Przed chorobami układu krążenia chronią kobiety żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Ich spadek w okresie menopauzy powoduje, że kobiety mogą być w tym okresie narażone na wystąpienie dolegliwości sercowo-naczyniowych. Jak się przed nimi bronić?

Menopauza, zwana inaczej klimakterium lub przekwitaniem, to naturalny proces w życiu każdej kobiety, podczas którego dochodzi do zakończenia miesiączkowania. Nie dzieje się to z dnia na dzień. To proces, który trwa latami – tyle bowiem czasu zajmuje wygaszenie czynności jajników. Zwykle pierwsze objawy, wskazujące na zbliżającą się menopauzę, pojawiają się tuż po ukończeniu 45. roku życia. Sama zaś menopauza, czyli ustanie menstruacji, następuje około 50. roku życia.

Otyłość, cukrzyca, wysoki cholesterol

Dlaczego podczas menopauzy rośnie ryzyko chorób układu krążenia? W okresie menopauzy dochodzi do powolnego zmniejszania się ilości wydzielanych hormonów – progesteronu i estrogenów. Estrogeny to hormony, które chronią kobiety przed chorobami układu krążenia. Mniejsza ilość estrogenów w okresie menopauzy powoduje zwiększenie poziomu cholesterolu całkowitego, czyli tzw. złego cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz zmniejszenie poziomu tzw. dobrego cholesterolu HDL. Obniżający się poziom estrogenów w czasie menopauzy odpowiada też za przyspieszony rozwój nadciśnienia tętniczego. Nie tylko jednak estrogeny są winne zwiększeniu ryzyka chorób serca w tym okresie. Przyczyną są też zmiany lipidowe oraz wzrost masy ciała. Z badań naukowców wynika, że każdy rok opóźnienia wystąpienia menopauzy zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o około 2 proc.

Jakie badania wykonać, aby sprawdzić, czy to menopauza?

Badania profilaktyczne kobiet po 40 roku życia

Zalicza się badania profilaktyczne – często je wykonywać?

Profilaktyka chorób krążenia podczas menopauzy

Aby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia w okresie menopauzy, kobiety po 40. roku życia powinny regularnie kontrolować podstawowe wskaźniki tj. poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz cukru, a także ciśnienie krwi. Wszystkie badania można wykonać w sieci Laboratoriów DIAGNOSTYKA.
Wczesna diagnostyka pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie, co zwiększy skuteczność terapii. Ważne jest także dbanie o zdrowy tryb życia: uprawianie aktywności fizycznej, rezygnacja z nałogów, dbanie o zdrową, zbilansowaną dietę.
W Polsce choroby układu krążenia są dominującą przyczyną zgonów. Prawie co drugi zgon jest powodowany tymi chorobami. Począwszy od 1992 r. udział chorób układu krążenia w ogólnej liczbie zgonów obniżył się z poziomu 52 proc. do 43 proc. w 2016 r. Współczynnik zgonów z powodu chorób układu krążenia wśród mężczyzn w wieku poniżej 45 lat jest 3,5-krotnie wyższy niż wśród kobiet w tym wieku. Do chorób układu krążenia zaliczają się schorzenia związane z: nadciśnieniem, poziomem cholesterolu, cukrzycą i paleniem. Najczęstszymi przyczynami zgonu w wyniku schorzeń układu krążenia są choroba niedokrwienna serca i choroby naczyniowe mózgu. W 2016 roku choroby niedokrwienne serca były przyczyną 119,4 zgonów na 100 000 mieszkańców w UE.

Przeczytaj również: Po czym można poznać pierwsze objawy menopauzy?

Lipidogram – wskazania, normy