Pękająca skóra na dłoniach to problem, który dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Prawdopodobnie i Ty zauważasz, że w okresie jesienno-zimowym skóra na Twoich dłoniach staje się bardziej wysuszona i ma tendencję do pękania. Przyczyną tego problemu mogą być nadmierna ekspozycja na niskie temperatury i niedostateczne nawilżenie lub poważniejsze choroby, takie jak AZS (atopowe zapalenie skóry), niedobory witamin lub zaburzenia hormonalne.

Dlaczego pęka skóra na dłoniach?

W miesiącach jesienno-zimowych skóra dłoni jest narażona na działanie niskich temperatur. Zazwyczaj nosisz rękawiczki lub używasz nawilżającego kremu do rąk, ale codzienny pośpiech sprawia, że łatwo zapomnieć nawet o bardzo prostych rytuałach pielęgnacyjnych. Identyczna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy odpowiednio nie zabezpieczysz dłoni w czasie sprzątania i narazisz skórę na długotrwały kontakt ze środkami chemicznymi. W obu przypadkach naskórek staje się przesuszony i po pewnym czasie pęka, tworząc niewielkie, ale bolesne rany. Pęknięcia powstają w okolicach nadgarstka i palców, którymi przez cały czas poruszasz. Czynności manualne wzmagają wtedy dolegliwości bólowe. 

Może też zdarzyć się tak, że problem suchej skóry pojawia się u Ciebie niezależnie od rodzaju pielęgnacji, pogody lub innych czynników zewnętrznych. Nie czekaj więc, ale udaj się do dermatologa, aby zidentyfikować przyczynę problemu i wdrożyć skuteczne leczenie.

Sucha skóra głowy, twarzy i ciała – co może być przyczyną i jak ją pielęgnować?

O czym świadczy pękająca skóra na dłoniach?

Pękająca skóra na dłoniach może mieć różne przyczyny: od tych bardzo prozaicznych, takich jak braki w pielęgnacji, po bardzo poważne, w postaci chorób i zaburzeń hormonalnych. Podpowiadamy, o czym może świadczyć nieestetyczny wygląd dłoni z bolesnymi pęknięciami.

Nieprawidłowa pielęgnacja i higiena

Jeśli zmagasz się z problemem pękającej skóry, w pierwszej kolejności przyjrzyj się swoim nawykom higienicznym. Jeśli myjesz ręce w zbyt ciepłej lub gorącej wodzie, narażasz dłonie na podrażnienia. Uszkodzenie naskórka może być też konsekwencją zbyt intensywnego wycierania rąk szorstkim ręcznikiem. Nie bez znaczenia są też rytuały pielęgnacyjne – skóra będzie pękać, jeśli całkowicie zrezygnujesz ze stosowania kremów nawilżających (szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych) lub używasz nieodpowiednich kosmetyków.

Warunki atmosferyczne

Skóra dłoni pęka na skutek długotrwałego narażenia na niskie temperatury. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego defektu będzie większe, jeśli odpowiednio nie zabezpieczysz naskórka, tj. nie założysz rękawiczek i nie użyjesz ochronnego kremu do rąk.

Kontakt z substancjami chemicznymi

Związki chemiczne zawarte w preparatach do sprzątania również wysuszają naskórek. To dlatego podczas sprzątania mieszkania warto zakładać rękawiczki ochronne, a po kontakcie z chemikaliami używać kremu nawilżającego. 

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Częstą przyczyną przesuszania i pękania skóry dłoni jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Jest to choroba przewlekła, która polega na niedoborze lipidów w naturalnej barierze ochronnej skóry. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, Twoja skóra szybciej traci wodę, a naskórek staje się wrażliwszy na chemikalia i alergeny. Swędzące plamy i pęknięcia pojawiają się przeważnie na wierzchniej części dłoni, w okolicach nadgarstków i palców. Atopowe zapalenie skóry wymaga określonego sposobu pielęgnacji, tj. szybkich kąpieli w wodzie o umiarkowanej temperaturze i stosowania specjalistycznych płynów do kąpieli i kremów.

Niewłaściwa dieta

Do wysuszania i pękania naskórka prowadzi także dieta uboga w witaminę A i C, które wzmacniają skórę i zapewniają jej elastyczność. Pękająca skóra na dłoniach bywa też efektem niedostatecznego nawodnienia organizmu, nadużywania alkoholu, który niszczy komórki naskórka, czy palenia papierosów, które powodują niedotlenienie skóry.

Alergie

Przyczyną pękania skóry na dłoniach może być alergia kontaktowa. Nadmierną reakcję organizmu wywołują np.: nikiel obecny w sztućcach, barwniki oraz lateks i gumy używane do produkcji rękawiczek. 

Choroby

Omawiana przypadłość może być również objawem poważniejszych chorób. Symptom ten często pojawia się u osób chorych na cukrzycę lub niedoczynność tarczycy. Skóra cukrzyków staje się niedożywiona i ma skłonności do pęknięć, natomiast u osób zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi zmniejsza się produkcja lipidów tworzących naturalną barierę ochronną skóry. 

Ceramidy – co to takiego i dlaczego warto szukać ich w kosmetykach?

Nadmierne pocenie się – kiedy należy udać się do lekarza w poszukiwaniu pomocy medycznej?

Pękająca skóra na dłoniach – jakie badania zrobić? Do jakiego lekarza się udać?

Aby poradzić sobie z problemem pękającej skóry na dłoniach, nie kupuj w ciemno kolejnych kremów, ale udaj się do dermatologa w celu odnalezienia prawdziwej przyczyny swojego problemu. Lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, oceni zmiany na skórze i zleci badania krwi, które potwierdzą lub wykluczą cukrzycę czy zaburzenia hormonalne. Konieczne będzie więc zbadanie poziomu glukozy, a pakiet e-tarczycowy pokaże, czy za pęknięciami skóry nie kryją się problemy z tarczycą. Pomocnym narzędziem diagnostycznym będą także testy alergiczne, które pokazują, na jakie substancje Twoja skóra reaguje nieprawidłowo.

Jak leczyć pękającą skórę na dłoniach?

Leczenie pękającej skóry na dłoniach zależy od przyczyny problemu. Jeśli są nią wspomniane choroby, konieczne będzie wyregulowanie poziomu glukozy oraz hormonów tarczycy. Pomogą w tym inni specjaliści – diabetolog i endokrynolog. W przypadku AZS konieczna będzie zmiana rytuałów pielęgnacyjnych. Aby problem nie powracał w przyszłości, zadbaj o dietę bogatą w witaminy, używaj kremów ochronnych dostosowanych do rodzaju Twojej skóry i ogranicz używki. 

Co może sprzyjać powstawaniu odparzeń skóry – jak w odpowiedni sposób dbać o taką skórę?

Czerwone plamy na ciele – o czym mogą świadczyć?

Bibliografia

  1. A. Geloen i in., Mikrobiom skóry. Przewodnik po świecie naturalnej i zrównoważonej pielęgnacji skóry, Wydawnictwo Znak, Kraków 2021.
  2. M.C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  3. L. Rudnicka i in., Współczesna dermatologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.