Aktorka Mila Kunis, modelka Kate Moss czy celebrytka Kim Kardashian – wszystkie one mają cienie pod oczami. Na co dzień maskują je makijażem. Podobnie czyni wiele innych kobiet, chcąc ukryć ten urodowy mankament. Tymczasem to może być ważny sygnał wysyłany przez organizm, że nie wszystko działa w nim sprawnie. Zamiast więc tylko przejmować się wyglądem podkrążonych oczu, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj zalecone badania. Tylko w ten sposób poznasz przyczynę tego objawu.

Jakie są przyczyny podkrążonych oczu?

Opuchnięte i podkrążone oczy po nieprzespanej nocy raczej nikogo nie dziwią. To typowa oznaka zmęczenia. Jeśli jednak cienie na dolnych powiekach utrzymują się bez względu na długość i jakość wypoczynku, warto im się przyjrzeć, ponieważ może być to symptom choroby.

Podkrążone oczy a alergia

Wedle szacunków z alergią zmaga się co czwarty Polak. W przypadku dzieci problem jest jeszcze poważniejszych. Jak wynika z badania „The International Study of Asthma and Allergies in Childhood” – nawet 40% z nich ma alergię.

Zarówno te IgE-zależne, jak i nie-IgE-zależne prowadzą do zatkanego nosa, zapalenia spojówek, astmy oraz atopowego zapalenia skóry. Właśnie dlatego tak ważne jest rozpoznanie nadwrażliwej reakcji organizmu we wczesnym stadium i rozpoczęcie leczenia.

Jednym z typowych symptomów alergii są podkrążone oczy oraz fałdy Dennie’go i Morgana, czyli bruzdy na dolnych powiekach sprawiające wrażenie opuchlizny. Objawom tym towarzyszą też inne dolegliwości.

Aby potwierdzić takie podłoże, konieczna jest diagnostyka. Najpełniejszy obraz dadzą testy alergiczne z krwi. W przypadku alergii pokarmowej pomocna jest też morfologia. Wówczas zwykle występuje:

 • niedokrwistość mikrocytarna,
 • leukopenia,
 • trombocytopenia,
 • eozynofilia.

W opanowywaniu symptomów alergii pomocne są środki antyhistaminowe albo immunoterapia. Zapanowanie na nadwrażliwymi reakcjami organizmu pozwoli przy okazji zredukować sińce pod oczami.

Alergia u dzieci – objawy i przyczyny, badania, testy

Podkrążone oczy a tarczyca

Podkrążone oczy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy. Przy chorobie tej poziom T3 i T4 (trójjodotyroniny i tyroksyny) wytwarzanych przez gruczoł jest za niski. Skutkiem tego jest spowolnienie procesów metabolicznych.

Charakterystycznym objawem niedoczynności tarczycy jest opuchlizna twarzy, a zwłaszcza powiek. Skóra staje się ponadto blada, co sprawia, że dolne powieki wyglądają na poszarzałe.

Jeśli podejrzewasz, że Twoja tarczyca nie działa sprawnie, skonsultuj się z endokrynologiem. Z pewnością poza wykonaniem USG zleci badanie hormonów tarczycy T3 i T4 oraz oznaczenie poziomu: TSH, anty-TPO, anty-TG i TRAb. 

Aby zapanować nad niedoczynnością tarczycy, endokrynolog zaleci Ci odpowiednie dawki lewotyroksyny do stosowania. Dzięki temu zredukujesz cienie pod oczami i inne symptomy choroby.

Niedoczynność tarczycy – jakie są objawy, jakie badania należy zrobić?

Podkrążone oczy a wątroba

Hepatocyty są najbardziej wyspecjalizowanymi komórkami ludzkiego organizmu. Odpowiadają m.in. za metabolizowanie żelaza, detoksykację, a także magazynowanie (i uwalniane) witamin: A, D3, z grupy B (B2, B3, B4, B12) i K.

Jednym z symptomów marskości wątroby jest hemochromatoza. W wyniku zaburzonego metabolizmu żelaza na skórze pojawiają się ciemne plamy (brązowe lub szare). Występują przede wszystkim na tych partiach ciała, które są eksponowane na działanie promieniowania słonecznego. Nic więc dziwnego, że porywają również skórę pod oczami.

Jeśli podejrzewasz, że podkrążone oczy mają związek z zaburzeniem pracy wątroby, skonsultuj się z hepatologiem i wykonaj badanie ogólne moczu oraz badanie krwi:

 • próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, bilirubina, GGTP),
 • albuminy,
 • HBs przeciwciała,
 • HCV przeciwciała.

Co oznacza zmiana koloru oczu na żółty i kiedy szukać pomocy medycznej?

Podkrążone oczy a pasożyty

Pasożytem najczęściej powodującym inwazję przewodu pokarmowego jest Enterobius vermicularis odpowiedzialny za owsicę. Ze względu na zakażanie drogą pokarmową lub wziewną najczęściej atakuje dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, które nie rozumieją jeszcze wagi przestrzegania zasad higieny i często wkładają dłonie z jajami pasożyta do ust.

Typowymi objawami jest świąd odbytu. Do tego na skutek utraty apetytu spada masa ciała. Szybko rozwija się anemia, a wraz z nią pojawia się zmęczenie, bladość skóry i podkrążone oczy.

Diagnostyka owsicy wymaga laboratoryjnej analizy próbki kału. W razie potwierdzenia choroby lekarz może zalecić do stosowania: pyrantel, mebendazol lub albendazol. Nawet jeśli chora jest tylko jedna osoba, leczeniem obejmowana jest cała rodzina.

Podkrążone oczy a anemia

Anemia (niedokrwistość) z niedoboru żelaza stanowi aż 80% wszystkich diagnozowanych anemii. Zmaga się z nią około 10% kobiet i około 4% mężczyzn.

Na skutek niewystarczającej ilości żelaza w organizmie obniżają się parametry czerwonokrwinkowe, a synteza hemu zostaje upośledzona. To zaburza transport tlenu do tkanek organizmu i skutkuje wzmagającym się niedotlenieniem. Bardzo szybko choroba daje o sobie znać ciągłym zmęczeniem, osłabieniem, a także bladością skóry i wyraźnymi cieniami pod oczami.

Aby zdiagnozować niedokrwistość, odwiedź lekarza rodzinnego. Jeśli zgodzi się z Twoimi podejrzeniami, wystawi Ci skierowanie do laboratorium na wykonanie morfologii oraz oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny.

Przekrwione oczy

Czego objawem mogą być łzawiące oczy – jak sobie z nimi radzić?

Jak radzić sobie z podkrążonymi oczami?

Podkrążone oczy to często symptom zaburzenia, z jakim zmaga się organizm. Wysyła Ci w ten sposób sygnał, że coś jest nie tak. Podstawą redukcji tzw. cieni czy worów jest diagnoza. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Po przeprowadzeniu wywiadu i analizie wyników zleconych wcześniej badań skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty, np. endokrynologa, hepatologa czy hematologa.

Zanim uporasz się z przyczyną zasinień na dolnej powiece, możesz wspomagać się domowymi sposobami na podkrążone oczy. Wykonuj chłodne kompresy albo okłady rumiankowe czy z plastrów ogórka.

Zrezygnuj z nadużywania alkoholu, papierosów i mocnej kawy. Wszystko to będzie podkreślać zasinienia na dolnych powiekach. Z podobnych względów zadbaj o odpowiednio długi i dobrej jakości sen. Niekoniecznie musi być to osiem godzin. Odpoczynek powinien być optymalny, a więc dopasowany do potrzeb Twojego organizmu. 

 

Bibliografia

 1. A. Bodajko-Grochowska, A. Emeryk, Rola lekarza rodzinnego w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych u dzieci w świetle aktualnych wytycznych. Część 1 – alergia pokarmowa, atopowe zapalenie skóry, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 1, s. 14–20.
 2. M. Liskowska, Leczenie chorób tarczycy. Praca poglądowa w ramach specjalizacji z farmacji aptecznej, Łódź 2018.
 3. A. Grajewska, K. Borkowska i in., Charakterystyka i rola zmian skórnych w przebiegu marskości wątroby, [w:] red. A. Lankau, E. Krajewska-Kułak Elżbieta, Sytuacje trudne w ochronie zdrowia, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2021.
 4. M. Siekierska, K. Kot i in., Częstość występowania owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis) u dzieci z wybranych przedszkoli województwa wielkopolskiego, „Diagnostyka Laboratoryjna” 2018, nr 54(1), s. 5–10.