Strzelające kolana zwykle są efektem różnorodnych nieprawidłowości postępujących w obrębie stawu, np. zwyrodnień kostnych. Odgłosy nie zawsze są też związane z patologiami układu ruchu. Sprawdź, dlaczego czasem strzela w kolanie i jak rozpoznać to zjawisko.

Dlaczego strzela kolano?

Strzelające kolano nie zawsze świadczy o problemach zdrowotnych, takich jak reumatyzm. Zwykle jednak pojawia się niespodziewanie, bo po przebudzeniu czy po dłuższym siedzeniu w jednej pozycji.

Strzelające kolano bywa efektem wyciągnięcia torebki stawowej, czyli tej części, która otacza wszystkie elementy stawu. Podczas pracy nogą dochodzi do jej rozciągania i w konsekwencji do zmiany ciśnienia śródstawowego, które sprzyja gromadzeniu się pęcherzyków gazu. Pod wpływem wyzwolenia ruchu w kolanie w pewnym momencie te pękają, wydając charakterystyczny dźwięk. To tzw. zjawisko kawitacji.

Strzelanie w kolanie przy zginaniu możesz usłyszeć także podczas niektórych zabiegów fizjoterapeutycznych, zwłaszcza terapii manualnej. Fizjoterapeuta, wykonując odpowiednie manipulacje kończyną, celowo prowokuje strzelanie w kolanie w celu uzyskania repozycji stawu, rozluźnienia napięcia mięśniowego i zwiększenia zakresu ruchomości kolana.

Strzelające kolano jest powszechne po długotrwałym siedzeniu, np. za biurkiem czy kierownicą lub też po intensywnych ćwiczeniach. Nierzadko dotyczy miłośników sportu, którzy przesadzają z obciążeniem nóg, za mało odpoczywają czy źle wykonują dane ćwiczenia. W ramach profilaktyki, ale również leczenia, ważne jest, aby regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. W tym celu warto zdecydować się co jakiś czas na e-Pakiet badań dla aktywnych. To kompleksowy zestaw testów laboratoryjnych, które pozwalają ocenić poziom np. lipidów, CRP oraz sprawność metabolizmu wielu związków, w tym białek.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie – dlaczego ruch jest ważny?

O czym może świadczyć strzelanie w kolanie przy prostowaniu lub zginaniu?

Strzelające kolano nie zawsze jest związane ze zjawiskiem kawitacji. Zdarza się, że pojawia się w wyniku złożonych patologii. Wśród wielu możliwości są m.in.:

 • dysbalans mięśniowy, powodujący nieprawidłowy tor ruchu rzepki podczas pracy kolana,
 • zbyt mała ilość mazi stawowej – płynu zapewniającego bezbolesną i ergonomiczną pracę stawu,
 • blizny pooperacyjne,
 • tzw. konflikt fałdu przyśrodkowego, czyli przemieszczanie się fałdu podczas pracy kolana,
 • uszkodzenia i choroby łąkotki,
 • zmiany zwyrodnieniowe, zwyrodnieniowo-wytwórcze i martwicze elementów kolana,
 • ciała obce w stawie,
 • konflikt przyczepu więzadła krzyżowego przedniego,
 • niedobory witamin.

Strzelające kolano powoduje nieprzyjemne odczucia, ale samo w sobie nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Stanowi tylko efekt różnych procesów, które z kolei mogą już wymagać kontroli i zabiegów lekarskich.

O czym świadczy strzelanie w stawach u dzieci?

Strzelanie w kolanach u dzieci, niezwiązane z patologicznymi procesami w stawach, bywa równie powszechne. Ma ono jednak inne podłoże. I choć zjawisko kawitacji polega na tym samym, co u starszych osób, u maluchów i młodzieży powstaje ono w wyniku luźniejszych połączeń międzykostnych. Dzieci po prostu mają bardziej elastyczny aparat ruchu, który pod wpływem pracy szybciej się odkształca, a w przestrzeni międzystawowej znajduje się więcej miejsca dla gromadzących się pęcherzyków gazu. Strzelające kolana, o ile nie sprawiają bólu i innych niepokojących objawów i pojawiają się sporadycznie, stanowią naturalne uwarunkowania typowe dla rozwijającego się układu ruchu młodego człowieka.

Co może sprzyjać powstawaniu odparzeń skóry – jak w odpowiedni sposób dbać o taką skórę?

Co robić, gdy strzela kolano?

Strzelanie w kolanie może wzbudzać niepokój, zwłaszcza jeśli powtarza się i towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak: opuchlizna, sztywność, ocieplenie skóry, ból. Nieprzyjemności tego typu najlepiej skonsultować z lekarzem i poddać się odpowiednim badaniom diagnostycznym.

Po pomoc możesz zgłosić się bezpośrednio do ortopedy. To specjalista zajmujący się rozpoznawaniem i terapią chorób układu ruchu. Możesz także w międzyczasie skorzystać z porady lekarza rodzinnego czy internisty. Podpowiedzą oni, jak poradzić sobie z objawami do czasu umówionego spotkania z ortopedą, a także co zrobić, aby uniknąć nawrotów dokuczliwego strzelania w kolanie. Udzielą także informacji, jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie, jeśli zażywasz jej zbyt mało lub za dużo.

Przyczyny strzelania w kolanie ustali dokładnie ortopeda po przeprowadzeniu kompleksu badań. Szczególną rolę odgrywają badania obrazowe, np.: RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Są one niezbędne do rozpoznania problemu, ale i do różnicowania go z innymi o podobnym przebiegu, np. powodującymi chrzęszczenie w stawie. Choć strzelanie w kolanie i chrzęszczenie wydaje się podobne, to dwa odmienne zjawiska, a ze względu na inny przebieg i przyczyny mogą one wymagać również odmiennych sposobów leczenia.

Rollowanie mięśni – jakie korzyści, kiedy się zdecydować?

Dlaczego warto stosować kąpiele siarkowe – na co pomagają, komu są zalecane?

Jakie badania warto wykonać, kiedy strzelają kolana?

W diagnostyce problemu związanego ze strzelającymi kolanami pomaga wiele badań. Wśród nich znajdują się również takie o charakterze laboratoryjnym. Pozwalają one ocenić kondycję stawu na podstawie przede wszystkim krwi. Niewielka próbka materiału może powiedzieć np. o obecności stanu zapalnego w organizmie, ubytkach białek, witamin i innych składników. Dzięki badaniom laboratoryjnym lekarz może opracować bardziej kompleksowy i indywidualny program leczenia i profilaktyki.

Badania, które warto wykonać, to m.in.:

 • e-Pakiet w trosce o zdrowie – kompleksowy, to zestaw obejmujący sprawdzenie wielu istotnych parametrów wpływających nie tylko na układ ruchu, ale też na pracę całego organizmu, w tym: ferrytynę, witaminy B12 i D, próby wątrobowe, kwas moczowy czy kreatyninę,
 • e-Pakiet fit & active maximum, dzięki któremu możesz ocenić sprawność metabolizmu, pracy układu endokrynologicznego i ogólną kondycję zdrowia. Obejmuje też kontrolę witamin i innych składników,
 • e-Pakiet reumatologiczny ułatwiający rozpoznanie stanów zapalnych i przyczyn sztywności ruchowej układu mięśniowo-kostnego,
 • e-Pakiet dla dzieci, cenny do ustalenia przyczyn problemów immunologicznych, nerwowych, pasożytniczych oraz szkieletowych (również dotyczących uzębienia, np. zgrzytania zębami) czy bólu brzucha,
 • e-Pakiet dla każdego (medium) obejmuje testy umożliwiające ogólną ocenę zdrowia wszystkim członkom rodziny.

Bibliografia

 1. M. Majdan, Choroba zwyrodnieniowa stawów. W gabinecie lekarza specjalisty, PZWL, Warszawa 2019.
 2. D. Białoszewski, Fizjoterapia w ortopedii, PZWL, Warszawa 2017.
 3. K. Spodaryk, Patologia narządu ruchu, PZWL, Warszawa 2016.
 4. R. Sonnenschirme, Medycyna holistyczna. Układ ruchu, Vital, Białystok 2020.