Każdemu z nas zdarza się lekceważyć sygnały, które wysyła do nas nasz organizm uważając, że nie dzieje się nic groźnego. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dolegliwości, których nie powinniśmy lekceważyć. Jedną z nich jest uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Co może oznaczać i dlaczego warto powiedzieć o tym lekarzowi? Przekonajmy się.

Niedokrwienie mięśnia sercowego

Jedną z przyczyn odczuwania pieczenia w klatce piersiowej może być dławica piersiowa, czyli czasowe niedokrwienie mięśnia sercowego pojawiające się np. po wysiłku fizycznym. To poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego też, jeśli objawy takie pojawiają się często warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Doraźnie pomóc może tabletka nitrogliceryny, która powoduje szybkie ustąpienie objawów. Nie leczymy jednak w ten sposób przyczyny dusznicy, dlatego konsultacja lekarska jest niezbędna.

Ból w klatce piersiowej

Dziwne uczucie w klatce piersiowej

Pieczenie w mostku

Zapalenie osierdzia

To kolejna bardzo poważna przyczyna bólu i pieczenia w klatce piersiowej. Pieczenie w tym przypadku nasila się podczas skrętów tułowia oraz głębokich wdechów zaś zmniejsza się w pozycji siedzącej z wychyleniem do przodu. Zapalenie worka osierdziowego jest poważną chorobą, której skutkiem może stać się gromadzenie płynu w osierdziu i uszkodzenie worka chroniącego nasze serce. Nie warto więc zwlekać z wizytą u lekarza.

Ból w klatce piersiowej i plecach

Ucisk w klatce piersiowej

A może to nie serce?

Warto mieć również świadomość, że pieczenie w klatce piersiowej może mieć związek nie z sercem i układem krwionośnym a układem pokarmowym. Przyczyny gastrologiczne, które mogą wywoływać podobne objawy to przede wszystkim refluks żołądkowo-przełykowy. Pieczenie w klatce piersiowej może również oznaczać chorobę wrzodową lub kamicę żółciową. W takim przypadku pieczeniu w mostku często towarzyszą również inne objawy natury gastrycznej takie jak wymioty, jadłowstręt, nudności oraz dyspepsję. Jeśli zaobserwujemy tego typu dolegliwości warto zdecydować się na wizytę u lekarza. Nieleczona choroba wrzodowa lub kamica żółciowa będzie bowiem nasilać się i powodować coraz więcej dolegliwości.

Jakie badania może zlecić lekarz?

Aby postawienie prawidłowej diagnozy było możliwe lekarz musi poddać pacjenta szeregowi badań, które mogą potwierdzić lub wykluczyć ewentualne przyczyny bólu i pieczenia w klatce piersiowej. Wśród nich wymienić trzeba podstawowe badania krwi, które mogą powiedzieć nam o występowaniu stanu zapalnego, usg, echo serca, EKG, a także, jeśli ból ma podłoże gastrologiczne badania takie jak np. gastroskopia. Tylko wykonanie specjalistycznych badań daje szansę na postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Warto więc nie zwlekać z ich wykonaniem.

Podsumowując, pieczenie w klatce piersiowej to niepokojący objaw, którego pod żadnym pozorem nie warto lekceważyć. Musimy mieć bowiem świadomość, że wszystkie dolegliwości bólowe to znak, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Konsultacja z lekarzem, wykonanie niezbędnych badań oraz podjęcie leczenia to gwarancja zachowania dobrego zdrowia.