczną raka jelita grubego. Badanie powinny wykonać wszystkie osoby powyżej 50. roku życia. Ujemny wynik testu Septyna 9 oznacza, że prawdopodobieństwo występowania raka jelita grubego i odbytnicy jest bardzo niskie. Mimo to test Septyna 9 należy regularnie powtarzać. U pacjentów z dodatnim wynikiem testu prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej jest bardzo wysokie i dalsze badania (np. kolonoskopia), mające na celu wykrycie raka, należy wykonywać niezwłocznie po otrzymaniu wyniku.

  Rak jajnika – objawy, diagnostyka

Prostata – czym jest i jakie pełni funkcje

CA-125 – marker nowotworowy, na czym polega to badanie?

Fot. Shutterstock.com