Zapalenie pęcherza to przykra i bolesna dolegliwość. Niestety, jest dosyć częsta, szczególnie u kobiet. Po czym poznać, że mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza i jak rodzić sobie z tym problemem?

Zapalenie pęcherza jest najczęstszą postacią zakażenia układu moczowego (ZUM). Najczęściej, ze względu fizjologię, dotyka kobiety i dziewczynki. W 90 procent przypadków przyczyną zakażenia układu moczowego jest bakteria Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową, gdyż powszechnie występuje w jelicie grubym. Bakteria może przedostać się z odbytu do ujścia cewki moczowej, a następnie do pęcherza. Dlaczego częściej z zapaleniem pęcherza borykają się kobiety? Ma to związek z anatomicznie krótszą cewką moczową, a tym samym krótszą drogą do przebycia dla drobnoustrojów.

Czynniki ryzyka zapalenia pęcherza

Czynnikami ryzyka nawrotowych zakażeń układu moczowego mogą być: stosowanie niewłaściwych środków higieny, noszenie nieodpowiedniej bielizny, otarcia okolic intymnych. Ryzyko infekcji może zwiększać noszenie wilgotnych strojów kąpielowych oraz słona woda morska. Zagrożenia związane z częstszymi infekcjami narządu rodnego związane są z nieprawidłową dietą bogatą w cukry proste, korzystaniem z miejsc użyteczności publicznej: basenów, pryszniców, toalet, otwartych zbiorników wodnych o niepotwierdzonym bezpieczeństwie sanitarnym.

Objawy zapalenia pęcherza

Typowe objawy zakażenia pęcherza to ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, częsta potrzeba korzystania z toalety oraz ból lub kłucie w dole brzucha. Choroby układu moczowego i jego stany zapalne mogą prowadzić do zakażenia nerek. W takim przypadku pojawić się może gorączka, ból w okolicach nerek, osłabienie, nudności i wymioty. U dzieci zapalenie dróg moczowych wiąże się z brakiem apetytu, gorączką, wymiotami i ogólnym rozdrażnieniem. W rzadkich przypadkach można zaobserwować skrzepy krwi w moczu dziecka, co powinno być pilnym wskazaniem do wizyty u lekarza.

Ból podbrzusza

Diagnostyka zapalenia pęcherza

W diagnostyce zapalenia pęcherza istotne jest badanie ogólne moczu. To podstawowe badanie wykonywane dla rozpoznania chorób nerek i dróg moczowych. W stanach zapalnych i infekcjach dróg moczowych stwierdzana jest obecność leukocytów, erytrocytów lub azotynów w moczu. W celu dalszej diagnostyki i znalezienia przyczyny zapalenia, zaleca się wykonanie posiewu z moczu. Prawidłowa diagnostyka mikrobiologiczna umożliwia ustalenie czynnika etiologicznego i wybór terapii farmakologicznej, w tym także możliwej antybiotykoterapii. Istotne może być również wykonanie pomiaru stężenia kwasu moczowego.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego często opiera się o leki dostępne bez recepty. W przypadku przewlekłych zapaleń, konieczne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii.

Prostata – czym jest i jakie pełni funkcje?

Posiew moczu – na czym polega

Jak oczyścić nerki – sposoby na detoks nerek

Niedoceniana higiena intymna – jak niedostateczna dbałość o higienę może prowadzić do różnych chorób, w tym zapalenia pęcherza