Mrowienie w udzie – możliwe przyczyn

Każdy, kto dba o swoje zdrowie zazwyczaj bacznie obserwuje swoje ciało. Pozwala to wychwycić bowiem niepokojące dolegliwości. Jedną z tych, które są dość częste a przy tym zdarza się, że lekceważone jest mrowienie w udzie. Jakie może mieć przyczyny? Co oznacza? Czy powinniśmy się obawiać? Sprawdźmy to

Nieprawidłowa pozycja w czasie siedzenie

Bywa, że mrowienie w udzie nie jest spowodowane żadnym poważniejszym problemem zdrowotnym a wynika po prostu z tego, że siadamy w nieprawidłowej pozycji, która utrudnia dopływ krwi do kończyny. Wówczas mrowienie bywa bardzo silne ale samoistnie mija po kilku minutach. Jeśli tak jest w twoim przypadku zastanów się kiedy pojawiają się dolegliwości, czy siadasz na podkurczonych nogach lub trzymasz je w niewygodnej dla siebie pozycji (np. zakładając nogę na nogę).

Drętwienie nóg w nocy

Urazy nerwów

Kolejną przyczyną mrowienia w udzie może być uraz nerwów lub tkanek, które je otaczają. Przyczyną może być także ucisk na nerw spowodowany wystąpieniem ropnia, dyskopatii lub stanu zapalnego. W zależności od rodzaju problemu neurologicznego lekarz dobierze odpowiednie leczenie, które szybko powinno przynieść ci poprawę samopoczucia.

Kłopoty z żyłami

Zaburzenia krążenia i żylaki również mogą dawać podobne objawy. Mrowienie w udzie może być także sygnałem pojawiających się zmian miażdżycowych, niewydolności zastawek żylnych a nawet zapalenia żył. Jeśli więc cierpisz na jakiekolwiek problemy z układem krążenia powiedz o tym lekarzowi. Być może to właśnie one są przyczyną mrowienia w udzie.

Niedobory witamin, odwodnienie

Mrowienie w udzie może być spowodowane niedoborem witamin oraz minerałów. Wśród tych, które objawiają się często w taki własnie sposób wymienić możemy między innymi braki witaminy z grupy B oraz pierwiastków śladowych takich jak magnez, wapń, sód czy potas.. Mrowienie może być również sygnałem, że doszło do odwodnienia, lub zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Czasem pojawia się również u osób, które są niedożywione i brak im podstawowych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Potas – właściwości, badanie i rola w organizmie

Leki i zatrucia

Mrowienie w udzie może być sygnałem zatrucia metalami ciężkimi takimi jak ołów. Jest to również jeden z symptomów, które towarzyszą osobom uzależnionym od alkoholu. Dodatkowo, może być to także skutek zażywanych leków oraz nadużywania substancji psychoaktywnych. Warto więc powiedzieć lekarzowi z jakimi lekami i substancjami mieliśmy kontakt.

Powikłania i choroby

Mrowienie w udzie może być powikłaniem źle leczonej cukrzycy, przebytego półpaśca, efektem przejścia przez oparzenie lub odmrożenie tkanek. Może również świadczyć o rozwijających się chorobach takich jak neuroborelioza, reumatoidalne zapalenie stawów, dyskopatia czy stwardnienie rozsiane. Dlatego też nie należy lekceważyć tych objawów, zwłaszcza jeśli pojawiają się często.

Podsumowując, mrowienie w udzie może mieć różne przyczyny – od całkiem niegroźnych, po niepokojące. Dlatego też, jeśli odczuwasz tego typu dolegliwości koniecznie odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. Na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań postawi on diagnozę lub skieruje cię do specjalisty. Dzięki temu szybko zapomnisz o nieprzyjemnym uczuciu mrowienia

Ból pod łopatką

Drętwienie rąk

Guła w gardle