Test obciążenia glukozą, czyli tzw. krzywa cukrowa, to jedno z najważniejszych badań dla kobiet w ciąży. Obowiązkowe i bardzo ważne. To dzięki niemu diagnozuje się bądź wyklucza cukrzycę ciążową.

 Cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że choruje na nią już blisko 3 mln Polaków. Nieleczona lub leczona niewłaściwie może doprowadzić do licznych komplikacji: udaru, ślepoty, niewydolności nerek i choroby wieńcowej. Niebezpieczna dla zdrowia człowieka jest także cukrzyca niezdiagnozowana (stan podwyższonego stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia). Przewlekła hiperglikemia może powodować zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca jest bardzo niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży. Z danych Polskiej Federacji Edukacji Diabetologii wynika, że cukrzyca ciążowa jest częstym zjawiskiem i występuje na świecie u 0,6–15 proc. kobiet. W Polsce ok. 3–5 proc. ciąż jest powikłanych jej wystąpieniem. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia szeregu powikłań u płodu. Wśród nich wymienia się zwiększone występowanie wad rozwojowych, poronienia samoistne, porody przedwczesne, nadmierną masę płodu.

Czy w ciąży można latać samolotem? Jakie są przeciwwskazania?

Pierwsze objawy ciąży

Alergia w ciąży – czym się objawia i jak ją leczyć?

Krzywa cukrowa – czym jest?

 U kobiety w ciąży cukrzyca może mieć dwojakie źródło. Kobieta może na nią chorować przed zajściem w ciążę, ale o tym nie wiedzieć, lub zachorować w ciąży. Aby zdiagnozować cukrzycę, każda kobieta w ciąży powinna obowiązkowo wykonać test obciążenia glukozą, tzw. krzywą cukrową. Badanie wykonuje się pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży. Trzeba na nie zarezerwować co najmniej 2 godziny. Jak wygląda badanie na krzywą cukrową? Najpierw pobierana jest krew na czczo. Później należy wypić 75 g rozpuszczonej w wodzie glukozy. Po godzinie i następnie po dwóch godzinach wykonuje się kolejne pobrania krwi. W przerwie między pobraniami trzeba pozostać w poczekalni punktu pobrań. W ciągu dwóch godzin, które muszą upłynąć między kolejnymi pobraniami krwi, nie wolno niczego jeść, pić ani palić papierosów. Należy do minimum ograniczyć aktywność fizyczną, spędzając ten czas w pozycji siedzącej. Jakakolwiek aktywność w tym czasie może zafałszować wynik.

Krzywa cukrowa – przygotowanie do badania

 Przed wizytą w laboratorium trzeba w aptece zakupić roztwór glukozy. Badanie wykonywane jest rano, po przespanej nocy, na czczo, 8 do 12 godzin po spożyciu ostatniego posiłku. Głodzenie dłuższe niż 15 godz. pogarsza tolerancję glukozy. W okresie kilku dni przed badaniem należy odżywiać się normalnie –  znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów może fałszować wynik. Odradza się przeprowadzanie badania w czasie choroby: infekcji, gorączki, stanów zapalnych.

Badanie glukozy w moczu – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Migrena w ciąży – jakie są jej przyczyny? Czy migrena w ciąży jest niebezpieczna?