Pieczenie przy oddawaniu moczu ma źródło w różnych schorzeniach. Często dolegliwość towarzyszy np. infekcjom układu moczowego, ale bywa też powszechna w ciąży. Sprawdź dlaczego i jakie badania wówczas warto zrobić.

Przyczyny pieczenia przy oddawaniu moczu

Pieczenie przy oddawaniu moczu to powszechna dolegliwość, która lubi nawracać. W zależności od płci i wieku przyczyny problemu bywają różne.

Jednymi z najczęstszych źródeł są zapalenie pęcherza moczowego i infekcje cewki moczowej. Dzieje się tak ze względu na bliskość ujścia dróg moczowych ze środowiskiem zewnętrznym. Ułatwia to patogenom przedostanie się do wnętrza organizmu. Pieczenie przy oddawaniu moczu może być także wywołane przez stany zapalne, w których nie biorą udziału patogeny. Przyczyny takich sytuacji to zwężenie cewki moczowej czy nieprawidłowości anatomiczne górnych dróg moczowych. W efekcie nagromadzony mocz nie znajduje ujścia i zalega, co stwarza odpowiednie warunki do namnażania się bakterii i innych patogenów.

Pieczenie przy oddawaniu moczu bywa również spowodowane przez tzw. choroby weneryczne, czyli dotyczące układu rozrodczego. Obejmują one różnorodne zakażenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe okolic intymnych objawiające się wykwitami skórnymi, uczuciem świądu czy zaczerwienieniem.

Nieprzyjemnych dolegliwości związanych z mikcją możesz również doświadczyć za sprawą uszkodzeń mechanicznych okolic krocza. Powszechne jest np. pieczenie przy oddawaniu moczu po porodzie za sprawą nadmiernie rozciągniętych i podrażnionych tkanek. Na podobnej zasadzie możesz także odczuwać pieczenie przy oddawaniu moczu po stosunku.

Przyczyną pieczenia bywają także:

  • kontakt ze środkami chemicznymi, np. proszkami do prania czy płynami do kąpieli;
  • choroby dermatologiczne dotyczące błon śluzowych okolic intymnych, takie jak łuszczyca czy egzema.

Czym objawia się pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn, kobiet i dzieci?

Pieczenie przy oddawaniu moczu nie stanowi najczęściej jedynej dolegliwości, jaką możesz odczuwać w związku z infekcją układu moczowo-płciowego czy podrażnień krocza. Nierzadko doświadcza się jednocześnie zaburzeń mikcji różnego rodzaju, np. częstomoczu, skąpomoczu, nietrzymania moczu czy uczucia stałego parcia na pęcherz.

Pieczeniu przy oddawaniu moczu mogą także towarzyszyć np. upławy, świąd okolic intymnych, ból podbrzusza, gorączka, uczucie osłabienia.

Jak pozbyć się pieczenia cewki moczowej?

Aby móc rozpocząć walkę z dolegliwością, najważniejsze jest, aby ustalić przyczynę problemu. W tym celu należy wykonać badanie moczu. Testy laboratoryjne pozwalają ustalić rodzaj i ilość patogenu odpowiedzialnego za pojawienie się dolegliwości. Dzięki temu lekarz może zalecić odpowiednie postępowanie w celu ograniczenia kolonii bakterii, wirusów czy grzybów. Regularne stosowanie leków czy zabiegów fizykalnych, np. kąpieli czy masaży, nie tylko łagodzi nasilenie pieczenia przy oddawaniu moczu, ale także usprawnia powrót do zdrowia.

Badanie moczu jest istotne nie tylko w diagnostyce problemu, ale również w trakcie leczenia. Może zostać Ci zalecone wielokrotne powtarzanie testów w celu monitorowania populacji patogenów chorobotwórczych, a tym samym przebiegu i skuteczności leczenia.

Co na pieczenie przy oddawaniu moczu?

Biorąc pod uwagę wszystkie zebrane dane (informacje z wywiadu dotyczące charakteru dolegliwości oraz wyniki badań), lekarz może zalecić środki, które neutralizują liczebność patogenicznej kolonii lub utrudniają ich namnażanie. W zależności od przyczyny możesz także dostać wspierające od zewnątrz kremy i maści. W przypadku kobiet mogą być to także czopki lub pigułki dopochwowe na pieczenie przy oddawaniu moczu bądź po porodzie o działaniu grzybobójczym, przeciwbakteryjnym lub przeciwzapalnym.

Na pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn spowodowane kłopotami z prostatą bywają pomocne także farmaceutyki rozluźniające mięśnie, które pozwalają zmniejszyć parcie na pęcherz moczowy.

Oprócz badań moczu, które są niezwykle istotne w rozpoznaniu charakteru i skali problemu, pomocna w leczeniu bywa także odpowiednia higiena intymna. Utrzymanie flory bakteryjnej okolic intymnych na właściwym poziomie ma ważne znaczenie profilaktyczne. Zaniedbanie wykonywania zabiegów czystości krocza sprzyja też różnego rodzaju infekcjom układu moczowego i płciowego. Prowadzi ponadto do powikłań.

Jak jeszcze zapobiegać pieczeniu przy oddawaniu moczu?

W ramach higieny osobistej regularnie wymieniaj bieliznę dzienną i nocną. Wybieraj materiały zapewniające cyrkulację powietrza okolic intymnych bądź takie o właściwościach termoaktywnych.

Możesz ograniczyć ryzyko infekcji bakteryjnej, wykonując w odpowiedni sposób zabiegi czyszczenia krocza. U kobiet zalecane jest obmywanie czy podcieranie po toalecie od przodu do tyłu. U panów z kolei wskazane jest regularne mycie fałd skórnych okolicy żołędzi, gdzie gromadzą się martwy naskórek i zabrudzenia z zewnątrz.

Czy zapalenie cewki moczowej ustępuje samoistnie?

W zależności od przyczyn problemu czas trwania rekonwalescencji oraz jej przebieg bywają różne. Zdarza się, że dolegliwość mija samoistnie, ale są też sytuacje wymagające podania antybiotyków, a nawet hospitalizacji. Najlepiej, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem się do lekarza i przeprowadzeniem badań laboratoryjnych.

Choć pieczenie przy oddawaniu moczu może ustępować po pewnym czasie, jest to proces długi i utrudniający jedną z najważniejszych czynności fizjologicznych. Nawet niewinne, z początku lekkie pieczenie przy oddawaniu moczu może wywołać w szybkim czasie pogorszenie stanu zdrowia. Szczególnie niepokojące są dodatkowe dolegliwości takie jak ból pleców, dreszcze czy krwiomocz.

Bibliografia

  1. W. Hryniewicz i in., Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2015.
  2. T.C. Michels i in., Dysuria: Evaluation and Differential Diagnosis in adults, „Am Fam Physician” 2015, nr 9.