Łuszczyca to choroba dotykająca coraz więcej osób. Objawia się ona charakterystycznymi wykwitami skórnymi, które nieestetycznie wyglądają. Jak zdiagnozować chorobę i jak ją leczyć?

Łuszczyca jest przewlekłym i nawrotowym schorzeniem skóry i stawów. Uważa się, że dotyka około 2% populacji polskiej. Na łuszczycę można zachorować w każdym wieku.

Objawy łuszczycy

Objawem łuszczycy są wykwity skórne w formie grudek, z charakterystyczną blaszką łuszczycową. Najczęściej wykwity pojawiają się: na skórze głowy, na łokciach, na kolanach, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, a także na dłoniach i stopach. Wyróżnia się wiele postaci łuszczycy. Najbardziej popularne to łuszczyca: plackowata (inaczej zwyczajna lub pospolita), krostkowa, krostkowa uogólniona (zwana także łuszczycą von Zumbusha), kropelkowata, odwrócona, dłoni i stóp, owłosionej skóry głowy, wysiękowa.

Przyczyny łuszczycy

Pomimo że na łuszczycę ludzie chorują od wielu lat, nadal nie wyjaśniono jednoznacznie przyczyn występowania tej choroby. Uważa się, że największą rolę w rozwoju łuszczycy odgrywa genetyka. Badania Organizacji Psoriasis and Psoriatic Arthritis wykazały, że ryzyko zachorowania dziecka na łuszczycę wynosi aż 75%, gdy cierpi na nią oboje rodziców, i 15% – jeśli występuje ona u jednego z nich.

Łuszczyca – choroba autoimmunologiczna

Diagnoza łuszczycy

Aby zdiagnozować łuszczycę, warto wykonać test genetyczny HLA-Cw6. Badanie na obecność antygenu HLA-Cw6 daje lekarzowi większą możliwość postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniej terapii. Test genetyczny HLA-Cw6 pozwala też ocenić skalę ryzyka zachorowania wśród krewnych badanego pacjenta. Obecność HLA-Cw6 umożliwia także różnicowanie postaci łuszczycy. HLA-Cw6 najczęściej odnotowuje się u osób z łuszczycą pospolitą typu 1 (ponad 80%), której pierwsze objawy zauważalne są już we wczesnym wieku i mają cięższy przebieg. Antygen ten wykrywany jest też u niemal połowy pacjentów chorujących na łagodniejszą formę łuszczycy pospolitej (typu 2 – ponad 40%) i na łuszczycowe zapalenie stawów (50% chorych).

Leczenie łuszczycy

Leczeniem łuszczycy zajmują się lekarze dermatolodzy. Nie ma jednego uniwersalnego leku na tę chorobę, więc terapia musi być ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta – w zależności od stopnia zaawansowania i przebiegu choroby. Podstawową metodą leczenia łuszczycy jest leczenie miejscowe, polegające na stosowaniu maści na zajęte chorobą miejsca. Lekarz dermatolog może także dodatkowo zalecić fototerapię i fotochemioterapię oraz przyjmowanie dodatkowych leków. U chorych z łuszczycą ważną rolę odgrywa również prawidłowa pielęgnacja ciała za pomocą dermokosmetyków. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą z okresami remisji i zaostrzenia zmian skórnych. Choroby nie da się całkowicie wyleczyć, ale można łagodzić jej skutki.

Laboratoryjna diagnostyka odry

Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Jakie są objawy wirusowego zapalenia wątroby?

Reumatyzm – objawy, charakterystyka i leczenie chorób reumatycznych

 

Fot. Shutterstock.com