Rak szyjki macicy to choroba, która może dotknąć każdą kobietę. W naszym kraju zabija na szeroką skalę, podczas gdy w Skandynawii nie występuje praktycznie w ogóle. Wszystko dlatego, że mieszkanki północnej Europy – w porównaniu z Polkami – objęte są programem szczepień ochronnych oraz regularnie poddają się badaniu cytologicznemu.

 

To niezwykle ważne badanie niejednokrotnie ratuje życie. Z kolei według specjalistów z Krajowego Rejestru Nowotworów przy Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, najlepszym działaniem zapobiegawczym jest połączenie badań przesiewowych ze szczepieniami przeciw wirusowi HPV. W wielu krajach na świecie programem szczepień ochronnych są również objęci chłopcy lub młodzi mężczyźni.

Cytologia – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Nowe rozwiązanie

 

Eksperci uważają, że wszystkie młode kobiety powinny zostać zaszczepione przeciwko wirusowi HPV, który w około 99 przypadkach na 100 skutkuje rozwinięciem się raka szyjki macicy. U kobiet, które rozpoczęły współżycie, należy wcześniej wykonać wymaz cytologiczny, aby wykluczyć występowanie nieprawidłowości i zmian.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby szczepienia kierowane były głównie do młodych dziewcząt, które nie zaczęły jeszcze współżycia. Zasadne również jest szczepienie kobiet aktywnych seksualnie. Jako że szczepienie nie chroni przed wszystkimi przypadkami zachorowania na raka szyjki macicy, konieczne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych.

 

Profilaktyka dla każdej kobiety?

 

Przeciwwskazaniami do szczepienia są: ciąża, ciężka reakcja alergiczna, na którykolwiek składnik szczepionki, ostra infekcja bakteryjna lub wirusowa.

Badania profilaktyczne kobiet po 40 roku życia

Jak wygląda szczepienie w Polsce?

 

Szczepionki dostępne w naszym kraju zawsze podaje się w trzech dawkach i wstrzykuje się domięśniowo. Najszersze działanie ma Gardasil 9, który przeciwdziała siedmiu rakotwórczym typom wirusa HPV (16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58) i dwóm typom, HPV6 i HPV11, odpowiedzialnym za kłykciny kończyste. Silgard – zapobiega czterem typom wirusa, w tym dwóm typom HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe i dwóm rakotwórczym typom HPV16 i HPV18. W podstawowym zakresie sprawdza się z kolei Cervarix – stosuje się go przeciwko wirusom HPV16 i HPV18 (typy rakotwórcze).

 

Niestety – mimo że większość krajów Unii Europejskiej finansuje szczepienia przeciwko HPV – w Polsce są one płatne i należy je wykonywać we własnym zakresie. Warto poradzić pacjentom, aby zasięgnęli informacji w lokalnych samorządach, które niekiedy finansują procedurę dla dziewczynek z wybranych roczników.

 

Szczepienie stanowi istotny czynnik w profilaktyce raka szyjki macicy, nie wolno jednak zapominać o cytologii, która według ekspertów z Krajowego Rejestru Nowotworów pomaga kontrolować podjęte działania zapobiegawcze.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować?

Róbmy badania – o tym, dlaczego profilaktyka jest najlepszą formą leczenia

Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać, jak przebiega jej leczenie?