Kiedy usłyszymy od lekarza, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, które pozwolą mu postawić prawidłową diagnozę, często czujemy się nieco zdezorientowani. Nie wiemy dokąd się udać by wykonać niezbędne badania. Poszukując odpowiedzi, często trafiamy na informację o laboratoriach oraz punktach pobrań. Zanim udamy się do jakiegokolwiek z tych miejsc, warto poznać różnicę pomiędzy nimi oraz ofertę placówek znajdujących się w naszej okolicy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych rozczarowań i nie stracimy czasu.

Punkt pobrań – tu udaj się by oddać próbki

Pierwszym rodzajem placówek, do których możemy się udać są punkty pobrań. W tego rodzaju miejscach bez problemu oddamy krew do badania lub też inne próbki (np. moczu). Co ważne, punkty pobrań to miejsca, w których jedynie pobiera się próbki do analizy. Nie zajmują się one wykonywaniem badań, choć mogą mieć umowę z laboratorium, dzięki czemu odbierzemy wyniki w tym samym miejscu

Jak znaleźć placówkę, w której wykonam badania laboratoryjne?

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych

Dlaczego badania należy wykonywać na czczo

Laboratorium – to tu analizuje się wyniki badań

Analizy i badania pobranych od pacjenta próbek wykonuje się w laboratorium. To tu pracują wykwalifikowani specjaliści dysponujący odpowiednim sprzętem pozwalającym im na wykonanie badania i opisanie jego wyniku. Część z laboratoriów posiada własne punkty pobrań. Nie jest to jednak regułą. Warto o tym pamiętać, ponieważ spora liczba pacjentów myli ze sobą punkty pobrań i laboratoria, co sprawia, że czasem nie udaje im się wykonać badania od razu – kiedy trafią do miejsca bez punktu pobrań.

Dowiedz się co oferują punkty w twojej okolicy

Wybierając się na badania warto więc sprawdzić jakiego rodzaju placówki znajdują się w naszej okolicy oraz jak długo przyjdzie nam czekać na wyniki badań, oraz w jaki sposób możemy je odebrać. Trudno jednoznacznie ocenić, czy lepiej udać się do punktu pobrań, czy do laboratorium. Jeśli jednak zdecydujesz się na odwiedzenie laboratorium pamiętaj, by upewnić się, że zajmuje się ono także pobieraniem próbek. W przeciwnym razie może okazać się, że badanie nie zostanie wykonane.

Podsumowując, punkty pobrań to miejsca, w których wykonywane są badania. Laboratorium to miejsce, które bada dostarczone próbki. Bywa, że na jego terenie znajduje się również punkt pobrań, ale nie zawsze jest to regułą. Zanim udasz się na badania dowiedz się dokładnie, z jakim rodzajem placówki masz do czynienia oraz gdzie odbierzesz wyniki wykonanych badań. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu czy oczekiwania. Warto również mieć świadomość, że coraz częściej punkty pobrań wysyłają wyniki badań otrzymanych z laboratoriów online – takie rozwiązanie to spora oszczędność czasu.

Zamawianie badań przez internet – czy to możliwe?

Posiew moczu – na czym polega?