Chcąc zachować dobre zdrowie musimy bacznie obserwować reakcje naszego organizmu. Każdy, nawet z pozoru nieistotny szczegół może bowiem oznaczać problemy ze zdrowiem. Jednym z objawów, które często lekceważymy jest przekrwienie w oczach, które zrzucamy na karb zmęczenia lub dużej ilości czasu spędzonego przed komputerem. Tymczasem przekrwione oko może oznaczać inne problemy.

Przekrwione oczy, czyli?

Przekrwione oczy to nic innego niż oczy, w których doszło do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych, a nawet ich pęknięcia. Oczy takie zabarwione są na różowo lub czerwono, widoczne są również naczynia włosowate na ich powierzchni. Często zaczerwienieniu białka oka towarzyszy również obrzęk i zaczerwienienie dolnej powieki lub kącika oka. Zdarza się, że przekrwione oczy to objaw przemęczenia, niemniej jednak, jak przekonasz się za chwile przyczyn takiego stanu rzeczy może być znacznie więcej.

Czego objawem mogą być łzawiące oczy i jak sobie z nimi radzić?

Możliwe przyczyny

Bardzo często przekrwione oczy towarzyszą alergiom i łączą się z cieknącym, wodnistym katarem. Objaw ten może również znaczyć, że dopadło nas zapalenie spojówek – szczególnie jeśli towarzyszy mu światłowstręt i ból oka.
Jeśli zaś przekrwione oczy łączą się z bólem głowy może oznaczać to problemy z ciśnieniem lub migreną. Do przekrwienia oczu może również dojść w związku z kontaktem z drażniącą substancją lub zażyciem niektórych leków. Może również oznaczać, że zmagamy się z infekcją lub stanem zapalnym jednej z części oka (twardówki, rogówki lub spojówki). Zdarza się również, że za przekrwieniem oczu stoi zła korekcja wad wzroku (np. zbyt słabe szkła w okularach).

Podkrążone oczy – możliwe przyczyny i sposoby redukcji widoczności cieni pod oczami

Warto udać się do lekarza

Jeśli obserwujesz u siebie przekrwienie oczu a poza tym towarzyszą mu inne objawy takie jak pieczenie, swędzenie czy ból warto jak najszybciej udać się do lekarza. Jak widzisz, powodów, które sprawić mogą, że nasze oczy są przekrwione jest naprawdę sporo. Co więcej, część z nich może naprawdę negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego też pomoc lekarska w takiej sytuacji powinna przyjść jak najszybciej.
Pamiętaj o tym, że niezwykle ważne jest, aby lekarz dowiedział się o wszystkich objawach, jakie towarzyszą przekrwieniu oczu. Dzięki temu o wiele szybciej postawi prawidłową diagnozę co wpłynie też pozytywnie na czas leczenia.

Co oznacza zmiana koloru oczu na żółty i kiedy szukać pomocy medycznej

Jakie badania mogą pomóc w postawieniu diagnozy?

Przede wszystkim warto wykonać szereg badań okulistycznych takich jak badanie dna oka, ciśnienia w oku oraz ostrości widzenia. Jeśli okaże się, że przekrwienie oczu wiąże się nie tyle z problemem okulistycznym co chorobą na innym tle warto także zbadać ciśnienie oraz wykonać podstawowe badania krwi i moczu, które mogą wiele powiedzieć o tym, co dzieje się w twoim organizmie. O tym, jakie badanie powinieneś przede wszystkim wykonać zadecyduje lekarz.

Podsumowując, jeśli zauważysz u siebie przekrwione oczy a problem nie mija np. po kilku godzinach snu znaczy to, że za stanem tym kryje się coś poważniejszego niż tylko zmęczenie. W takim przypadku warto udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i znajdzie przyczynę stojącą za problemem, z jakim się zmagasz.

Rumień na twarzy

Alergia u dzieci – objawy i przyczyny, badania, testy