Libido to powszechnie znane określenie popędu seksualnego lub wewnętrznego apetytu na seks. U żadnej z płci nie jest wartością stałą, ale u kobiet dodatkowo determinuje go cykl menstruacyjny, który ma różne fazy. Wiele kobiet obserwuje u siebie zwiększoną ochotę na współżycie w pierwszej połowie cyklu i w okresie owulacji, ale tutaj również nie istnieją sztywne reguły. Panie – podobnie jak panowie – również są wrażliwe na czynniki zewnętrzne, takie jak przemęczenie i stres, które potrafią skutecznie odebrać ochotę na miłosne igraszki. Sprawdź, co jeszcze ma wpływ na libido i czy można podnieść jego poziom.

Libido – co to takiego?

Termin „libido” po raz pierwszy pojawił się w pracach Zygmunta Freuda, niemieckiego psychologa uważanego często za ojca psychoanalizy. Określenie to było początkowo używane do opisywania energii, dzięki której popędy służące przetrwaniu gatunku mogą spełniać swoje funkcje. W pierwotnym rozumieniu była to szeroko pojęta energia życiowa, jednak określenie zyskało konkretne konotacje i do dziś służy jako synonim popędu seksualnego, a więc naturalnego bodźca motywacyjnego, dzięki któremu ludzie – mężczyźni i kobiety – dążą do zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych

Nie ma jednego obiektywnego narzędzia, które pozwalałoby zmierzyć poziom libido. Wiadomo, że jest ono kwestią indywidualną, jednak można określić grupę czynników, które mają na nie wpływ. O wysokim libido mówimy wtedy, gdy ktoś ma często ochotę na seks, o niskim zaś, gdy ma miejsce unikanie kontaktów seksualnych. 

Kobiece libido – czym się różni od męskiego?

Temat libido dotyczy w równym stopniu mężczyzn i kobiet. W społeczeństwie utarło się przekonanie, że popęd płciowy u panów jest zdecydowanie większy niż u kobiet i utrzymuje się na stałym poziomie. Seksuologowie przekonują jednak, że twierdzenia tego rodzaju mają niewiele wspólnego z prawdą. Faktycznie, zdrowy mężczyzna w wieku ok. 20 lat często odczuwa ochotę na seks, jednak on także jest narażony na działanie czynników zewnętrznych (np. permanentny stres i napięcie) i wewnętrznych (np. traumy z okresu dzieciństwa), które mają ogromny wpływ na poziom libido. Wraz z wiekiem poziom pobudzenia spada, co też należy uznać za zjawisko całkowicie naturalne.

Najpopularniejsze przekonanie dotyczące kobiecego libido mówi o tym, że popęd płciowy u kobiet jest zdeterminowany przez gospodarkę hormonalną. Owszem, hormony odgrywają kluczową rolę w życiu seksualnym, jednak trzeba mieć świadomość, że dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Libido zależy m.in. od poziomu prolaktyny, czyli hormonu produkowanego w przysadce mózgowej, bez rozróżnienia na płeć. Jeśli jest go za dużo, efekty są podobne jak w przypadku niedoboru hormonów płciowych – a to już prosta droga do spadku libido. U pań dodatkową komplikację stanowi cykl menstruacyjny oraz różne jego fazy, od których zależy, czy mają one ochotę na miłosne igraszki.

Cykl menstruacyjny a libido u kobiet

Cykl menstruacyjny ma ogromny wpływ na kobiece libido. W zależności od fazy, w której aktualnie znajduje się kobieta, może ona odczuwać większą lub mniejszą ochotę na seks. Największy wzrost libido zazwyczaj występuje tuż przed owulacją i w jej dniu, czyli w dni płodne. Ma to swoje biologiczne uzasadnienie, ponieważ właśnie wtedy pęka pęcherzyk Graafa i zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa, gotowa do zapłodnienia. Apetyt na seks wiąże się ściśle z instynktem przetrwania i zachowania gatunku. Nie można jednak traktować tej przesłanki jako reguły – niektóre kobiety odczuwają największy popęd płciowy kilka dni przed miesiączką, czyli w fazie lutealnej, a inne mają większe libido tuż po ustaniu krwawienia, czyli w fazie folikularnej (między 5. a 12. dniem cyklu).

Co jeszcze ma wpływ na kobiece libido?

Na poziom kobiecego libido ma wpływ wiele innych czynników. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj wiek i związany z nim spadek poziomu hormonów płciowych. W okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie wiele kobiet traci zainteresowanie seksem. Badania nad kobiecą seksualnością pokazują, że libido u pań wzrasta po 30. roku życia, a swój szczytowy moment może osiągnąć po ukończeniu 40 lat. Wiąże się to m.in. z większą świadomością swojego ciała oraz umiejętnością czerpania satysfakcji z kontaktów seksualnych.

Wpływ na libido ma również ciąża – wiele przyszłych mam zauważa wzrost popędu w 2. trymestrze (miedzy 14. a 27. tygodniem ciąży), który można bez przeszkód realizować, o ile ciąża przebiega bez komplikacji. Kluczowy będzie tutaj wybór pozycji, która z jednej strony będzie bezpieczna, a z drugiej pozwoli na osiągnięcie przyjemności.

Do innych czynników, które odpowiadają za poziom libido, u obu płci należą:

 • dieta – zdrowe odżywianie to klucz do lepszego pożycia seksualnego;
 • aktywność fizyczna – uprawianie sportu pozytywnie wpływa na libido;
 • palenie papierosów – może hamować popęd;
 • nadwaga i otyłość – zmniejszają libido;
 • trudne doświadczenia z dzieciństwa – często hamują przed podejmowaniem kontaktów seksualnych;
 • stres i przemęczenie – znacznie utrudniają czerpanie przyjemności z seksu;
 • stosowanie niektórych leków – niektóre preparaty zmniejszają popęd płciowy;
 • choroby ogólnoustrojowe, np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, anemia.

Ogromne znaczenie ma również samoakceptacja – kompleksy dotyczące ciała skutecznie odbierają ochotę na seks. 

Naturalne metody na podniesienie libido

Aby podnieść poziom libido, zacznij od naturalnych metod – zdrowo się odżywiaj, unikaj stresu i przestrzegaj zasad higieny snu. Możesz wprowadzić do swojej diety składniki uważane za kulinarne afrodyzjaki, np. truskawki, owoce morza lub czosnek. Zanim sięgniesz po jakiekolwiek preparaty medyczne, skonsultuj się z lekarzem i wybierz pakiet badań hormonalnych, dzięki któremu dowiesz się, czy na poziom Twojego libido mogą mieć wpływ zaburzenia hormonalne.

Wysoka prolaktyna a tycie – czy wysoki poziom prolaktyny może wpłynąć na wzrost masy ciała?

Skąpa miesiączka – przyczyny i potencjalne powiązania z zaburzeniami hormonalnymi

Męskie piersi – hormonalne podłoże ginekomastii i główne przyczyny tego zjawiska

Hormony – czym są i jak działają, jakie mają znaczenie dla organizmu?

Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać, jak przebiega jej leczenie?

Bibliografia

 1. P. Klepacz i in., Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja, Wydawnictwo Sensus, Gliwice 2020.
 2. Z. Lew-Starowicz, Czego pragnie kobieta?, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2022.
 3. E. Perel, Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2023.
 4. L. Cierpiałkowska i in., Seksualność i problemy seksualne z perspektywy psychodynamicznej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2023.