Nasze ciała to sprawnie działające maszyny, które wyposażone są w skuteczny system ostrzegania, że dzieje się coś niepokojącego. Kluczem do zachowania dobrego zdrowia jest nielekceważenie żadnych objawów. Mogą być one bowiem zarówno skutkiem niezbyt groźnej dolegliwości, jak i zwiastunem poważnej choroby. Do jednych z objawów, które często lekceważymy zaliczyć można pieczenie w mostku. Tymczasem dolegliwość ta może mieć różne przyczyny. Poznajmy je zatem.

Niedokrwienie serca

Bardzo często problemy z sercem zwiastowane są przez dolegliwości bólowe. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze muszą mieć one postać ostrego, przeszywającego bólu. Czasem ich odczuwanie przypomina właśnie pieczenie. Jednym z przypadków, które mogą dać takie objawy jest niedokrwienie serca. Pieczenie jest wówczas bardzo silne i nie mija po podaniu nitrogliceryny. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Ból i kłucie w sercu

Dziwne bicie serca

Dławica piersiowa

To kolejna z przyczyn pieczenia w mostku. Objawy są w tym przypadku bardzo podobne jak w stanach niedokrwiennych serca, niemniej często jednak ich nasilenie jest mniejsze. Co więcej, dławica piersiowa najczęściej ma charakter czasowy i mija po podaniu nitrogliceryny. Niemniej jednak pojawiające się często objawy tego typu powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoczęcia leczenia.

Pieczenie w klatce piersiowej

Nerwoból

Pieczenie w mostku może być również objawem problemów na tle nerwowym. Objawy pojawiają się wówczas najczęściej w wyniku stresu, silnych emocji, często u osób mających problemy ze zdrowiem psychicznym. Ich występowanie nie jest do końca jasne, niemniej jednak nie należy ich lekceważyć. Szczególnie gdy pieczeniu towarzyszą duszności i kołatanie serca.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Warto mieć świadomość, że pieczenie w mostku nie zawsze oznacza problemy z sercem lub układem krwionośnym. Częstą ich przyczyną jest bowiem refluks żołądkowo-przełykowy, a więc cofanie się treści żołądkowej w kierunku przełyku. Ponieważ znajdujący się w żołądku kwas drażni delikatne ściany przełyku dolegliwości pojawiają się nagle i są dość uciążliwe. Chcesz wiedzieć na ten temat więcej? Sprawdź tutaj.

Kamica żółciowa

Również problemy z kamieniami w woreczku żółciowym mogą objawiać się pieczeniem w mostku. Co może wskazywać, że to właśnie kamica jest twoim problemem? Przede wszystkim promieniowanie bólu w prawą stronę. Ponadto dolegliwości często nasilają się po spożyciu obfitego, tłustego posiłku a łagodzi je przebywanie w pozycji leżącej.

Wrzody

Przyczyną piekącego bólu w okolicach mostka może być również choroba wrzodowa żołądka. W tym przypadku dolegliwości nie trwają ciągle a pojawiają się sporadycznie, zwłaszcza w czasie przyjmowania posiłków. Jeśli zauważasz u siebie tego typu objawy warto udać się do specjalisty, który poprzez wykonanie gastroskopii oceni stan błony śluzowej żołądka.

Jakie badania powinienem wykonać?

Przede wszystkim pieczenie w mostku to objaw, który powinien nas zaniepokoić. Nie wolno go lekceważyć. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że może to być sygnał poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza. To właśnie on skieruje cię na niezbędne badania takie jak badania krwi, badanie tomografem, usg, czy jedno z badań monitorujących pracę serca. Dzięki temu bez trudu postawi diagnozę i rozpocznie odpowiednie leczenie.

Ból w mostku

Ucisk w klatce piersiowej