Metabolizm po 30. spowalnia, ale jest to reakcja naturalna, na którą nie masz większego wpływu. Możesz go jednak nieco podkręcić dzięki diecie czy aktywności fizycznej. To usprawni pracę organizmu i wesprze go w regeneracji. Dowiedz się, co to jest metabolizm i jak go przyspieszyć.

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to całość procesów zachodzących w organizmach żywych na poziomie biochemicznym, odpowiedzialnych za funkcjonowanie, wzrost, rozwój organizmu oraz za produkcję energii. Za sprawą reakcji, takich jak dyfuzja, transport substancji czy praca mechaniczna, przekształca jedne związki organiczne w drugie, dzięki czemu komórki są aktywne i spełniają swoje funkcje, tj. mają m.in. zdolności poruszania się, kurczenia i potencjału elektrycznego, a także wydzielania do swojego najbliższego środowiska rozmaitych substancji o istotnym znaczeniu enzymatycznym dla funkcjonowania ustroju.

Wszystkie reakcje metaboliczne są ze sobą ściśle powiązane i w dużej mierze zależne od siebie. Zaburzenie równowagi tych procesów może skutkować nieprawidłową pracą organizmu w pewnych aspektach, przez co możesz odczuwać różnorodne dolegliwości o charakterze zarówno somatycznym, jak i psychicznym. Możesz sprawdzić stan swojego metabolizmu, wykonują np. e-pakiet uzupełniający metabolizm.

Znaczenie poziomu leptyny we krwi w kontrolowaniu wagi

Metabolizm po 40. – od czego zależy?

Tempo, w którym cząsteczki przechodzą przez tzw. szlaki metaboliczne, czyli następujące po sobie w ścisłej sekwencji etapy trawienia i wykorzystywania związków organicznych, jest regulowane przez liczne mechanizmy i czynniki. Metabolizm komórkowy jest przede wszystkim zależny od genetyki. Istotną rolę odgrywają tu także wiek i płeć.

Kobiety wykazują wolniejszą przemianę materii od mężczyzn ze względu na większy skład procentowy tkanki tłuszczowej oraz inne stężenie hormonów. Co więcej, już po osiągnięciu okresu dojrzałości tempo metabolizmu u kobiet spada, a dotkliwe efekty spowolnienia pracy metabolizmu szczególnie dotykają kobiety w okresie menopauzy.

U mężczyzn z kolei metabolizm zwalnia stopniowo i nie jest to aż tak odczuwalne. Aby dowiedzieć się więcej na temat genetycznych uwarunkowań swojego metabolizmu, wykonaj badanie e-PAKIET GENOdiagDIETA – geny metabolizmu i otyłości.

Hormony – czym są i jak działają? Jakie mają znaczenie dla organizmu?

Jak pobudzić metabolizm na diecie?

Spowolniony metabolizm najczęściej stanowi wynik nieprawidłowego bilansu energetycznego, związanego ze sposobem żywienia. Możesz przyspieszyć metabolizm po 40. czy w innym wieku, aby efektywniej wydatkować zapasy energii i osiągnąć efekty zdrowotne, nie tylko w postaci zrzucenia nadmiernych kilogramów, ale również usprawnienia pasażu jelit, regulacji oddechu czy lepszego samopoczucia.

Podstawowe zasady obejmują m.in.:

  1. Spożywanie regularnych, ale mniejszych posiłków. Poleca się 5 posiłków (co 3–4 godziny), w tym przekąski. Bezwzględnie unikaj głodówek! Dostarczając jedzenie systematycznie, ale w mniejszych ilościach, pobudzasz do pracy żołądek, a gdy zabraknie mu świeżych produktów, organizm automatycznie sięga po zapasy gromadzące się np. w tkance tłuszczowej i wykorzystuje je do produkcji energii.
  2. Zjedzenie śniadania. Jest ono obowiązkowym elementem dnia, jeśli chcesz przyspieszyć metabolizm. Przygotowuje żołądek do pracy i dostarcza pierwszych kalorii.
  3. Odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij nie tylko poranną kawę czy wodę do obiadu, ale staraj się sięgać po herbaty, soki i wodę również w ciągu dnia.
  4. Unikanie słodkości i produktów “niebezpiecznych”. W swojej diecie ogranicz spożycie produktów pszennych oraz tych zawierających tłuszcze trans, alkoholu i innych używek, kontroluj spożycie kofeiny.
  5. Wprowadzenie konkretnych produktów do swojej diety. Sięgaj po cielęcinę, drób, chude wędliny i jajka oraz ryby morskie, warzywa strączkowe, oleje tłoczone na zimno, cytrusy i przyprawy, w tym chilli, czarny pieprz i cayenne, imbir, cynamon, wybieraj zieloną i czerwoną herbatę oraz produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona czy awokado, a jeśli masz specjalne wymagania żywieniowe ze względu na zdrowie, wykonaj przed wprowadzeniem zmian w diecie e-pakiet alergiczny.

Czym są i jak wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe?

Jak przyspieszyć metabolizm w menopauzie i w innych okresach życia?

Na przyspieszenie metabolizmu w każdym wieku istotnie wpływa aktywność fizyczna. Regularny ruch o określonej intensywności zwiększa zapotrzebowanie komórek organizmu na energię. Dzięki temu procesy metaboliczne przebiegają szybciej, by zaspokoić podaż komórek na tlen i składniki odżywcze.

Chcąc podkręcić tempo metabolizmu, wybieraj dyscypliny czy aktywność rekreacyjną o charakterze długotrwałym, ale umiarkowanym, która będzie wzmacniać ogólną wytrzymałość. Możesz np. zdecydować się na treningi cardio lub interwały, związane z pływaniem, jazdą na rowerze czy joggingiem. Polecane są też ćwiczenia siłowe z odpowiednim obciążeniem.

Optymalnie zaleca się 3 treningi w tygodniu po co najmniej 30 minut, które podkręcają bicie serca do ok. 130 uderzeń na minutę. To powszechnie znana zasada 3 × 30 × 130.

Na czym polega trening FBW?

Suplementy na szybki metabolizm – jak działają?

Stanowią one rodzaj produktów spożywczych o skoncentrowanym źródle witamin, minerałów i innych składników o właściwościach wpływających na procesy fizjologiczne organizmu, w tym metabolizm. Ich zadaniem jest uzupełnianie codziennej diety o substancje niezbędne do optymalnego funkcjonowania ustroju, które z różnych przyczyn nie zostają dostarczone z pożywieniem bądź organizm ze względu na tryb życia wymaga ich zwiększonej podaży.

Suplementy wpływają na wydajność wielu biochemicznych reakcji i występują pod różnymi postaciami – jako tabletki doustne, proszki do sporządzania zawiesiny czy syropy. Niektóre regulują metabolizm w nocy, inne wpływają na jego tempo za dnia. Mogą być zalecane również jako wsparcie leczenia niektórych chorób i stanów, np. nadmiernego stresu i zmęczenia. Są powszechne wśród osób odchudzających się, które pragną podkręcić metabolizm. Jeśli Twoim celem jest odchudzanie ze względu na otyłość, przed zaplanowaniem swojego planu żywieniowego, wykonaj badanie Geno Diag Dieta – Geny metabolizmu i otyłości. Ze względu na to, że suplementy wywołują np. podwyższenie temperatury, zmniejszenie bądź pobudzenie apetytu czy regulują przyswajalność pokarmu, najlepiej zasadność ich stosowania skonsultować z lekarzem.

Dieta wegańska – czy jest zdrowa, kiedy warto ją wybrać?

Bibliografia

  1. T. Brzozowski i in., Metabolizm i żywienie, Edra Urban & Partner, Wrocław 2015.
  2. L. Ursinus, Zdrowy metabolizm, Vital, Białystok 2019.