Ból w plecach może mieć źródło w wielu różnorodnych problemach zdrowotnych. Bywa on spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, chorobami płuc, nerwobólami, wadami postawy, menstruacją czy zaburzeniami pracy trzustki. Sprawdź, co może powodować bóle pleców i do kogo się zgłosić o pomoc.

Jaki ból pleców powinien niepokoić?

Bóle pleców miewają różnorodny charakter i nierzadko uprzykrzają codzienną aktywność.

O ile ból pleców pojawia się sporadycznie i nie towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości, nie ma większych powodów do niepokoju, choć mimo wszystko warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, że wczesna diagnostyka zwiększa rokowania co do zatrzymania lub spowolnienia postępu rozwijającej się choroby oraz sprzyja wydłużeniu okresu remisji objawów, zwłaszcza jeśli stosujesz zabiegi profilaktyczne, jak np. kąpiele siarkowe.

Zdarza się, że ból pleców jest związany ze zmęczeniem ciała po pracy fizycznej bądź po zbyt długim czasie spędzonym w niewłaściwej pozycji, jednak kiedy odczuwasz od kilku dni z rzędu poranny ból pleców w okolicach nerek czy ból w plecach przy oddychaniu, należy udać się do lekarza. Bóle w plecach mają szerokie spektrum przyczyn. Mogą być związane z zaburzeniami pracy kręgosłupa lub być powikłaniem wielu chorób narządów klatki piersiowej, brzucha, szyi czy bioder.

Co oznacza ból z tyłu pleców?

Ból pleców w odcinku lędźwiowym czy innej okolicy możesz często odczuwać w wyniku tzw. przyczyn bezpośrednich, czyli takich, które dotyczą kondycji i pracy kręgosłupa. Nieprzyjemny stan bywa związany z obecnością zaburzeń strukturalno-czynnościowych kręgosłupa oraz układu kostno-stawowo-mięśniowego obręczy barkowej bądź biodrowej.

Wśród powszechnych przyczyn bólu w plecach są m.in. zmiany zwyrodnieniowe i zwyrodnieniowo-wytwórcze, ubytki kostne, deformacje i uszkodzenia krążków międzykręgowych (tzw. dysków) czy zespoły korzeniowe wywołujące ucisk lub podrażnienia włókien nerwowych rozchodzących się od kręgosłupa.

Przyczyny bólu pleców

Oprócz różnorodnych patologii wpływających na kondycję kręgosłupa ryzyko pojawienia się bólu w danej okolicy pleców zwiększa nieergonomiczny tryb pracy, nauki i odpoczynku. Grzbiet będący przez długi czas w nieprawidłowej pozycji zostaje wystawiony na duże przeciążenia, które skutkują zachwianiem równowagi napięcia mięśni posturalnych i powstaniem odkształceń stawów kręgosłupa i obręczy. Wpływ aktywności na zdrowie może mieć wówczas negatywny charakter. W efekcie nieprawidłowo aktywnego spędzania czasu możesz odczuwać po pewnym czasie np. ból w plecach między łopatkami w wyniku deformacji sylwetki czy pojawienia się tzw. punktów spustowych.

Ból w plecach może pojawić się także w konsekwencji nieprawidłowego dźwignięcia ciężaru. Czasem bywa związany z ostrym atakiem choroby, np. kamieni nerkowych. Po poradę w sprawie tego, jak oczyścić nerki, najlepiej zgłoś się do lekarza.

Zła postawa odpoczynku, nauki i pracy też może wywoływać ból pleców w nocy i nad ranem. Aparat ruchu zmęczony znoszeniem przeciążeń fundowanych mu za dnia odreagowuje swój stres i uszkodzenia w najmniej dogodnym dla Ciebie terminie, czyli wtedy, kiedy chcesz rozluźnić ciało. Co więcej, leżenie na miękkim materacu, siedzenie w bufiastym fotelu czy przebywanie w innej nienaturalnej pozycji bez wsparcia odciążających poduszek, wałków czy klinów nie sprzyja poprawie kondycji pleców.

Jaka choroba objawia się bólem pleców?

Ból, który odczuwasz w plecach, mogą także powodować różnorodne choroby i stany niezwiązane z kręgosłupem. Dolegliwości bywają spowodowane kłopotami na tle sercowo-naczyniowym, urologicznym, ginekologicznym, nowotworowym, zakaźnym, psychicznym czy internistycznym.

Na przykład ból pleców w odcinku piersiowym pojawiający się w towarzystwie nudności, duszności czy pieczenia za mostkiem może zapowiadać zawał serca. Bóle bywają także powszechne przy innych zaburzeniach pracy tego narządu.

Ból w plecach na dole pojawia się przy problemach z pęcherzykiem żółciowym i trzustką. Możesz go także odczuwać przy silnych zaparciach i nadwrażliwości jelit. Bywa powszechny u pań obciążonych chorobami przydatków i zespołem bolesnego miesiączkowania.

Ból pleców w okolicy nerek może towarzyszyć natomiast kolce nerkowej czy infekcji układu moczowego. Wówczas warto wykonać e-Pakiet nerkowy, który ułatwia ocenę pracy układu moczowego i pozwala wykluczyć wiele innych chorób i nieprawidłowości.

Ból w klatce piersiowej i plecach jest także obecny przy nerwicy i neuralgii międzyżebrowej. Miewa charakter pourazowy, toksyczny, metaboliczny. Bywa nawet efektem chorób zakaźnych, np. półpaśca czy boreliozy. Towarzyszy też przewianiu.

Ból pleców w ciąży

W zdrowo przebiegającej ciąży bywa on związany z uciskiem rosnącej macicy na okoliczne narządy. Przyszła mama przybiera na wadze, co wpływa też na zmianę środka ciężkości jej ciała. 

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny? Największych kłopotów dostarcza on w III trymestrze tuż przed porodem. Po rozwiązaniu zwykle samoistnie znika. Pojawiający się wcześniej, wymaga konsultacji lekarskiej.

Co zbadać, gdy bolą plecy?

Niejednoznaczna etiologia problemu może sprawiać trudności diagnostyczne, dlatego w celu rozpoznania przyczyn wywołujących bóle w plecach wskazane jest wykonanie kompleksu badań laboratoryjnych. Pozwolą one wykluczyć wiele nieprawidłowości morfologicznych lub potwierdzić podejrzenie kłopotów zdrowotnych wysuniętych na podstawie wywiadu.

Badania, które warto wykonać, to m.in.:

 • e-Pakiet w trosce o zdrowie – kompleksowy – zawiera 16 testów, które ułatwią ocenę ogólnego stanu zdrowia, w tym niedoborów żywieniowych i hormonalnych mających wpływ na energię, siłę i sprawność fizyczną;
 • e-Pakiet fit & active maximum, czyli 23 badania. Pakiet jest wskazany nie tylko dla aktywnych, ale i dla tych, którzy pragną świadomie monitorować kondycję swoich kości i stawów, tempo metabolizmu czy chcą zrzucić zbędne kilogramy;
 • e-Pakiet alergiczny oddechowy, obejmujący 3 próby, które umożliwiają ocenę układu oddechowego czy ryzyko reakcji alergicznych; są też cenne w trakcie leczenia chorób pulmonologicznych;
 • borelioza – test Lyme Detect, szczególnie w sezonie żerowania kleszczy;
 • e-Pakiet brzuszny, który zawiera kompleks najważniejszych testów sprawdzających jakość pracy trzewi.

Bibliografia

 1. E. Bull, Bóle pleców, Helion, Gliwice 2007.
 2. I. Milanow, Zespół bólowy kręgosłupa, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2014, nr 10.
 3. S. Mcgill, Mechanika zdrowych pleców, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2018.
 4. J. Tanner, Bóle pleców, Laurum, Warszawa 2014.
 5. A. Sękowska, Dekalog diagnostyki i leczenia bólu neuropatycznego, ITEM Publishing, Warszawa 2020.
 6. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.