Posiew moczu to jedno z podstawowych badań, które może pomóc nam w diagnozowaniu chorób związanych z układem moczowym. Bardzo często kieruje się na nie osoby, które cierpią z powodu objawów wskazujących na zakażenie dróg moczowych. Na czym polega to badanie i gdzie możemy je wykonać? Sprawdźmy.

Kiedy warto wykonać posiew moczu?

Posiew moczu warto wykonać w przypadku występowania niepokojących objawów takich jak pieczenie, ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu połączone z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza. Jest to bowiem badanie bakteriologiczne moczu, które potwierdza obecność bakterii mogących wywołać zakażenie. Posiew pozwala także określić rodzaj bakterii, dzięki czemu możliwe jest dobranie najskuteczniejszych antybiotyków. Posiew moczu często wykonuje się również po zakończonym leczeniu, by upewnić się, że infekcja bakteryjna została pokonana.

Przewlekłe zapalenie pęcherza – jak sobie z tym radzić

Jak wygląda badanie?

Posiew moczu jest badaniem czasochłonnym. Próbka moczu zostaje naniesiona na płytkę z pożywką i przechowywana w cieplarce od 24 do 48 godzin tak, by ewentualne bakterie lub grzyby znajdujące się w moczu mogły się namnożyć. Pozwala to określić ich rodzaj. Wykonuje się również posiew ilościowy, a więc określa liczbę bakterii na jeden milimetr moczu.

Badanie glukozy w moczu – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Prawidłowe pobranie próbki ma ogromne znaczenie

Aby posiew moczu dał wiarygodne i miarodajne wyniki najważniejsze jest prawidłowe pobranie próbki. Drobny błąd może bowiem sprawić, że badanie nie da nam odpowiedzi na pytanie, z jakim rodzajem bakterii się zmagamy.

Przede wszystkim warto pamiętać, że próbka moczu powinna zostać oddana do wyjałowionego pojemnika i dostarczona do badania w ciągu godziny, dwóch od jej oddania. Próbkę pobiera się ze środkowego strumienia podczas oddawania pierwszego porannego moczu. Bardzo ważne jest niedopuszczenie do kontaktu wnętrza pojemnika ze skórą. Może wówczas dojść do zanieczyszczenia próbki, które zaburzy wynik badania.

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?

Gdzie możemy wykonać badanie?

Posiew moczu to badanie, które wykonuje każde laboratorium diagnostyczne. Znalezienie placówki w miejscowości, w której mieszkasz nie powinno więc stanowić żadnego problemu. W celu wykonania badania musisz jedynie zanieść odpowiednio przygotowaną próbkę moczu do punktu pobrań. Na wynik badania trzeba czekać nawet kilka dni.

Podsumowując, jeśli odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości takie jak pieczenie podczas oddawania moczu lub czujemy konieczność częstych wizyt w toalecie posiew moczu pozwoli nam dowiedzieć się co jest przyczyną dolegliwości oraz szybko poznać rodzaj zakażenia co znacznie ułatwi proces leczenia.

Laboratorium a punkt pobrań – czym się różnią?

Jak wykryć chorobę pasożytniczą?