Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele, którego znaczenie jest nie do przecenienia. Jej odpowiednie funkcjonowanie zapewnia nie tylko prawidłowe trawienie, ale również oczyszczanie organizmu z toksyn. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawiają się niepokojące objawy, lekarze zalecają wykonanie prób wątrobowych. Czym jest to badanie i na czym polega? Przekonajmy się.

Czym są próby wątrobowe?

Próby wątrobowe to badanie, którego celem jest zbadanie podstawowych enzymów wątrobowych. Gdy wątroba jest uszkodzona, enzymy te przenikają do krwi. Dlatego też ich aktywność i obecność w próbce krwi może świadczyć o tym, że mamy poważne problemy ze zdrowiem.
Lekarz może skierować nas na badanie prób wątrobowych na podstawie wielu niepokojących objawów i dolegliwości. Wśród nich wymienić możemy osłabienie, biegunki, utratę wagi, wzdęcia czy nudności. Badanie to wykonuje się również w celu rozpoznania zatruć, przewlekłych schorzeń wątroby oraz u osób nadużywających alkoholu. Bardzo często nieprawidłowy wynik prób wątrobowych prowadzi do dalszej diagnostyki. Lekarz może bowiem zlecić specjalistyczne badania takie jak USG, biopsja czy fibroskan, by poznać dokładne przyczyny złego samopoczucia pacjenta. Musimy bowiem wiedzieć, że mogą to być nie tylko schorzenia wątroby, ale nawet anemia, nowotwór czy zapalenie płuc.

Jak zdiagnozować chorą wątrobę?

W jaki sposób się je przeprowadza?

Wiele osób, słysząc o badaniu prób wątrobowych, obawia się, że jest to mocno inwazyjne badanie, które polega na pobraniu próbki wątroby. Nic bardziej mylnego. Badanie to przeprowadza się z próbki krwi pobranej ze zgięcia łokcia. Jest więc całkowicie bezpieczne i praktycznie bezbolesne.

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach laboratoryjnych

Jak przygotować się do badania?

Aby badanie dało prawidłowy wynik pacjent, który ma zostać jemu poddany powinien być na czczo. To jednak nie wszystko. Warto zadbać o to, by już na tydzień przed badaniem zrezygnować z alkoholu, ciężkostrawnych potraw, kawy i czekolady. Jeśli zależy nam na tym by wynik badania nie był zaburzony, warto zrobić to nie tylko na dzień przed badaniem, ale nawet na tydzień wcześniej. Oczywiście, zdarza się, że badanie trzeba wykonać natychmiast – w takim przypadku nie zwraca się uwagi na dietę. Niemniej jednak jeśli badanie wykonywane jest profilaktycznie, przygotowanie się do niego daje naprawdę dużo i sprawia, że jego wynik jest znacznie bardziej miarodajny.

Podsumowując, próby wątrobowe to badanie, które może powiedzieć wiele nie tylko o tym, jak funkcjonuje nasza wątroba, ale również o stanie całego organizmu. Nie należy więc bać się jego wykonania.

Plamy wątrobowe – co mówią o Twoim zdrowiu?

Co oznacza zmiana koloru oczu na żółty i kiedy szukać pomocy medycznej?

Świąd skóry – wątroba