Plamienie w ciąży może wywołać obawy i niepokój u przyszłej mamy, ale nie zawsze oznacza ono poronienie. Wiele jego przyczyn jest zupełnie naturalnych (np. wynika ono z zagnieżdżania się zarodka) i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna, dlatego wszystkie epizody plamienia wymagają konsultacji z ginekologiem, a niekiedy nawet wizyty w szpitalu. 

Czym jest plamienie w ciąży?

Plamienie w ciąży to delikatne, niewielkie krwawienie, które może występować naturalnie na wczesnym etapie ciąży. Jest to wynik zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. Plamienie implantacyjne występuje zwykle około 6–12 dni po zapłodnieniu i jest jednym z wczesnych objawów ciąży.

Plamienie implantacyjne jest zazwyczaj skąpe i trwa krótko. Może mieć różne zabarwienie – od brązowego do różowego, a czasami nawet lekko krwistego, ale ilość wydalanej krwi jest minimalna. Plamienie to zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka.

W żadnym wypadku plamienie nie powinno przypominać menstruacji! Jeśli tak się stanie, mowa o krwawieniu. Taki objaw może występować na każdym etapie ciąży i jest powodowany przez szereg różnych czynników, które zawsze wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.

Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne pojawia się zazwyczaj około 6–12 dni po zapłodnieniu. Jest to wynik zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. W tym momencie zaczyna się on rozwijać i tworzyć połączenie z organizmem matki. Plamienie implantacyjne może być pierwszym sygnałem, że doszło do zapłodnienia i że ciąża rozwija się prawidłowo.

Należy pamiętać, że nie wszystkie kobiety doświadczają plamienia implantacyjnego. Niektóre mogą go nie zauważyć lub też występują inne objawy wczesnej ciąży, takie jak ból piersi, nudności czy zmęczenie.

Jakie są przyczyny plamień we wczesnej ciąży?

Poza wspomnianym już plamieniem implantacyjnym niewielkie ilości krwi można zauważyć na bieliźnie na skutek nadmiernego napięcia mięśni macicy, np. w wyniku stresu czy wysiłku fizycznego. Plamienie może też wystąpić po stosunku płciowym w okresie każdego z trzech trymestrów ciąży oraz jako skutek badania ginekologicznego z użyciem wziernika, co może być naturalną reakcją na podrażnienia.

Poważną przyczyną plamienia w ciąży, wymagającą wdrożenia odpowiedniej terapii, może być infekcja pochwy. Zakażenie wywołuje podrażnienia i w konsekwencji także – niewielkie krwawienie. Może być to również objaw ciąży pozamacicznej. Zagnieżdżenie się zarodka poza jamą macicy (najczęściej w jajowodzie) rodzi zagrożenie dla zdrowia matki i nie daje szans na prawidłowy rozwój płodu. W tym wypadku konieczna jest zakończenie ciąży. Aż wreszcie plamienie w ciąży może mieć związek z poronieniem albo ze stanem zagrażającym poronieniem (np. na skutek powstania krwiaka tuż przy zagnieżdżonym w jamie macicy zarodku).

Jakie objawy towarzyszą plamieniu w ciąży?

W zależności od przyczyny i nasilenia plamienia w ciąży mogą mu towarzyszyć odmienne objawy. Najczęściej współwystępują:

 • nasilanie się plamienia podczas oddawania moczu,
 • ból lub dyskomfort w dolnej części brzucha,
 • ból pleców (w odcinku lędźwiowo-krzyżowym).

Ważne, aby pamiętać, że każda ciąża jest inna, dlatego objawy towarzyszące plamieniu mogą się różnić. Jeśli masz jakiekolwiek plamienie czy krwawienie, zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy należy skonsultować z lekarzem plamienie w ciąży?

Jeśli doświadczasz plamienia w ciąży, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Chociaż większość przypadków tego objawu nie wiąże się z poważnym zagrożeniem, istnieje kilka sytuacji, w których konieczna jest pilna interwencja medyczna. Niepokój powinno w szczególności wzbudzić, jeśli krwawienie się wzmaga – początkowo skąpe plamienie zaczyna przypominać menstruację. Ponadto niepokojącymi symptomami, które należy skonsultować z ginekologiem, są:

 • każde plamienie i krwawienie,
 • silny ból brzucha,
 • upławy o nieprzyjemnym zapachu,
 • gorączka lub stan podgorączkowy (choć należy zaznaczyć, że w ciąży ciepłota ciała naturalnie wzrasta),
 • zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • duszności.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, dlatego zawsze warto zaufać swojemu instynktowi i skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek obawy.

Badania, które warto wykonać:

 • e-Pakiet dla kobiet w ciąży (podstawowy) – zestaw badań, które pozwalają określić ogólną kondycję kobiety będącej w ciąży i zidentyfikować niedomagający organ lub układ, jednocześnie określając nasilenie procesu chorobowego,
 • e-Pakiet dla kobiet w ciąży (infekcyjny) – badania wchodzące w skład pakietu mają na celu monitorowanie stopnia odporności ciężarnej na drobnoustroje zagrażające dobrostanowi płodu,
 • e-Pakiet badania na anemię – pakiet badań, które pozwalają zdiagnozować przyczyny pogorszenia kondycji fizycznej, osłabienia i przewlekłego zmęczenia.

Bibliografia

 1. C. Onwere C., H. Vakharia, Położnictwo i ginekologia Crash Course, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.
 2. K. Rytlewski, Zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety ciężarnej i ich znaczenie w praktyce lekarza ogólnego, „Przegląd Lekarski” 2008, nr 65/4, s. 195–202.
 3. A. Janowicz-Grelewska, P. Sieroszewski, Znaczenie prognostyczne ultrasonograficznego rozpoznania krwiaka podkosmówkowego dla przebiegu ciąży, „Ginekologia Polska” 2013, nr 84, s. 944–949.
 4. D. Robak-Chołubek, M. Sobstyl, G. Jakiel, Nieprawidłowe krwawienia maciczne, „Przegląd Menopauzalny” 2007, nr 4, s. 246–249.
 5. J. Surówka, D. Matuszyk, Wpływ łożyska obwałowanego na przebieg ciąży, porodu i wczesnego połogu – rola i zadania położnej, „Pielęgniarstwo Polskie” 2021, nr 3 (81), s. 121–124.