Libido oznacza popęd seksualny/płciowy. Niskie libido to stosunkowo często spotykany problem. W środowisku medycznym pojawił się nawet w ostatnim czasie termin „hipolibidemia” dla określenia braku ochoty na seks. Istnieje jednak kilka skutecznych metod, aby pobudzić libido. Dowiedz się więcej na ten temat.
Prowadź aktywny styl życia
Brak ruchu i bierny styl życia to wrogowie libido. Regularny wysiłek poprawia kondycję, wytrzymałość czy siłę mięśni, ale i podnosi samopoczucie. W czasie uprawiania sportu wydzielane są bowiem tzw. hormony szczęścia (endorfiny), które sprawiają, że jest się bardziej szczęśliwym i zrelaksowanym, spada poziom stresu, a to wszystko zdecydowanie wspomaga popęd płciowy. Aktywności fizyczne polecane przez seksuologów to głównie:
- ćwiczenia dna miednicy – tzw. ćwiczenia mięśni Kegla, pomagają lepiej kontrolować intensywność doznań oraz osiągnąć orgazm,
- joga i pilates – zwiększają świadomość ciała, elastyczność i wytrzymałość, poprawiają mięśnie miednicy,
- ćwiczenia cardio – przyspieszają pracę serca, zapewniając lepsze krążenie, co bezpośrednio wpływa na ukrwienie tkanek narządów płciowych, podnosząc potencję,
- ćwiczenia siłowe – podnoszą poziom testosteronu – hormonu, który jest głównym prekursorem męskiego popędu płciowego, modelują też sylwetkę, co podnosi samoocenę.
Zadbaj o odpoczynek
Przewlekłe zmęczenie i niedobór snu lub sen niskiej jakości wpływają w różnoraki sposób na sprawność organizmu. Nadmiernie obciążając go, przyczyniają się do spadku libido. Dlatego starając się podnieść popęd seksualny, zacznij od odpoczynku. Wyśpij się i zrelaksuj. Pamiętaj, aby zapewnić sobie średnio 7-8 godzin na sen, który zregeneruje siły. Przestrzegaj zaleceń higieny snu – odpowiednich warunków do spania. Zadbaj też o odprężenie – postaw na ulubione formy spędzania wolnego czasu, najlepiej na świeżym powietrzu, dzięki czemu dodatkowo dotlenia się organizm.
Ogranicz używki
Substancje psychoaktywne wymieniane są wśród jednych z głównych przyczyn zaburzeń seksualnych, w tym m.in. problemów z utrzymaniem erekcji, zmniejszonego libido, trudności w osiągnięciu orgazmu. Dlatego należy ich unikać. Dla przykładu zawarte w dymie tytoniowym składniki zaburzają krążenie krwi, w tym jej przepływ do narządów płciowych. Zapach papierosów i wynikająca z papierosów halitoza może działać odpychająco na partnera. Dlatego warto odstawić je, jeśli chce się poprawić libido.
Afrodyzjaki
Aby podnieść libido, warto wprowadzić do jadłospisu afrodyzjaki. To produkty spożywcze, które mają zdolność zwiększenia popędu płciowego. Najbardziej znane spośród nich to czekolada, migdały, owoce morza, truskawki, szampan, kawa z dodatkiem imbiru i cynamonu, morele zmiksowane z mleczkiem pszczelim. Ochotę na seks podnoszą ponoć banany, szparagi, kawior czy seler. Zawarte w nich substancje mogą podnosić libido poprzez m.in. pobudzenie krążenia krwi, ukojenie nerwów, wydłużenie erekcji oraz potęgowanie doznań seksualnych.
Spędzajcie czas razem
Obniżone libido może być związane z niewystarczającą uwagą ze strony partnera. Skutecznym sposobem na poprawę relacji jest wspólne spędzanie czasu. Zdecydujcie się na aktywności, dzięki którym można pokazać się z dobrej strony i zachęcić tym partnera do siebie. Innym do gustu przypadną aktywności, które będą mogli wykonywać wspólnie, pielęgnując współpracę. Wycieczki rowerowe, spacerowanie, gotowanie, basen czy podróże są dobrymi sposobami na budowanie ciekawszych relacji w związku.
Sprawdzaj działanie uboczne leków
Negatywny wpływ na libido u kobiet i mężczyzn mogą wykazywać niektóre leki. Popęd płciowy obniżają m.in.:
- leki przeciwdepresyjne,
- leki na nadciśnienie tętnicze,
- środki na problemy gastryczne.
Podejmując farmakoterapię, przeanalizuj z lekarzem możliwe działania niepożądane wynikające z przyjmowania leków. Zastanówcie się nad możliwymi zamiennikami czy innymi formami leczenia, które nie będą zmniejszać popędu płciowego. Pamiętaj, aby nie odstawiać na własną rękę leków. Zmiany w sposobie ich przyjmowania powinny zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
Zadbaj o odpowiednią atmosferę
Klimat ma bardzo duże znaczenie w osiągnięciu satysfakcjonującego życia seksualnego. Oświetlenie, muzyka, zapach, intymność to czynniki, które budują nastrój. Zwróć też uwagę na czystość, strój, pościel. Takie detale zapewniają wielu osobom poczucie bliskości i wyjątkowości. Spraw, aby sypialnia była swego rodzaju azylem – miejscem do snu, odpoczynku relaksu i miłosnych uniesień.
Skorzystaj z pomocy specjalisty
Jeśli wspomniane sposoby nie przyniosą pożądanego efektu, pomocy w pobudzeniu libido należy szukać u specjalisty. Niekiedy podłożem braku ochoty na seks są problemy psychiczne (np. niska samoocena, depresja) czy choroby somatyczne (np. zaburzenia hormonalne jak wysoka prolaktyna, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca). Wówczas konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Jeśli problem z popędem seksualnym jest wynikiem kłopotów w związku, warto udać się do psychologa czy seksuologa. Szczególnie skuteczna może być terapia seksualna lub psychoterapia dla par.
Skontroluj zdrowie z e-Pakietami
Zapewnij sobie kompleksową ocenę stanu zdrowia dzięki e-Pakietom. To specjalne zestawy badań, których wyniki dostarczą wielu cennych informacji o funkcjonowaniu organizmu. Oto wybrane:
- e-Pakiet intymny,
- e-Pakiet podarunkowy dla kobiet,
- e-Pakiet podarunkowy dla mężczyzn,
- e-Pakiet badań hormonalnych dla kobiet,
- e-Pakiet badania kontrolne.
Bibliografia
- K. Karłowicz-Bodalska, J. Stańczak, Surowce roślinne o działaniu wzmacniającym libido w stanach dysfunkcji seksualnej, „Postępy Fitoterapii” 2005, nr 1–2, s. 42–49.
- M. Krzystanek, R. Krysiak, A. Chabrzyk i wsp., Farmakologiczne możliwości leczenia zaburzeń libido, „Psychiatria Spersonalizowana” 2022, t. 1, nr 1, s. 1–8.
- S.S. Faubion, J.E. Rullo, Sexual dysfunction in women: a practical approach, „American Family Physician” 2015, t. 92, nr 4, s. 281–288.