Tarczyca to niepozorny organ znajdujący się z przodu szyi każdego z nas. Mimo swoich niewielkich wymiarów ma bardzo ważną funkcję. Produkowane przez tarczycę hormony odpowiadają za to ile mamy energii, jak wygląda nasza przemiana materii oraz regulują wiele procesów zachodzących w naszym organizmie.
Chora tarczyca nie boli a pojawiające się objawy takie jak senność, zmęczenie, sucha skóra czy nagły wzrost wagi często nie są z nią kojarzone. Dlatego też, aby mieć pewność, że organ ten funkcjonuje prawidłowo, warto wykonać odpowiednie badania. Przyjrzymy się im!

Aby ocenić, czy nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo wystarczy proste badanie krwi. Za jego pomocą sprawdza się stężenie THS (hormonu wydzielanego przez tarczycę) w surowicy naszej krwi. Prawidłowy poziom oznacza, że wszystko jest w porządku. Zbyt wysoki może wskazywać na nadczynność tarczycy, zbyt niski na niedoczynność. W tym przypadku warto wykonać kolejne badania, które pomogą nam zdiagnozować problem.

Jednym z nich jest oznaczanie stężenia kolejnych hormonów – fT4 i fT3. Jeśli wyniki tych badań również nie będą prawidłowe często podejmuje się kolejne próby diagnozy, które polegają na sprawdzeniu ilości przeciwciał przeciw tyreoglobulinie (anty-TG) i peroksydazie tarczycowej (anty-TPO). Ich wysokie stężenie może bowiem świadczyć o rozwijającej się chorobie Hashimoto i jest znakiem, że czas na podjęcie leczenia.
W przypadkach, gdy badania krwi nie dają jednoznacznej diagnozy często lekarze decydują się na przeprowadzenie badania ultrasonograficznego lub biopsji. Pozwala to bowiem wykryć guzki, które mogą zaburzać pracę tarczycy.

Jakie badania na tarczycę?

Jak choroby tarczycy mogą wpływać na stan emocjonalny?

Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy

Jak dbać o tarczycę? 5 porad

Niedoczynność tarczycy – jakie są objawy, jakie badania należy zrobić?