Jest wiele dostępnych opcji antykoncepcji dla kobiet i mężczyzn. Niehormonalne metody to skuteczne i bezpieczne alternatywy dla środków hormonalnych. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Co to jest antykoncepcja niehormonalna?

Antykoncepcja niehormonalna jest to metoda zapobiegania ciąży bez użycia hormonów. W przeciwieństwie do hormonalnych środków antykoncepcyjnych, które zawierają syntetyczne hormony, te metody polegają na blokowaniu lub zmienianiu fizjologicznych procesów, które prowadzą do zapłodnienia.

Prezerwatywy

Są dostępne bez recepty i chronią zarówno przed ciążą, jak i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mogą być wykonane z lateksu, poliuretanu lub naturalnej skóry. Warto pamiętać, że powinny być używane zawsze, gdy uprawiasz seks, aby zapewnić ochronę przed ciążą i chorobami; nie mają jednak 100% skuteczności.

Prezerwatywy dla kobiet

Znane również jako prezerwatywy żeńskie, to alternatywa dla tradycyjnych. Są one wykonane z cienkiego plastiku i wkładane do pochwy przed stosunkiem płciowym. Zapewniają skuteczną ochronę przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są one również łatwe w użyciu;

ciągła metoda laktacyjna, znana również jako metoda karmienia piersią, opiera się na naturalnym hamowaniu owulacji przez hormony wydzielane podczas laktacji. Nie jest to jednak zbyt pewna i skuteczna metoda antykoncepcji, dlatego mimo karmienia piersią warto stosować dodatkowe zabezpieczenie podczas stosunków seksualnych.

Pessar

To małe elastyczne urządzenie, które wkłada się do pochwy przed stosunkiem płciowym w celu blokowania dostępu spermy do macicy. Może być stosowany przez dłuższy czas, ale wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia. Pessar jest skuteczną niehormonalną metodą antykoncepcji, ale wymaga profesjonalnej oceny i dopasowania przez lekarza.

Sterylizacja

Zabieg chirurgiczny stosowany, aby zapobiec zapłodnieniu. W przypadku kobiet to zabieg nazywany sterylizacją tubalną (podwiązanie jajowodów), polegający na przecięciu lub zablokowaniu jajowodów. W Polsce nie jest stosowany. U mężczyzn sterylizacja polega na przecięciu lub zablokowaniu nasieniowodów (wazektomii). Sterylizacja jest skuteczną formą niehormonalnej antykoncepcji, ale należy pamiętać, że jest to zabieg nieodwracalny u kobiet, a często także u mężczyzn.

Dopochwowe globulki antykoncepcyjne

Znane również jako diafragma, to małe gumowe lub silikonowe urządzenie, które wkłada się do pochwy przed stosunkiem płciowym w celu blokowania dostępu spermy do macicy. Musi być odpowiednio dopasowane przez lekarza i stosowane wraz z żelem antykoncepcyjnym w celu zwiększenia skuteczności;

Spirala antykoncepcyjna

Znana również jako wkładka wewnątrzmaciczna, to małe urządzenie wykonane z elastycznego materiału, które wkłada się do macicy w celu uniemożliwienia zapłodnienia. Siatka antykoncepcyjna jest skuteczną niehormonalną metodą antykoncepcji, ale musi być umieszczona przez lekarza i regularnie sprawdzana.

Zalety antykoncepcji niehormonalnej

Antykoncepcja niehormonalna ma wiele zalet:

  • brak wpływu na naturalny cykl hormonalny organizmu;
  • brak skutków ubocznych związanych z hormonalnymi metodami antykoncepcji;
  • natychmiastowa skuteczność po rozpoczęciu stosowania;
  • brak konieczności regularnego zażywania tabletek czy zmiany plastra czy wkładki;
  • możliwość stosowania bez recepty i samodzielnego zarządzania.

 

Metody te są ponadto bezpieczne dla kobiet, które nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej.

Bezpieczeństwo antykoncepcji niehormonalnej

Antykoncepcja niehormonalna jest ogólnie uważana za bezpieczną, ale istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę. W przypadku prezerwatyw, należy upewnić się, że są one prawidłowo przechowywane i używane, aby uniknąć pęknięcia lub rozszczelnienia. Niektóre metody, takie jak spirala antykoncepcyjna, mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne, np. obfite miesiączki czy zwiększone ryzyko infekcji. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Warto pamiętać, że większość opisywanych metod antykoncepcji nie zapewnia 100% skuteczności w zapobieganiu ciąży.

 

Badania, które warto wykonać

Bibliografia

  1. R. Dębski (red.), Antykoncepcja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.